Petek, 6. 5. 2022, 21.12

SP V HOKEJU, DIVIZIJA I, SKUPINA A, 4. DAN (TIVOLI)

Slovenci spet med hokejsko elito!

3

SP v hokeju (Ljubljana): Slovenija - Madžarska | Slovenci so si z zmago nad Madžarsko priborili mesto med elito. | Foto Grega Valančič/Sportida

Slovenci so si z zmago nad Madžarsko priborili mesto med elito.

Slovenska hokejska reprezentanca je na odločilni tekmi domačega svetovnega prvenstva drugega razreda v Hali Tivoli s 5:1 premagala Madžarsko in si krog pred koncem že zagotovila prvo mesto na turnirju ter z njim tudi uvrstitev v elitni razred svetovnega hokeja.

SP v hokeju (Ljubljana): Slovenija - Madžarska
Sportal Slovenci ekspresno v elito: Cilj je dosežen. Super!

SP divizija I, skupina A, 4. dan (Tivoli)

Petek, 6. maj
Slovenija : Madžarska 5:1 (1:1, 2:0, 2:0)
1:0 Jeglič (Urbas, Gregorc, 1.), 1:1 Erdely (Terbocs, Nagy, 16.), 2:1 Sabolič (Tičar, Robar, 27.), 3:1 Pance (27.), 4:1 Sabolič (PP1, Maver, 58.), 5:1 Ograjenšek (PP1, Verlič, 58.)

Postava Slovenije: Krošelj, Pintarič. Pretnar, Gregorc, Jeglič, Urbas, Verlič; Podlipnik, Robar, Tičar, Sabolič, Kuralt; Magovac, Štebih, Ograjenšek, Pance, Čimžar; Crnovič, Koblar, Maver, Zajc, Tomaževič. Selektor: Matjaž Kopitar.
Postava Madžarske: Hetenyi, Rajna; Macaulay, Garat, Sofron, Hari, Erdely; Horvath, Pozsgai, Sebok, Kulmala, Magosi; Sziranyi, Fejes, Nagy, Terbocs, Papp; Kiss, Sarpatki, Toth, Koger, Vas. Selektor: Sean Simpson.

Odločilna tekma do danes še neporaženih reprezentanc prvenstva v Ljubljani je bila spektakel. Dvorana Tivoli je pokala po šivih, a so podporniki domače reprezentance – to je selektor Matjaž Kopitar dopolnil z napadalcem Miho Zajcem in branilcem Aljošo Crnovičem – vendarle preglasili številne madžarske navijače in se na koncu veselili zmage, ki je risom prinesla prvo mesto na turnirju ter vnovično uvrstitev med elito.

Fotogalerija z derbija v Tivoliju (Grega Valančič/Sportida):

1 / 46

Derbi se je začel izjemno za Slovence, prvi napad je že v prvi akciji poskrbel za vodstvo. Žiga Jeglič je bil strelec gola v 31. sekundi tekme. Slovenci so prevladovali na ledu, so pa Madžari v 15. minuti izvedli hiter protinapad in izenačili. Mrežo Gašperja Krošlja je zatresel Csanad Erdely. V drugi tretjini so Slovenci stopnjevali pritisk proti vratom Mikloša Rajne, v 27. minuti tekme pa so Mitja Robar, Rok Tičar (podajalca) ter Robert Sabolič (strelec) poskrbeli za novo vodstvo domače reprezentance. Madžari se še niso pobrali od šoka, ko je Žiga Pance vzel plošček s palice enemu od tekmecev in hladnokrvno zabil za 3:1. Med drugim in tretjim zadetkom risov je preteklo le pet sekund.

Sportal Slovenci po zmagi nad Madžari že prvi na SP

V 45. minuti so Madžari zadeli ob igri z igralcem več na ledu – izključen je bil Robert Sabolič –, a so se veselili prezgodaj, neposredno pred zadetkom so imeli namreč na ledu šest igralcev, tako da gola niso priznali. Madžari so ob koncu tekme zaigrali bolj agresivno, kar jim je prineslo izključitve, v 58. minuti pa sta v razmiku devetih sekund za povišanje prednosti risov zadela še Sabolič in Ken Ograjenšek, ki je postavil končnih 5:1.

Za igralca tekme na slovenski strani je bil izbran kapetan Mitja Robar, na madžarski pa vratar Rajna.

Andrej Brodnik
Sportal "V zadnjih 12 letih je madžarska vlada v šport vložila šest milijard evrov"
slovenska hokejska reprezentanca Drago Terlikar, Andrej Hebar, Milan Dragan
Sportal Možje iz ozadja, ki jih potrebuje vsaka ekipa #foto

Litva spodnesla Južno Korejo

Prvi sta na tivolski led stopili reprezentanci Južne Koreje in Litve. S 5:3 so zmagali Litovci in s tem naredili tudi korak k obstanku v tej skupini. Ključen za zmago je bil drugi gol na tekmi Emilijusa Karakauskasa ob koncu druge tretjine, s katerim je Litva povedla s 3:2, v zadnji tretjini pa je dosegla še en gol iz "power playa", zadnjega pa na prazna vrata, ko so Korejci že štiri minute pred koncem tvegali brez vratarja.

Južnokorejci, ki so v SP vstopili kot druga najvišje uvrščena reprezentanca, so daleč od predstav izpred nekaj let, ko so pred domačimi olimpijskimi igrami naturalizirali več Kanadčanov, trenerske niti pa je vlekel nekdaj odlični južnokorejski hokejist Jim Paek. Močno jim je vse skupaj otežil covid-19, zaradi katerega zadnji dve sezoni tamkajšnja liga ni delovala, tako je bila večina reprezentantov skoraj dve leti brez pravih klubskih tekem.

SP div.I, skupina A: Romunija - Južna Koreja
Sportal Korejci do prve zmage, Slovenci počivali pred tekmo z Madžari

SP divizija I, skupina A, 4. dan (Tivoli)*

Južna Koreja : Litva 3:5 (1:2, 1:1, 1:2)
0:1 Bosas (PP1, Jasinevičius, Cizas, 11.), 1:1 Jeon (PP1, Lee, W. J. Kim, 13.), 1:2 Krakauskas (kazenski strel, 17.), 2:2 Lee (PP2, Shin, S. Kim, 29.), 2:3 Krakauskas (PP1, Noreika, Grinius, 40.), 2:4 Noreika (PP1, Grinius, Krakauskas, 53.), 2:5 Cizas (SH1, Alisauskas, 58.)
Poročilo s tekme.

1:0 Jeglič (Urbas, Gregorc, 1.), 1:1 Erdely (Terbocs, Nagy, 16.), 2:1 Sabolič (Tičar, Robar, 27.), 3:1 Pance (27.), 4:1 Sabolič (PP1, Tičar, 58.), 5:1 Ograjenšek (PP1, Verlič, 58.)