19.46

1 leto, 9 mesecev

Thermometer Yellow 6,05

1

Fabio Jakobsen Dylan Groenewegen Wout van Aert Tadej Pogačar Tadej Pogačar Jonas Vingegaard Tour de France Tour de France Dirka po Franciji

Nedelja, 24. 7. 2022, 19.46

Dirka po Franciji, 21. etapa (Pariz, La Défense Arena–Pariz, Elizejske poljane, 115,6 km)

Vingegaard osrednji junak, zaključni prestiž Philipsenu

1

Jumbo-Visma | Veselje v taboru Jumbo-Visme. | Foto Reuters

Veselje v taboru Jumbo-Visme.

Konec je tritedenske Dirke po Franciji. Zaključno besedo je imel Jasper Philipsen z etapno zmago na Elizejskih poljanah. Osrednje junake so prešteli že v soboto po kronometru, ko je bilo dokončno jasno glede majic. Prvo ime Toura je postal Jonas Vingegaard, ki je osvojil tudi pikčasto majico za najboljšega na gorskih ciljih. Skupno drugo mesto je pripadlo Tadeju Pogačarju, ki je bil najboljši med mladimi kolesarji, zeleno majico za najboljšega po točkah pa Wout van Aert.

Wout van Aert
Sportal Belgijski zvezdnik nejevoljen: To je res ušivo vprašanje

Cilj - V ciljnem šprintu je imel največ moči Jasper Philipsen, kar je njegova druga etapna zmaga na letošnjem Touru. Skupni zmagovalec je postal Jonas Vingegaard. Tadej Pogačar je osovjil končno drugo mesto.

Vrstni red 21. etape

1. Jasper Philipsen
2. Dylan Groenewegen
3. Alexander Kristoff
4. Jasper Stuyven
5. Peter Sagan

3 km do cilja - Spet so v igri za zmnago šprinterji.

6 km do cilja - Tadej Pogačar navija tempo. Poizkusil je s skokom.

7 km do cilja - Začel se je zadnji krog. Pričakuje se zanimv zaključek šprinterjev.

10 km do cilja - Glavnina bo ujela naslednje tri ubežnike. Kolesarji bodo kmalu začeli zadnji krog.

21 etapa | Foto: A. S. O. Foto: A. S. O. 26 km do cilja - Zdaj je v begu spet pet kolesarjev (Olivier Le Gac , Antoine Duchesne, Doull, Rutsch inSchachmann) in imajo 23 sekund prednosti.

41 km do cilja - Med peterico ubežnikov je tudi Slovenec Jan Tratnik (Bahrain-Victorious).

45 km do cilja - Napadi se vrstijo, vendar so bili do zdaj vsi nevtralizirani.

54 km do cilja - Začela se je akcija. Nič več počasne vožnje. Zdaj je v igri etapna zmaga.

70 km do cilja - "Zelo sem lahko zadovoljen. Skušali smo zmagati, vendar smo lahko ponosni na drugo mesto in tri etapne zmage. Te so na Touru vselej posebne. Prva je bila tri leta nazaj. Ko sem letos osvojil prvo, je bilo nekaj, kar ne morem opisati. Zato je dirkanje tako lepo," je pred današnjo etapo dejal slovenski šampion Tadej Pogačar.

72 km do cilja - Nesojeni zmagovalec v točkovanju za gorske cilje Simon Geschke je bil kot prvi na edinem gorskem cilju v današnji etapi Cote du Pave des Gardes in prejel točko. Sedem točk mu je zmanjkalo, da bi bila pikčasata majica dejansko njegova. Danes jo sicer nosi, ker ima Jonas Vingegaard, ki je bil najboljši na gorskih ciljih, že rumeno majico za najboljšega na dirki.

74 km do cilja - Kolesarji Jumbo-Visme nazdravljajo s penino. V svojih vrstah imajo zmagovalca Toura Jonasa Vingegaarda in v zeleni majici Wouta van Aerta.

85 km do cilja - Sobotni kronometer Jonasa Vingegaarda in njegovo veliko zmagoslavje si je po TV ogledala tudi danska kraljica.

89 km do cilja - Ni še čas, da se tudi zadnji dan začne tekma. Na Touru se še vedno pozira.

102 km do cilja - V zadnji etapi poteka parada šampionov. Najboljši se slikajo in bodo imeli spomin za vse čase.

113 km do cilja - Kmalu po začetku današnje etape se je zgodila nepričakovana akcija. Ko so vse majice pozirale v ospredju, je zeleni Wout van Aert skočil. Za njim je šel sprva beli Tadej Pogačar in nato še rumeni Jonas Vingegaard. A je bilo jasno, da je bilo to le za zabavo, hkrati pa so z nasmeški na obrazih pokazali, da med njimi vlada prijateljski odnos.

16.30 – Začela se je zadnja etapa na Dirki po Franciji. V zraku je le še vprašanje, kdo bo zmagovalec današnje etape, sicer pa je jasno, da je lastnik rumene majice Jonas Vingegaard. Tadej Pogačar je osvojil drugo mesto.

Pred etapo

Le 115,6 km bo dolga zadnja, 21. etapa Dirke po Franciji. Štart bo ob 16.30, ko bodo sprva prišli na vrsto osrednji junaki Toura (Jonas Vingegaard, Tadej Pogačar, Wout van Aert in ekipa Ineos Grenadiers) s parado šampionov. Takrat bodo imeli čas, da ovekovečijo uspehe s fotografijami ob zmerni vožnji. Najboljši bodo odprli tudi penino.

Jonas Vingegaard
Sportal Junak Toura moral odgovarjati o dopingu: Popolnoma čisti smo

Kljub vsemu pa bo šlo na koncu na polno, ko bodo kolesarji krožili okoli Elizejskih poljan, kjer bo tudi cilj. Ob samem zaključku, malce pred 19.30, bomo spremljali šprinterski spektakel, ki jih je bilo na letošnjem Touru zelo malo. Praktično le na Danskem na začetku. Zmagi sta takrat romali v roke nizozemskima kolesarjema, Fabiu Jakobsenu in Dylanu Groenewegnu, ki sta bila pred dvema letoma v središču pozornosti na Poljskem, kjer je zadnji v ciljnem šprintu izsilil Jakobsena, da je poletel čez ograjo in potreboval številne operacije, da je le prišel k sebi.

Ob njima v ožji krog favoritov spada neuničljivi Wout van Aert, ki je v Parizu zmagal že lani v zaključku. Letos je prišel v Francijo po zeleno majico po točkah in jo suvereno osvojil, bil najhitrejši tudi na sobotnem kronometru, pomagal ekipi na pohodu do rumene majice, danes pa bo skušal dodati piko na i že tako sanjskemu Touru in svoji ekipi Jumbo-Vismi. Ob tem pa ne smemo pozabiti Petra Sagana, Caleba Ewana, Jasperja Philipsena ...

Veliko dela bo imel danes tudi slovenski kolesar Luka Mezgec, ki bo pomagal Groenewegnu v zaključnem šprintu, medtem ko bodo Tadej Pogačar, Matej Mohorič in Jan Tratnik skušali brez težav prestati še zadnjo etapo naporne dirke Tour de France.