Neja Dvornik Lara Gut-Behrami Andreja Slokar Ana Bucik Jogan Sölden alpsko smučanje

Sobota, 26. 10. 2024, 12.52

Alpsko smučanje, veleslalom (Ž), Sölden

Federica Brignone pripravila presenečenje v Söldnu, Ana Bucik Jogan do 21. mesta

Federica Brignone | Federica Brignone je zmagovalka uvodnega veleslaloma sezone v Söldnu. | Foto Guliverimage

Federica Brignone je zmagovalka uvodnega veleslaloma sezone v Söldnu.

Čeprav je po prvi vožnji vse kazalo na zmago Američanke Mikaele Shiffrin, pa je 34-letna Italijanka Federica Brignone v drugi vožnji veleslaloma v Söldnu pripravila preobrat. Z odlično predstavo se je zavihtela na prvo mesto, Shiffrin pa se je morala zadovoljiti s 5. mestom (+1.21). Drugo mesto je osvojila Novozelandka Alice Robinson (+0.17), tretje pa domačinka Julia Scheib (+1.08). Edina Slovenka v finalu Ana Bucik Jogan (+3.19) je uvodno tekmo sezone končala na 21. mestu. Neja Dvornik (31. mesto) in Andreja Slokar (44.) sta ostali brez finalne vožnje. Lanska zmagovalka Lara Gut-Behrami je svoj nastop po ogledu proge odpovedala.

34-letna Italijanka Federica Brignone se je do zmage na tradicionalni tirolski ledeniški preizkušnji v zahtevnih razmerah s startom na nadmorski višini nad 3000 metri prebila s tretjega mesta po prvi vožnji. Drugo mesto je zadržala Novozelandka Alice Robinson, v finalu pa je zatajila najboljša smučarka sveta, Američanka Mikaela Shiffrin. Ta je bila po prvi vožnji vodilna, a je na koncu pristala na petem mestu, s tem pa mesto na stopničkah prepustila Avstrijki Julii Scheib, ki je bila po prvi vožnji šele 14.

Senzacionalno je nastopila tudi Katie Hensien. Sedemnajsta po prvi vožnji se je v finalu z najhitrejšim časom na drugi progi prebila pred reprezentančno kolegico Shiffrin na četrto mesto. Tako visoko še ni bila.

Brigone je prišla do jubilejnih 70. stopničk v svetobvnem pokalu, do 28. zmage, 13. veleslalomske. Toliko jih ima med Italijankami tudi Deborah Compagnoni, le dve zmagi več je v karieri na veleslalomih zbral rekorder med Italijani Alberto Tomba.

Ana Bucik Jogan je v finalu pridobila šest mest, bila pa je edina slovenska dobitnica točk, saj sta njeni kolegici Neja Dvornik in Andreja Slokar tekmo končali po prvi vožnji. Dvornik je mesto v finalu zgrešila za pičlih osem stotink sekunde in zasedla 31. mesto, Slokar pa je bila 44.

Takole je svoj nastop za Smučarsko zvezo Slovenije ocenila Ana Bucik Jogan:

"Zopet se je pojavilo to Anino toplo-hladno smučanje. V prvi vožnje se je poznalo, da ni še prave samozavesti, da je malce preveč tipala in so tudi tehnične pomanjkljivosti prišle bolj do izraza. V drugi vožnji pa je naredila napredek. Pristop je bil pravi, naredila je dobro vožnjo in posledično tudi precej napredovala. Led je prebit in lahko gradi na tem, na teh dobrih zavojih. Pozitivno zremo naprej, kjer bo sedaj treba preklopiti na slalom, da bo v Leviju dobro začela tudi v slalomu," pa je smučanje svoje varovanke Ane Bucik Jogan za SZS ocenil trener Mitja Kunc.

Lanska zmagovalka ni bila dovolj pripravljena

Pred začetkom veleslalomskega prologa v novo sezono je za presenečenje poskrbela skupna zmagovalka svetovnega pokala Lara Gut-Behrami, ki je lani slavila zmago v Söldnu. Nosilka veleslalomskega malega kristalnega globusa se je nastopu odpovedala, ker se po preboleli gripi in težavah s kolenom ne počuti stoodstotno pripravljena. Švicarka ni želela tvegati, da bi se na smuke podala z dvomi. Sezona hitrih disciplin se bo začela decembra s tekmami v Beaver Creeku v ZDA.

Federica Brignone | Foto: Guliverimage Foto: Guliverimage

V nedeljo vrnitev Hirscherja in Braathna, od Slovencev le Kranjec

V nedeljo bo tu še moški veleslalom, na katerem se bosta v tekmovalni ritem vrnila Marcel Hirscher in Lucas Braathen, slovenske barve bo zastopal Žan Kranjec, eden glavnih favoritov za zmago pa bo Švicar Marco Odermatt.

Naslednja postaja bo Levi na Finskem s slalomoma 16. in 17. novembra.

Alpsko smučanje, veleslalom (Ž), Sölden:

1. Federica Brignone (Ita)       2:16,05  (1:06,22/1:09,83)
2. Alice Robinson (NZl)        + 0,17 (1:06,04/1:10,18)
3. Julia Scheib (Avt)            1,08 (1:08,23/1:08,90)
4. Katie Hensien (ZDA)         1,11 (1:08,32/1:08,84)
5. Mikaela Shiffrin (ZDA)      1,21 (1:05,82/1:11,44)
6. Thea Louise Stjernesund (Nor) 1,38 (1:06,51/1:10,92)
7. Nina O'Brien (ZDA)            1,43 (1:08,45/1:09,03)
8. Katharina Liensberger (Avt)  1,49 (1:07,71/1:09,83)
9. Mina Fürst Holtmann (Nor)    1,54 (1:07,68/1:09,91)
10. Lena Dürr (Nem)               1,56 (1:08,23/1:09,38)