NK Radomlje NK Mura NK Koper NK Aluminij NK Rogaška Martin Milec NK Olimpija NK Olimpija NK Domžale Prva liga Telemach 1. SNL

3 mesece

Zimske pripravljalne tekme klubov 1. SNL (27. in 28. januar)

Čudovita novica za Maribor, nešportna poteza Rusov proti Muri

Martin Milec | Po skoraj polovici leta oziroma 155 dneh, pred tem je nazadnje zaigral za Maribor 26. avgusta 2023, je vijolični dres oblekel kapetan Martin Milec. Izkušeni branilec se je vrnil po dolgem okrevanju in bo trenerju Anteju Šimundži v nadaljevanju sezone zagotovo v veliko pomoč. | Foto Jure Banfi/alesfevzer.com

Konec tedna se je na prijateljskih tekmah predstavila večina slovenskih prvoligašev. Maribor je v nedeljo v Turčiji remiziral z ukrajinskim velikanom Šahtarjem (0:0), po 155 dneh pa je zaigral kapetan Martin Milec. Brez zadetkov se je razšla tudi Mura z ruskim Arsenalom, a bi bilo lahko drugače, če si ne bi klub iz Tule privoščil nešporte poteze. Prvak Olimpija je na dvojnem sobotnem sporedu v Turčiji remiziral in tesno izgubil, Koper je dočakal prvo zmago pod vodstvom novega trenerja Aleksandra Radosavljevića, isti dan so zmagali še Domžale, Aluminij in Rogaška, pri kateri je znova izstopal Patrik Mijić, Radomljani pa so izgubili proti Grosupeljčanom.

Marcos Tavares
Sportal Maribor je bil njegova zadnja priložnost, danes je njegov dom #video

Mariborčani so v nedeljo odigrali tretjo letošnjo pripravljalno tekmo na turških tleh. Tekmec je bil tokrat najmočnejši, ukrajinski "brezdomec" Šahtar Doneck je denimo jeseni v ligi prvakov premagal tudi slovito Barcelono, tokratni dvoboj na jugu Turčije pa se je končal brez zadetkov. Dvoboj je trajal kar 120 minut (dvakrat po 60 minut), bližje zmagi pa je bil ukrajinski prvak, ki je dvakrat zatresel tudi okvir vrat. Vijolice so tako še tretjič zapored končale srečanje brez doseženega zadetka.

V prvem polčasu so za Mariborčane nastopili Jug, Širvys, Vidmar, Šoštarič Karić, Urata, Vrhovec, Repas, Barišić, Božić, Jakupović in Beugre, v drugem pa Bergsen, Milec, Watson, Uskoković, Lorbek, Pihler, Laušić, Bourles, Soudani, Iličić in Kolar.

Za prekrasno novico v mariborskem taboru je tako poskrbela vrnitev Martina Milca. V igro je vstopil v 61. minuti in na igrišču prebil pol ure. Maribor ga je pogrešal zelo dolgo, skoraj polovico leta. Volja trenerja Anteja Šimundže bo še boljša, ko se bo vrnil še eden izmed (naj)boljših bočnih branilcev v Sloveniji Gregor Sikošek, ki je moral podobno kot Milec zaradi hujše poškodbe izpustiti ogromno tekem.

NK Maribor NK Celje Marco Dulca
Sportal Celje do najvišje zmage v tem letu, polom Mure proti Afričanom

Nezadovoljni Rusi odkorakali z igrišča

Florijan Raduha je proti Arsenalu iz Tule ohranil mrežo nedotaknjeno. | Foto: Jure Banfi/alesfevzer.com Florijan Raduha je proti Arsenalu iz Tule ohranil mrežo nedotaknjeno. Foto: Jure Banfi/alesfevzer.com V nedeljo so v Turčiji stopili na igrišče tudi nogometaši Mure in se z ruskim Arsenalom iz Tule razšli brez zadetkov. Razplet srečanja pa bi bil lahko drugačen, saj je sodnik v 85. minuti pri rezultatu 0:0 dosodil kazenski udarec za črno-bele. S sodniško odločitvijo se niso strinjali pri ruskem drugoligašu in protestno odkorakali z igrišča.

