Moskva evropsko prvenstvo športno plezanje Jernej Kruder Anže Peharc

Sobota, 21. 11. 2020, 19.53

moskva, ep v športnem plezanju

Kruder in Peharc dobro začela EP v športnem plezanju

Anže Peharc slovenska plezalna reprezentanca | V hitrostnem plezanju, v katerem Slovenci nikoli niso blesteli, je Anže Peharc v kvalifikacijah osvojil 20. mesto. | Foto Peter Podobnik/Sportida

V hitrostnem plezanju, v katerem Slovenci nikoli niso blesteli, je Anže Peharc v kvalifikacijah osvojil 20. mesto.

V Moskvi se je danes začelo letošnje evropsko prvenstvu v športnem plezanju. V ruski prestolnici sta tudi dva Slovenca, ki sta dobro odprla prvenstvo. V hitrostnem plezanju, v katerem Slovenci nikoli niso blesteli, je Anže Peharc v kvalifikacijah osvojil 20. mesto, Jernej Kruder pa je bil 21.

Izločilne boje sta zgrešila za manj kot pol sekunde. Ura se je pri Peharcu ustavila pri času 8,041 sekunde, pri Krudru pa pri 8,049 sekunde. V izločilne boje najboljše šestnajsterice pa se je prebil tudi tekmovalec s časom 7,66 sekunde.

Naslov evropskega prvaka v hitrostnem plezanju je pripadel ukrajinskemu tekmovalcu Danielu Boldirevu, ki je v finalu slavil s časom 5,69 sekunde, Lev Rudacki iz Rusije je bil drugi s časom 5,74 sekunde, tretje mesto pa je pripadlo Poljaku Marcinu Dzienskemu, ki je zmagal v malem finalu s časom 5,59 sekunde.

Vita Lukan IFSC WORLD CUP MUNICH
Sportal Po šoku na testiranju z mislimi že v prihodnji sezoni

Kruder razočaral selektorja

"Anže je naredil, kar je lahko. To je bil zanj zadovoljiv čas. Jernej je plezal odločilna poskusa slabše kot na treningu pred tekmo in na treningih doma. Nad tem sem malce razočaran," je iz Moskve sporočil selektor slovenske reprezentance in trener Gorazd Hren.

Prvenstvo se bo nadaljevalo v nedeljo s kvalifikacijami v balvanskem plezanju.

Osupljiv podvig Rusinje

Je pa danes v Moskvi v kvalifikacijah padel nov mejnik v hitrostnem plezanju za ženske. Rusinja Julija Kaplina je s časom 6,96 sekunde postala druga ženska v zgodovini, ki je plezala pod sedmimi sekundami.

Rusinje so povsem prevladovale. Kaplina je na koncu osvojila tretje mesto. Zmagala je Jekaterina Baraščuk pred rojakinjo Jelizaveto Ivanovo.

Vita Lukan
Sportal Koronavirus še dodatno zdesetkal slovensko plezalno odpravo

Slovenskih plezalk v Moskvi ni

V ženski konkurenci Slovenija nima predstavnice v Moskvi. Vita Lukan, ki se je pripravljala na nastop, je zaradi pozitivnega izvida na novi koronavirus ostala doma v Sloveniji.

Zadnji dan prvenstva naslednjo soboto, ko se bo prvenstvo stare celine sklenilo s preizkušnjo v kombinaciji, bosta znana tudi dobitnika preostalih dveh olimpijskih vozovnic za Tokio 2021. Slovenska kandidata za zadnjo evropsko olimpijsko karto sta Peharc in Kruder.