Petek, 13. 9. 2024, 21.50
4 mesece
Velika nagrada Quebeca
Pogačarjev napad neuspešen, dirko odločil ciljni šprint
Tadej Pogačar se je po 54 dneh tekmovalnega premora vrnil na dirke. Bil je med favoriti za zmago na klasiki, VN Quebeca. Po skoraj 200 kilometrih je napadel v zadnjem 16. krogu, ko so zadnjič krenili v kratek, a sorazmerno strm klanec. A se tekmecev ni otresel, niti specialistov za šprint. Tako je odločal ciljni šprint, ki ga je še tretjič na tej dirki dobil Michael Matthews. Pogačar je bil v času zmagovalca sedmi. Matej Mohorič je končal na 30. mestu, Jan Tratnik, ki je kot prvi napadal v zadnjem krogu, je bil 72.
Zmagovalec prve od dveh kanadskih klasik, VN Quebeca (v nedeljo sledi še dirka v Montrealu), je Avstralec Michael Matthews (Jayco AlUla). Za 33-letnika je to 42. zmaga v profesionalni karieri, a prva po 236 dneh. V ciljnem šprintu je bil močnejši od Eritrejca Biniama Girmaya (Intermarche-Wnty), ki je letos dobil tri etape na Dirki po Franciji, in tretjeuvrščenega Francoza Rudyja Molarda (Groupama-FDJ).
"Vedel sem, da bo težak dan, zato mislim, da nihče ni imel pravega zagona v sprintu. Ko se je skupina premaknila na levo, sem videl priložnost za sprint na desni strani. Verjetno nihče ni pričakoval, da bo nekdo začel tako zgodaj. Vedel sem, da danes nimam največ moči, a imam zelo dolg sprint, imam moč za 15 do 20 sekund sprinta" je po zmagi dejal Matthews.
"Tadej je trenutno najboljši kolesar na svetu. Letos je naredil nekaj stvari, ki jih v kolesarstvu še nismo videli. Tudi sam sem njegov oboževalec. Ni pogosto, da pride v Kanado, zato razumem, da ga imajo navijači radi in da je odličen za ta šport. Jaz pa sem tukaj zato, da opravim svoje delo, da zmagam na dirki. Ni pomembno koliko intervjujev bom moral dati, dokler bom zmagal," je še dodal Avstralec, ki je zmago posvetil svoji babici, ki je umrla prejšnji teden.
Michael Matthews je bil najboljši v zaključnem sprintu.
V zaključku 16 krogov in 201 kilometer dolge dirke so tempo v glavnini navijali kolesarji ekipe UAE Emirates, da bi Tadej Pogačar napadel na predzadnjem ali zadnjem vzponu. Na zadnjem je res pospešil tempo, a je bil klanec preprosto prekratek in premalo strm, da bi se otresel tekmecev, še šprinterji so ostali zraven. Zato je odločal ciljni šprint. Se je pa v njem Pogačar na svoji prvi dirki po Touru dobro kosal s sotekmovalci in je ciljno črto prečkal kot sedmi.
"Bila je dobra dirka, ekipa je opravila dobro delo. Želel sem trdo končnico in jo dobil, zadnjih nekaj krogov smo oddelali zelo močno. Nisem bil prepričan, ali bi napadel v zadnjem kilometru, a sem se odločil napačno in čakal na sprint, kjer sem bil ujet z vseh strani. A sem vesel, da sem nazaj, noge so se dobro obračale in komaj čakam na nedeljo," pa je dejal Pogačar.
V zadnjem krogu so neuspešno z napadom poskusili tudi Američan Matteo Jorgenson (Visma | Lease a Bike), Jan Tratnik (Visma | Lease a bike) in Julian Alaphilippe (Soudal Quick-Step)), ki pa so bili na koncu samo 35., 72. oziroma 81.
