Petek, 3. 9. 2021, 22.18

Evropsko prvenstvo v odbojki, 3. dan

Neprepričljiv začetek: Čehi z odlično predstavo ugnali Slovenijo

4

Češka - Slovenija, EP v odbojki 2021 | Slovenska odbojkarska reprezentanca je EP začela s porazom. | Foto CEV

Slovenska odbojkarska reprezentanca je EP začela s porazom.

Slovenska odbojkarska reprezentanca je evropsko prvenstvo, na katerega je pripotovala kot aktualna podprvakinja, odprla s porazom proti Češki. Domačini so tako pripravili veliko presenečenje, saj so, z izjemo tretjega niza, ki ga je Slovenija gladko dobila, prikazali izjemno predstavo in na kolena spravili aktualne evropske podprvake. Slovence v soboto ob 16. uri čaka Črna gora.

Poročilo s tekme:

Češka - Slovenija, EP v odbojki 2021
Sportal Za uvod poraz proti gostiteljem

Prvi niz uvodnega srečanja slovenske reprezentance na turnirju je pripadel nasprotniku. Ekipi sta se vse do sredine niza izmenjevali v vodstvu, nato pa so Čehi vse skupaj sebi v prid obrnili prav ob koncu. Tudi uvod v drugi niz je potekal po čeških željah. Domačini so hitro povedli, slovenski odbojkarji pa so jih ujeli pri sedmi točki. A nato so gostitelji prvenstva ponovno ušli, vodili že z osmimi točkami prednosti in niz mirno pripeljali do konca. Selektor Alberto Giuliani je poizkušal tudi z menjavami, a neuspešno.

V tretjem nizu pa končno žarek upanja tudi za slovensko izbrano vrsto. Slovenski odbojkarji so kmalu po uvodu v niz stvari postavili na svoje mesto, igra je stekla in zaključili so ga z visoko razliko. A to je bilo tudi vse, saj se je v četrtem nizu ponovno ponovila zgodba z uvoda srečanja. Tokrat so se Čehi odlepili že na uvodu v niz, slovenskim odbojkarjem pa ponovno ni uspelo prikazati igre, ki jih je krasila v preteklosti, in na prvem srečanju zabeležili poraz s 3:1.

"Ne vidim enega elementa, ki bi bil danes pri nas pozitiven"

"Odigrali so boljše od nas in zaslužili so si zmago," pravi Tine Urnaut. | Foto: CEV "Odigrali so boljše od nas in zaslužili so si zmago," pravi Tine Urnaut. Foto: CEV "Čehi so danes zasluženo zmagali. Mislim, da so bili v vseh elementih boljši od nas. Ne vidim enega elementa, ki bi bil danes pri nas pozitiven. To tekmo moramo čim prej pozabiti in biti z glavami pri tekmi proti Črni Gori, kar pa bo vse prej kot lahko. Upam, da se bomo hitro dobro pripravili in pripravili tudi glave, saj smo mogoče imeli tudi preveč pritiska," je po porazu dejal libero Jani Kovačič.

Kapetan Tine Urnaut pa je po obračunu razmišljal takole: "Današnji večer se ni razpletel po naših željah, ampak to je šport, to je odbojka. Že pred prvenstvom smo rekli, da je konkurenca močna, in če ne greš na vsako tekmo maksimalno, kar mislim, da ni bila težava danes, te lahko vsak premaga. Čehi so dobro odigrali, bili so agresivni na servisu, mi smo imeli težave v igri za menjavo. V bistvu ni nič delovalo, kot bi moralo. Po drugi strani pa tudi mi z začetnimi udarci nismo uspeli narediti toliko škode pri njih, da bi jih lahko oddaljili od mreže. Imeli so dober sprejem, na dober sprejem pa danes lahko vsaka ekipa, zlasti na evropskem prvenstvu, dobro odigra. Odigrali so boljše od nas in so si zaslužili zmago."

Fotogalerija s tekme, foto CEV:

1 / 8

Italijani in Bolgari brez izgubljenega niza

Že pred slovensko-češkim dvobojem je gladko zmago vpisala ena od favoritinj skupine Italija, ki je s 3:0 ugnala Belorusijo. Tudi na drugi tekmi skupine med Črno goro in Bolgarijo so favoriti upravičili svojo vlogo. Bolgari so, tako kot pred njimi Italijani, slavili brez izgubljenega niza.

V soboto nad Črno goro

Slovenijo naslednje srečanje čaka že jutri, ko ji bo nasproti stala Črna gora. Po dnevu premora nato v ponedeljek sledi srečanje z Belorusijo, v torek z Bolgarijo, v sredo pa še z Italijo.

Ukrajinci so se dobro upirali branilcem naslova, zmagovalci Tokia brez težav

Branilci naslova Srbi so se v drugem krogu udarili z Ukrajino. Čeprav so slavili s 3:0, so se žilavim Ukrajinci dobro upirali, na kar kažejo tudi rezultati nizov, dva sta se končala na razliko.

Na delu so bili prvič tudi novopečeni olimpijski prvaki Francozi, ki so se pomerili Slovaki in za uvod v prvenstvo prišli do gladke zmage po treh nizih.

Srbski odbojkarji so ugnali Slovake. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Srbski odbojkarji so ugnali Slovake. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Štiri prizorišča, v osmino finala najboljše štiri reprezentance skupine

Tokratno evropsko prvenstvo, podobno kot zadnje, gosti četverica. Štiriindvajset reprezentanc je v teh dneh tako zbranih na PoljskemČeškemFinskem in v Estoniji. Vsaka država gosti eno skupino, iz katere bodo v osmino finala napredovale prve štiri izbrane vrste.

Obračuni osmine finala in četrtfinala bodo med 11. in 15. septembrom potekali v Gdansku in Ostravi, zaključni del evropskega prvenstva s finalnimi boji pa bodo 18. in 19. septembra gostile Katovice.

Petek, 3. september:

Skupina B (Ostrava):

1. krog:
Češka : Slovenija 3:1 (24, 18, -14, 19)
Poročilo s tekme

Italija : Belorusija 3:0 (18, 12, 15)
Črna gora : Bolgarija 0:3 (-22, -17, -25)

2. krog
Belgija : Portugalska 2:3 (-23, -22, 20, 18, -13)

Turčija : Španija 3:1 (16, -29, 25, 23)
Nizozemska : Severna Makedonija 3:0 (20, 18, 22)

Lestvica
1. Turčija     2 tekmi - 2  zmaga (6 točk)

6. Slovaška 1 - 0 (0)

*o razvrstitvi odloča število zmag, v primeru izenačenja pa najprej število točk, nato razmerje v nizih ...