Euro U-21 Euro 2021 slovenska nogometna reprezentanca do 21 let Milenko Ačimović

Hrvati so izgubili tudi v Kopru. Švicarji presenetili Angleže, Danci pa Francoze.

5

Švica, Anglija, U21 | Švica je na Bonifiki presenetila Angleže. | Foto Grega Valančič/Sportida

Švica je na Bonifiki presenetila Angleže.

Za slovensko mlado izbrano nogometno vrsto je premierna tekma na evropskem prvenstvu do 21 let v zgodovini. Varovanci Milenka Ačimovića so se v Ljudskem vrtu v sredo zoperstavili branilcem naslova Špancem in izgubili z 0:3. Danes so s prvenstvom začeli tudi mladi Hrvati in, podobno kot njihovi rojaki v članski konkurenci dan pred tem, na slovenskih tleh doživeli poraz. V Kopru so z 0:1 klonili proti Portugalcem. Švicarji so presenetili Angleže, Danci pa Francoze.

Slovenski selektor po tekmi:

Slovenija Španija U21
Sportal Ačimović po visokem porazu pojasnil, česa mu je najbolj žal

Slovenski selektor Milenko Ačimović, ki je seznam 23 kandidatov obsežno zapolnil z nogometaši iz slovenskih prvoligaških klubov, je slovensko izbrano vrsto do 21 let vodil šele tretjič in po dveh remijih (1:1 z Nemčijo, 2:2 z Rusijo) vknjižil prvi poraz. Španci so se izkazali za previsoko oviro, tekmeca so strli z dvema hitrima zadetkoma v drugem polčasu.

Slovenija Španija U21 | Foto: Vid Ponikvar Foto: Vid Ponikvar Gostitelji so se sicer na začetku dobro držali in v 13. minuti prišli do priložnosti, po prostem strelu Žana Kolmaniča je z glavo poskušal David Brekalo, a ni bil natančen. Le nekaj minut zatem so prvič resneje zapretili Španci, Abel Ruiza je poskušal z bližine, a se je ob njegovem strelu izkazal vratar Igor Vekić. Španci so nato silovito pritisnili, Slovenci so se branili, Vekić je večkrat dobro posredoval. Nasprotniki so bili pričakovano nevarnejši, a so si tudi Ačimovićevi varovanci priigrali nekaj priložnosti. Mreži sta v prvem polčasu mirovali, čeprav so branilci naslova povsem ob koncu prvega dela po kotu resno zapretili, a je žoga zgrešila cilj.

Poročilo s tekme:

Sportal Prvaki dali vetra Slovencem, v Mariboru odmevala "E Viva Espana"

So pa to za Vekićev hrbet kar dvakrat pospravil v 53. in 54. minuti in z vodstvom 0:2 poskrbeli za mirnejše nadaljevanje. Pod prvi zadetek se je podpisal Javi Puado, pod drugega Gonzalo Villar, pri obeh je pomembno vlogo odigral tudi kapetan Marc Cucurella. V izdihljajih srečanja je špansko zmago potrdil Juan Miranda in postavil končnih 0:3.

Fotogalerija s tekme (foto: Vid Ponikvar/Sportida):

1 / 40

Brez gledalcev, a s podporniki na ulici

V hramu mariborskega nogometa zaradi vseh varnostnih ukrepov za preprečitev širjenja novega koronavirusa gledalcev ni, so pa zato slovenske mladeniče podprli na mariborskih ulicah. Naredili so špalir z baklami, tisti v avtomobilih pa so hupali. Lepa vzpodbuda pred težkim izzivom. Španski podmladek velja za enega od najboljših na svetu.

Pred prihodom na štadion Ljudski vrt so reprezentante navijači v Mariboru pozdravili z baklami in jim izkazali podporo:

Sportal Najdražji nogometaši spektakla, ki prihaja k nam

Izločilni del šele čez dva meseca

Evropsko prvenstvo, na katerem lahko nastopajo nogometaši, rojeni po 1. januarju 1998, družno gostita Slovenija in Madžarska, tekme potekajo pred praznimi tribunami, v četrtfinale se bosta iz vsake skupine uvrstili dve najboljši ekipi, drugi del prvenstva, izločilni del, pa bo na sporedu čez dva meseca, od 31. maja do 6. junija.

Ples kroglic je slovenske nogometne upe uvrstil v skupino B, v kateri so še branilci naslova Španci, Čehi in Italijani. Slovenski tekmeci so v tem tisočletju osvojili kar šest naslovov evropskega prvaka do 21 let (Španija – 2011, 2013 in 2019, Italija – 2000 in 2004, Češka – 2002).

Italijani in Čehi remizirali, Švica presenetila Anglijo

Druga tekma v slovenski skupini med Češko in Italijo se je končala brez zmagovalca, oba zadetka so dosegli naši zahodni sosedi, a enega poslali v napačno mrežo. Prejeli so tudi dva rdeča kartona.

Prvenstvo se je danes začelo tudi v skupini A na Madžarskem. Gostitelji so z 0:3 izgubili z Nemci, vsi zadetki so padli v drugem polčasu. V drugem srečanju pa sta Romunija in Nizozemska remizirali (1:1).

Hrvati izgubili v Kopru, dve četrtkovi presenečenji

V četrtek so bile na sporedu tekme v preostalih dveh skupinah. V Kopru smo v skupini D najprej videli veliko presenečenje, Švica je z 1:0 odpravila Angleže. Potem so Hrvati, ki jih s klopi vodi nekdanji trener Olimpije Igor Bišćan, z istim rezultatom izgubili proti Portugalcem.

V skupini C so na Madžarskem hladno prho doživeli Francozi. Tudi oni so izgubili z 0:1, in sicer proti Dancem. Rusi so visoko, s 4:1 premagali Islandijo.