V času zmagovalca je ciljno črto prečkal tudi Matej Mohorič (Bahrain Victorius) na 30. mestu, njegov lanski dosežek, peto mesto, bo tako obveljal kot najboljši slovenski izid doslej v Quebecu. Tratnik je na koncu zaostal za 52 sekund in bil 72. Matevž Govekar (Bahrain Victorious) in Pogačarjev pomočnik Domen Novak dirke nista končala.
Results powered by FirstCycling.com
Matthews zmago posvetil pokojni babici
Michael Matthews "Bil je težak dan. Nihče ni imel več prave moči v šprintu. Tudi sam nisem imel zares veliko moči, a sem lahko izvedel dolg ciljni šprint," je po svoji tretji zmagi na VN Quebeca dejal Matthews.
Čeprav je na tej dirki že zmagal, pred štartom zanj ni bilo veliko zanimanja. Precej več pozornosti je bil deležen Pogačar, ki ni specialist za ciljni šprint, a je bil vseeno sedmi.
"Tadej je trenutno številka 1 na svetu. Letos je naredil neverjetne stvari. Tudi meni je všeč. Vseeno mi je, če nisem imel toliko intervjujev. Na koncu je pomembna le zmaga," je še dejal Avstralec, ki je zaradi nastopa v Quebecu manjkal na sredinem pogrebu svoje babice, ki je umrla prejšnji teden. "Ta zmaga je za babico."
V nedeljo bo na kanadskih tleh še VN Montreala, ki je precej težja in posledično ustreza tudi hribolazcem. Pogačar je na njej zmagal pred dvema letoma, ko je v šprintu ugnal tokrat zaradi poškodbe odsotnega Belgijca Wouta van Aerta.
Za Avstralca Matthewsa je to 42. zmaga v karieri, a prva po 236 dneh. Tadej Pogačar je končal na sedmem mestu in bil najboljši Slovenec.
CILJ: Na koncu pa je v ciljnem šprintu vse presenetil šprinter Michael Matthews (Jajco AlUla), ki je imel največ moči. Je pa to zanj že tretja zmaga na VN Quebeca.
Zadnji kilometer: Raztegnjena glavnina je spet skupaj. Pogačarju z napadom v klanec ni uspelo. Očitno bo odločal ciljni šprint.
Še 1,5 km: Dober šprinter Arnaud De Lie se drži Pogačarja.
Še 2 km: Pogačar v vodstvo in vse bolj pospešuje v klanec.
Še 3 km: Izoblikovala se je vodilna skupina šestih kolesarjev, med njimi je tudi Pogačar. Alaphilippe napada še drugič.
Še 3,5 km: Napad Juliana Alaphilippa. Takoj ko se je začel klanec, je ujel Jorgensona.
Še 6 km: Jorgenson ima 17 sekund prednosti, a zaključek dirke je v klanec (zadnje tri kilometre, polkilometrski del 6 %).
Še 8 km: V tem delu, ko gre cesta celo malo navzdol, si je Jorgenson privozil 12 sekund prednosti.
Še 10 km: Napadel je Matteo Jorgenson (Visma) in ima nekaj sekund prednosti.
Še 12 km: Wellens je zdaj na čelu precej razpotegnjene glavnine. Začel se je zadnji krog. V ospredju sta tudi Tratnik in Pogačar.
Še 14 km: Ubežnika sta ujeta, pod vrhom klanca napad Tima Wellensa (UAE), Pogačar še čaka.
Še 16 km: Predzadnjič v klanec. Napadel je Jan Tratnik, sledi mu Tadej Pogačar!
Še 22 km: Gil Gelders in Alex Baudin sta skočila iz glavnine in sta zdaj 50 sekund za ubežnikoma, glavnina pa minuto.
Še 25 km: Še dva kroga. Na klancu se prednost ubežnikov še hitreje zmanjšuje, še dobra minuta. UAE navija vse močnejši tempo, da utrudijo Pogačarjeve tekmece.
Še 36 km: Zdaj je prednost ubežnikov le začela hitreje padati, samo še tri minute. In še trije krogi do cilja. Še trikrat v klanec, še 551 višinskih metrov. Na čelu glavnine zdaj vleče Rafal Majka iz UAE.