Dvoboj je tako trajal le 85 minut, Mura pa je zaradi nešportne poteze tekmeca ostala brez zmage, saj se ji je prek 11-metrovke ponujala imenitna priložnost za vodstvo. Mura je v dvoboj vstopila z enajsterico Raduha, Kous, Sadriu, Proleta, Maruško, Ščernjavić, Brkić, Cottrell, Antolin, Jovičević in Maroša.

Nogometaši Olimpije se bodo v Slovenijo vrnili v ponedeljek, v generalki za spomladanski del sezone pa se bodo 3. februarja pomerili z avstrijskim Wolfsbergerjem AC.

Za slovenskimi prvoligaškimi klubi je sicer zelo pester konec tedna. Največ tekem je bilo odigranih v soboto. Nogometaši Olimpije so imeli v Turčiji dvojni spored. Trener Zoran Zeljković je preizkusil na delu različni zasedbi. Prva je remizirala s srbskim Novim Pazarjem (2:2), druga pa izgubila s češkim Banikom (2:3). Na prvi tekmi je podajo za prvi zadetek zmajev prispeval zimski novinec Antonio Marin, v polno se je vpisal 19-letni Marko Ristić, nato je za Olimpijo zadel še Nemanja Motika, kateremu je podal Mateo Karamatić. Na drugi tekmi so zmaji proti Baniku zaostajali že z 0:2, a se nato po zaslugi zadetkov Raula Florucza in komaj 17-letnega napadalca Aldina Jakupovića v 79. minuti vrnili na 2:2. Češki prvoligaš iz Ostrave je v izdihljajih srečanja vendarle poskrbel, da se dvoboj ni končal z remijem. V 90. minuti je Denisa Pintola ugnal dvakratni strelec Jiri Klima.

Dardan Shabanhaxhaj
Sportal Rekorden posel Mure, takšnega zaslužka pa še ne!

Radosavljević dočakal prvo zmago

Nekdanji slovenski reprezentant Aleksander Radosavljević je na peti tekmi kot trener Kopra dočakal prvo zmago. | Foto: R. P. Nekdanji slovenski reprezentant Aleksander Radosavljević je na peti tekmi kot trener Kopra dočakal prvo zmago. Foto: R. P. Koprčani so v petem poizkusu le dočakali prvo zmago pod vodstvom Aleksandra Radosavljevića. Kanarčki so na jugu Turčije z 2:1 ugnali avstrijskega prvoligaša iz Innsbrucka. V polno sta zadela novopečeni reprezentant Luka Vešner Tičić, ki je izkoristil podajo Eneja Marsetiča, in izkušeni Enej Jelenič, ki je izkoristil najstrožjo kazen. Koper je tako prvič v tem letu na eni tekmi dosegel vsaj dva zadetka.

Domžale so v soboto odpravile srbski Javor s 3:1. V polno so zadeli Luka Topalović, Dario Kolobarić in Mario Krstovski. Zadnja dva sta zatresla mrežo z bele točke.

Radomljani so v prevetreni postavi izgubili proti drugoligašu Brinje Grosuplje (2:4), med strelce za mlinarje se je vpisal tudi donedavni up Olimpije Nemanja Gavrić, Aluminij je na Hrvaškem premagal Makedonijo GjP (1:0), zmagovalca pa je po natančno izvedeni najstrožji kazni odločil Gašper Jovan, Rogaška pa je po novem vročem strelskem vložku Patrika Mijića na pripravah na Hrvaškem premagala beograjski Radnički (3:2).

Jesenski prvaki Celjani bodo prihodnjič na delu v torek, ko se bodo pomerili z Austrio Lustenau, podobno velja za Bravo, ki bo v spomladanskem delu nosil tekmovalno ime Bravo Kostel in bo odigral predzadnjo pripravljalno tekmo proti ukrajinskemu Rukhu.

Datum Tekma Strelci za Olimpijo
13. 1. Olimpija : Jarun (Hrv/2) 8:0 Jakupović 3, Ačimović, Brest, Bristrić, Diogo Pinto, Jorge Silva
22. 1. Olimpija : Debrecen (Mad/1) 4:0 Diogo Pinto, Bristrić, Raul, Ne. Motika,
24. 1. Olimpija : Ludogorec Razgrad (Bol/1) 0:3 /
27. 1. Olimpija : Novi Pazar (Srb/1) 2:2 Ristić, Ne. Motika
27. 1. Olimpija : Banik Ostrava (Češ/1) 2:3 Raul, Jakupović