Prva liga Telemach NK Celje NK Koper NK Maribor NK Maribor NK Olimpija NK Olimpija 1. SNL

Nedelja, 2. 7. 2023, 21.19

10 mesecev

PRIPRAVLJALNE TEKME 1. SNL (2. JULIJ)

Prestižna zmaga Olimpije, v Stožicah padel hrvaški velikan

NK Olimpija : Hajduk Split | Nemanja Motika je izkoristil napako splitske obrambe in odločil zmagovalca. | Foto Nik Moder/Sportida

Nemanja Motika je izkoristil napako splitske obrambe in odločil zmagovalca.

Slovenski nogometni prvak Olimpija je v generalki za Evropo pred kar pet tisoč gledalci v Stožicah premagal splitski Hajduk (1:0). Zmaji so se predstavili v novih dresih, edini zadetek na srečanju je dosegel rezervist Nemanja Motika. Celjani so remizirali s hrvaškim Slavenom (2:2), Maribor z romunskim Otelulom (0:0), Koprčani pa so v festivalu zadetkov ostali praznih rok proti puljski Istri (2:4).

NK Domžale Luka Topalović
Sportal Novopečeni očka v Domžalah sprejel veliko odločitev

Nogometaši Olimpije, ki v tej sezoni branijo dvojno krono, a se v sezono 2023/24 podajajo z nekoliko spremenjeno zasedbo, namesto španskega trenerja Alberta Riere pa zeleno-bele vodi Portugalec Joao Henriques, so se predstavili domačemu občinstvu. V nedeljo so v Stožicah na prijateljskem srečanju gostili starega znanca, splitski Hajduk, hrvaškega velikana, ki ima v svojih vrstah kar nekaj znanih imen, najbolj pa izstopa Marko Livaja.

Fotogalerija s tekme v Stožicah (foto: Nik Moder/Sportida):

1 / 18

Zmaji so se predstavili v novih dresih, iz zvočnikov je pred srečanjem zadonela nova klubska himna, v Stožicah pa je prvič zaigralo kar nekaj novincev, med njimi tudi Pedro Lucas, Ahmet Muhamedbegović, Raul Alexander Florucz ter brata Motika.

Med tednom navdušil s plemenito potezo, zdaj odločil zmagovalca

Nemanja Motika, ki je za razliko od brata Nikole že sklenil pogodbo z zmaji, je odigral drugi polčas in z zadetkom v 74. minuti, ko je smelo izkoristil ogromno napako ožjega dela splitske obrambe na čelu z mladim vratarjem Tonijem Silićem, sprejel darilo, poslal žogo v nebranjen del vrat in odločil zmagovalca. Nekdanji napadalec Crvene zvezde, ki se je v mladih letih preizkušal tudi pri Bayernu in berlinski Herthi, je tako postal prvi junak srečanja.

V srca navijačev se je vpisal že med tednom, ko se je odločil za plemenito potezo, s katero je popravil nenačrtovan spodrsljaj klubskega vodstva. Motiki so namreč ob sklenitvi sodelovanja z zmaji zaupali dres z igralno številko 7, ki pa jo je ljubljanski klub, takrat mu je predsedoval še Milan Mandarić, leta 2021 upokojil v čast pokojnega velikana Olimpije ter slovenskega in jugoslovanskega nogometa Danila Popivode.

Slovenski nogometni prvaki so nastopili v novih dresih. | Foto: Nik Moder/Sportida Slovenski nogometni prvaki so nastopili v novih dresih. Foto: Nik Moder/Sportida

Olimpija je tako premagala splitski Hajduk z 1:0 in si dvignila samozavest pred evropsko uverturo, ki sledi 11. julija, ko bo na prvi tekmi uvodnega kroga kvalifikacij za ligo prvakov v Stožicah gostovala latvijska Valmiera. Za Olimpijo so dvoboj začeli Vidovšek, Lasickas, Krefl, Muhamedbegović, Ratnik, Doffo, Elšnik, Posavec,  Sešlar, Rui Pedro in Bristrić. Na začetku drugega polčasa so sledile številne menjave, v igro so vstopili Ne. Motika, Florucz, Jorge Silva, Karamatić, David Sualehe in Nukić, nekoliko pozneje Pintol, Pedro Lucas in Gavrić, proti koncu srečanja pa še Jakupović, Janković in Ni. Motika.