Še 44 km: Dogajanje na dirki se je znova umirilo, so se pa zdaj na čelo glavnine postavili kolesarji UAE Emirates. Pogačar gre pač na zmago. So že manj kot štiri minute za ubežnikoma. V klanec (kratek, a kar strm) bo treba še štirikrat.🏁 40 km
— GPCQM (@GPCQM) September 13, 2024
Reste 3 tours 🔁
3 laps left 🔁#GPCQM
©️ @YPmedias pic.twitter.com/67C3rpCWCH
Še 54 km: Napadel je Frederik Dversnes, imel deset sekund prednosti pred glavino, na čelu katere je Bahrain Victorious (na dirki je tudi Matej Mohorič). A so ga po nekaj kilometrih ujeli. So štiri minute in pol za ubežnikoma.
Še 60 km: Napad Healyja ni uspel, nihče ni želel pomagati in so vsi spustili tempo. Glavnina je spet skupaj. So pa zdaj samo še štiri minute in pol za ubežno dvojico.
Še 62 km: Pa se je začelo, šest klancev pred ciljem. Iz glavnine je skočil Ben Healy in kar nekaj kolesarjev mu je takoj sledilo. Oblikovanje prve skupine, ki morda lahko nekaj naredi na tej dirki.
Še 72 km: Še nekaj manj kot šest krogov do cilja. Iz ubežne skupine je odpadel Hamel, vztrajata samo še Shmidt in Van den Broek. Glavnina je nekoliko pospešila ter zaostaja štiri minute in 40 sekund. Pričakovati je, da bodo ujeli ubežnika najpozneje dva kroga pred ciljem, ko bi lahko favoriti skočili naprej in nato obračunali med samo na zadnjem vzponu na Cote de Glacis. Tega morajo torej osvojiti še šestkrat.
Še 78 km: Zaostanek glavnine za ubežniki se nič kaj ne zmanjšuje, štiri minute in 55 sekund, kar pomeni približno tri kilometre.
Še 100 km: Kolesarji so prek polovice dirke. Jonas Walton je popustil, v ubežni skupini so samo še Artem Shmidt, Frank van de Broek in Felix Hamel. So slabih med minut pred glavnino s Pogačarjem.🏁 92 km
— GPCQM (@GPCQM) September 13, 2024
Il ne reste plus que 3 coureurs dans l'échappée, Walton (@CyclingCanada) et Ridolfo (@teamnovonordisk) ont été distancés.
Peloton à 4'50"
Only 3 riders left in the breakaway. Walton and Ridolfo have been dropped.
Gap is now 4'50"#GPCQM pic.twitter.com/tGxP9TCSXw
Še 116 km: Povprečna hitrost po dveh urah dirkanja je 42,5 km/h. Ubežniki so pet minut in 25 sekund pred glavnino.
Še 134 km: Četverica ubežnikov (Artem Shmidt, Frank van den Broek, Felix Hamel in Jonas Walton) ima dobrih pet minut prednosti pred glavnino s petimi Slovenci.
Še 148 km: Za kolesarji je 725 višinskih metrov, pred njimi pa še 1.783. Skupaj jih bodo v teh 16 krogih naredili 2.508.🏁 134 km
— GPCQM (@GPCQM) September 13, 2024
L'échappée de 5 a 5'10" d'avance sur le peloton. Il reste 11 tours.
The breakaway of 5 has a 5'10" gap over the peloton. 11 laps left#GPCQM
©️ J. Startt pic.twitter.com/AamxHiI1uj
Še 150 km: Še 12 od 16 krogov. Filippo Ridolfo je odpadel iz skupine ubežnikov, v kateri ni kolesarja, starejšega od 23 let, in ki je slabih pet minut pred glavnino.
Še 165 km: Tretjič se vzpenjajo na Cote de Glacis. Felix Hamel je dobil zadnji leteči šprint, da je pokazal domačim navijačem. Glavnina je ujela Polgo, je pa zdaj že štiri minute in pol za peterico ubežnikov. Pogačar se na čelu glavnine še ni pokazal.
