Logan Sargeant Ferrari Carlos Sainz ml. Charles Leclerc Alex Albon Williams Mercedes-AMG F1 George Russell Lewis Hamilton Sergio Perez Max Verstappen Red Bull Racing Silverstone

Petek, 7. 7. 2023, 18.12

VN VB, petkova treninga

Preseneča ekipa, ki slavi 800 dirk. Hude težave Mercedesa in Leclerca.

Silverstone Max Verstappen Red Bull | V Silverstonu, domovini britanskega dirkanja, je prvi trening dobil Max Verstappen. | Foto Guliverimage

V Silverstonu, domovini britanskega dirkanja, je prvi trening dobil Max Verstappen.

Ob teniškem grand slamu v Wimbledonu Anglija ta konec tedna gosti še eno veliko tekmovanje − dirko formule 1 v Silverstonu. Tako prvi kot drugi prosti trening je dobil Max Verstappen (Red Bull). S tretjim mestom je na obeh presenetil Alex Albon (Williams), velike težave pa je imel Mercedes. Pa tudi Charles Leclerc, ki zaradi okvare na elektroniki na drugem treningu ni odpeljal niti kroga.

Silverstone Lewis Hamilton Charles Leclerc
Sportal Na Hamiltonovem dvorišču en "bik" sproščen, drug z bremenom

Zmagovalec 42 dirk formule 1 Max Verstappen (Red Bull) je na prvem treningu v Silverstonu, kjer je bila leta 1950 prva dirka tega tekmovanja, pokazal, da je prvi in edini favorit za zmago na nedeljski deseti dirki letošnjega prvenstva. Britanske VN ni še nikoli osvojil. Če jo bo to nedeljo, bo zmagal na šesti dirki zapored, kar na primer ni nikoli uspelo Lewisu Hamiltonu, zmagovalcu rekordnih 103 dirk. Na manj kot pol sekunde sta se Nizozemcu približala samo ekipni kolega Sergio Perez in Alex Albon (Williams).

Alex Albon z Williamsom, ki je slavnostno poslikan ob 800. dirki te britanske ekipe. | Foto: Reuters Alex Albon z Williamsom, ki je slavnostno poslikan ob 800. dirki te britanske ekipe. Foto: Reuters Ekipa Williams ta konec tedna obeležuje svojo 800. dirko v formuli 1, zato imajo tudi nekoliko drugačno poslikavo dirkalnika. Britanski dirkač s tajskimi koreninami in tajsko licenco je za Verstappnom zaostal slabe pol sekunde. Zanimivo: na ravninah je bil celo najhitrejši, je pa Williams aerodinamično toliko slabši v zavojih. Če je lahko Albon zadovoljen z začetkom dirkaškega konca tedna, pa ne moreta biti Hamilton in George Russell. Z obvladovanjem svojega Mercedesa sta imela ogromno težav in z debelo sekundo zaostanka sta bila na 12. oziroma 14. mestu. Slab obet za domača aduta.

20. Nico Hülkenberg (Haas) +1,991

Mercedes je bil na prvem treningu tako težko vodljiv in nemiren, da sta dirkača komaj vozila skozi zavoje. | Foto: Reuters Mercedes je bil na prvem treningu tako težko vodljiv in nemiren, da sta dirkača komaj vozila skozi zavoje. Foto: Reuters

Na drugem treningu oba Williamsa med prvimi petimi

Logan Sargeant | Foto: Reuters Logan Sargeant Foto: Reuters Podobna situacija je bila tudi na drugem prostem treningu. Verstappen je bil najhitrejši, vsega 22 tisočink pred Carlosom Sainzom (Ferrari), ki pa je najboljši čas odpeljal z najmehkejšimi gumami. Ferrari je letos konkurenčen na kvalifikacijah, manj pa na dirki. Med prvimi petimi sta bila na drugem treningu celo oba Williamsa, Mercedesa pa znova zunaj deseterice. Albon je odpeljal tretji čas (dve desetinki zaostanka), Logan Sargeant pa peti čas, kar je novinčev z naskokom najboljši dosežek v formuli 1. Očitno dirkališče v Silverstonu, ki ima kar šest dolgih ravnin, ustreza njihovemu dirkalniku. Williams ima po devetih dirkah sedem točk in je predzadnji v konstrutkorskem seštevku.

Z več kot sekundo zaostanka je bil Russell 12., Hamilton pa celo samo 15. Je pa res, da sta bila manj kot pol sekunde za petim mestom, tako da je lahko v soboto vrstni red precej drugačen. Velike težave pa ob Mercedesu še za Charlesa Leclerca (Ferrari). Zaradi okvare na elektroniki na drugem treningu ni odpeljal niti kroga. Nove slabe vesti za aktualnega podprvaka, ki je pred tednom dni v Avstriji z drugim mestom šele drugič letos pripeljal na zmagovalni balkon.

Brez časa: Charles Leclerc (Ferrari)

Carlos Sainz je bil na petkovih treningih najbližje Maxu Verstappnu. | Foto: Reuters Carlos Sainz je bil na petkovih treningih najbližje Maxu Verstappnu. Foto: Reuters

V treh dneh pričakujejo 450 tisoč navijačev

V soboto opoldne sledi še en prosti trening, nato pa ob 16. uri kvalifikacije in boj za štartna mesta. Ob isti uri, torej uro pozneje kot običajno, pa bo v nedeljo še osrednji dogodek VN Velike Britanije − 305 kilometrov dolga dirka. V treh dneh v Silverstonu pričakujejo rekordnih 450 tisoč navijačev. Še en dokaz več, da priljubljenost formule 1 samo še raste. V petek je bilo še sončno, v soboto in nedeljo je mogoč dež.