Del izkupička od prodanih vstopnic, dvoboj je spremljalo okrog pet tisoč gledalcev, bo namenjen projektu Rešimo življenje mali Karolini, ki ga organizira društvo Viljem Julijan. | Foto: Nik Moder/Sportida Del izkupička od prodanih vstopnic, dvoboj je spremljalo okrog pet tisoč gledalcev, bo namenjen projektu Rešimo življenje mali Karolini, ki ga organizira društvo Viljem Julijan. Foto: Nik Moder/Sportida

Gostje iz Dalmacije so si priigrali večje število zrelih priložnosti, a se je v prvem polčasu Matevž Vidovšek izkazal ob strelu Leona Dajakuja, v drugem delu pa rezervni vratar Olimpije Denis Pintol s posredovanjem ob veliki priložnosti Livaje. Za Splitčane, ki jih je na severni tribuni Stožic bodrilo ogromno navijačev, največ iz Slovenije, saj so sodeč po pomanjkanju transparentov izostali člani organizirane navijaške skupine Torcida iz Hrvaške, je 60 minut zaigral slovenski reprezentant Jan Mlakar.

Sportal Olimpija nad Hajduk v novi podobi
Joao Henriques NK Olimpija
Sportal Nemanja Motika vendarle ne bo nosil upokojene številke

Vijolice prvič brez zadetka, Matko zadel ekspresno dvakrat

Mariborčani so prvič v pripravljalnem srečanju končali dvoboj brez prejetega zadetka. Dvoboj v avstrijskem mestecu Wildon se je razpletel brez zadetkov (0:0). Vijolice so proti romunskemu prvoligašu Otelul Galati, ki ga vodi nekdanji reprezentant Dorinel Munteanu, zaigrali v postavi Jug (od 46. Bergsen), Milec (od 46. Žinič), Mitrović (od 46. Watson), Šoštarič Karič (od 46. Uskoković), Strajnar (od 46. Urata), Vrhovec (od 46. Antolin), Repas (od 46. Laušić), Jakupović (od 60. Skuka), Soudani (od 46. Božić), Brnić (od 60. Lorber) in Kolar (od 46. Ishaq Rafiu). V prvem polčasu se je zatresla prečka Maribora, v 76. minuti pa je Xkuliano Skuka, poletni novinec v vrstah Maribora, zapravil najlepšo priložnost za vijolice, ko je izgubil dvoboj ena na ena z vratarjem Otelula.

Celjani ostajajo neporaženi v pripravljalnem obdobju. Tokrat je dišalo po nadaljevanju zmagovitega niza, saj je Aljoša Matko zadel kar dvakrat v uvodnih 14 minutah. Celje je proti Slavenu, hrvaškemu prvoligašu iz Koprivnice, tako hitro povedlo z 2:0, a so tekmeci s Hrvaške do konca srečanja le izenačili.

V nedeljo je pripravljalno srečanje odigral tudi Koper in naletel na razigrano zasedbo puljske Istre. Prvi polčas se je končal brez zmagovalca (1:1), za kanarčke je v 44. minuti zadel Francoz Timothee Nkada, v drugem delu pa je hrvaški prvoligaš ušel Primorcem in na koncu zmagal s 4:2. Drugi gol za Koper je v 62. minuti postavil Gambijec Kebba Suso, ki je pri Kopru na preizkušnji.

Ruben Loftus-Cheek
Sportal Aluminij s petim novincem, Prelec se vrača v Avstrijo

Olimpija

Datum Tekma Strelci za Olimpijo
19. 6. Olimpija : Radomlje (Slo/1) 3:2 Florucz, Maksimović, Stojanovski
24. 6. Olimpija : TWL Elektra (Avt/3) 4:0 Karamatić, Jakupović, Bristrić, Posavec

13. 6. Celje : Universitatea Cluj (Rom/1) 1:1 Bizjak
17. 6. Celje : Rudar Trbovlje (Slo/4) 12:0 Ikwuemesi 2, Popović 2, Bajde, Vuklišević, Bizjak, Špeljak, Džumhur, Bobičanec, Matko, Mačak

18. 6. Lokomotiva Zagreb (Hrv/1) : Domžale 2:0 /
24. 6. ŠD Leskovec (Slo/4) : Domžale 0:11 Kovačević in Šturm 2, Husmani, Hasanbegović, Černe, Markuš, Krstovski, Topalović, avtogol
28. 6. Domžale : Rijeka (Hrv/1) 1:0 Hasanbegović
30. 6. Domžale : Varaždin (Hrv/1) 2:3 Topalović, Duranović