Še 180 km: Sončen dan v slikovitem Quebecu, mestu v francosko govorečem delu Kanade. Ob cestah je veliko gledalcev. Ubežna peterica (Polga je odpadel) ima skoraj tri minute in pol prednosti pred glavnino.
Še 196 km: Takoj se je izoblikovala skupina šestih ubežnikov (Shmidt, Van den Broek, Polga, Ridolfo, Hamel in Walton), ki ima že minuto prednosti.
Začetek prve kanadske klasike. Pred kolesarji je 201 kilometer, ki jih bodo prevozili v 16 krogih. Vsak krog se konča z dvokilometrskim vzponom. Prvi favorit je seveda Pogačar, a nastopa tudi veliko specialistov za enodnevne dirke.La course est lancée ! 201 km attendent les coureurs aujourd'hui 🏁
— GPCQM (@GPCQM) September 13, 2024
The race is on! 201km to tackle today! 🏁#GPCQM pic.twitter.com/m9PjVGDQOg
Napoved VN Quebeca
Dirka za Veliko nagrado Quebeca se je začela ob 17. uri, dva dneva pozneje (nedelja, 15. 9.) pa sledi še dirka za veliko nagrado Montreala. Najboljšo slovensko uvrstitev na VN Quebeca ima Matej Mohorič, ki je bil lani peti, medtem ko je na VN Montreala predlani Tadej Pogačar v ciljem sprintu ugnal Wouta van Aerta, ki je zaradi poškodbe kolena že končal sezono, in Andreo Bagiolija.
Trasa dirke za Veliko nagrado Quebeca:
Trasa za VN Quebeca prinaša 201,6 kilometra z nekaj manj kot tri tisoč višinskimi metri. Kolesarji bodo skupaj morali prevoziti 16 krogov po 12,6 kilometra. Še posebej zahteven bo zaključek kroga, saj bodo morali kolesarji v zadnjih dobrih dveh kilometrih premagati nekaj več kot sto višinskih metrov, kar daje prednost eksplozivnim kolesarjem v primerjavi s sprinterji.
Konkurenca je na obeh kanadskih dirkah zelo močna, med drugimi bodo nastopili tudi specialisti za enodnevne dirke, kot so Američan Matteo Jorgenson (Visma-Lease a Bike), Avstralec Michael Matthews (Jayco AlUla), Francozi Julian Alaphilippe (Soudal Quick-Step), Valentin Madouas (Groupama-FDJ) in Alex Zingle (Cofidis) ter lanski zmagovalec, Belgijec Arnaud De Lie (Lotto Dstny), Eritrejec Biniam Girmay (Intermarche-Wanty), Italijan Alberto Bettiol (Astana Qazaqstan), Britanec Stephen Williams in domačin Michael Woods (oba Israel-Premier Tech).
Pogačar je bil na svoji prvi in do zdaj edini dirki za VN Quebeca predlani 24., letos pa ne skriva, da cilja na zmago na obeh kanadskih preizkušnjah. Kot glavnega favorita za zmago na današnji dirki je izpostavil Belgijca Arnauda De Lieja (Lotto Dstny). "Mislim, da je De Lie lahko zelo močan v ciljnem sprintu, ali pa Michael Matthews. Gre za zelo težek sprint in če narediš zgolj majhno napako v zadnjem krogu, lahko to plačaš v sprintu," se zaveda prvi kolesar sveta.
Za slovenski tabor in številna druga močna imena na dirki bosta kanadski enodnevni dirki pomemben preizkus forme pred svetovnim prvenstvom, ki bo konec meseca v Zürichu v Švici. Vožnja na čas, v kateri bo nastopil Primož Roglič, bo 22. septembra, teden dni pozneje pa bo na vrsti cestna dirka, na kateri naj bi nastopilo vseh sedem slovenskih kolesarjev v ekipah svetovne serije in še en kolesar iz ekip nižjega ranga.