Fernando Alonso Aston Martin Mercedes-AMG F1 Alpine Sergio Perez Red Bull Racing Max Verstappen Ferrari Carlos Sainz ml. Charles Leclerc VN Španije Formula 1

VN Španije, petkova treninga

Izjemna napoved za kvalifikacije: še 17. zaostal manj kot sekundo

Barcelona Max Verstappen Red Bull | Max Verstappen je dobil oba petkova treninga. Kvalifikacije sledijo v soboto ob 16.00. | Foto Reuters

Max Verstappen je dobil oba petkova treninga. Kvalifikacije sledijo v soboto ob 16.00.

Na prvem treningu pred nedeljsko VN Španije v Barceloni je za najhitrejšim Maxom Verstappnom (Red Bull) že drugouvrščeni Sergio Perez (Red Bull) zaostal osem desetink, na drugem treningu pa so bile razlike izjemno majhne: manj kot sekundo zaostanka za aktualnim prvakom je imel še 17. Juki Cunoda (Alpha Tauri). To je izvrstna napoved predvsem za kvalifikacije, ki sledijo v soboto ob 16. uri.

Barcelona Mercedes
Sportal Trenutek resnice: dirka, ki bo dala odgovore

Carlos Sainz | Foto: Reuters Carlos Sainz Foto: Reuters Dirka v Barceloni bo trenutek resnice za ekipe in inženirje. Kdo je v zadnjih dveh mesecih v tovarni delal najbolje? Na ferrariju F1-23 so nameščene prve večje posodobitve letos, zato se Charles Leclerc in Carlos Sainz nadejata, da ga bosta lažje vozila. "Upam, da je to korak v drugačno smer, da bomo zdaj lažje razvijali dirkalnik. Do zdaj ga je bilo zelo težko voziti, ves čas sva bila na meji, tako na dirki kot na kvalifikacijah," je pred začetkom dirkaškega konca tedna poudaril Sainz. Na uvodnih šestih dirkah so bili samo enkrat na stopničkah (Leclerc tretji v Bakuju) in na četrtem mestu konstruktorskega seštevka za Red Bullom zaostajajo že 159 točk.

Lewis Hamilton | Foto: Reuters Lewis Hamilton Foto: Reuters Rezultati prostih treningov seveda niso najbolj verodostojni, saj se dirka z različnimi pnevmatikami, različno količino goriva v rezervoarju in preizkuša različne nastavitve. Pa vseeno lahko tekmece vodilnega v svetovnem prvenstvu Maxa Verstappna (Red Bull) še malo skrbi. To je steza, kjer se razlike v hitrosti med dirkalniki najbolj pokažejo. In Nizozemec je prvi trening odpeljal s časom 1:14,606, s katerim je bil osem desetink hitrejši od Sergia Pereza (Red Bull), Nycka de Vriesa (Alpha Tauri) in obeh dirkačev ekipe Alpine. Ta je očitno tista, ki je z malo pompa naredila največji korak naprej (Esteban Ocon je bil že v Monaku na stopničkah). Ferrarija sta na osmem in devetem mestu zaostala že celo sekundo. Zelo nemiren je bil posodobljeni Mercedesov dirkalnik. Večji del treninga sta bila George Russell in Lewis Hamilton na zadnjih dveh mestih. Šele v zadnjih minutah sta si nadela najmehkejše pnevmatike in sta se zavihtela na 10. oziroma 12. mesto.

20. Alex Albon (Williams) +2,024

Fernando Alonso | Foto: Reuters Fernando Alonso Foto: Reuters Drugi trening je bil povsem drugačen. Prve pol ure so preizkušali nastavitve za kvalifikacije in razlike so bile zelo majhne: prvih osem je bilo v pol sekunde, v eni sekundi pa kar 17 voznikov. Najhitrejši je bil sicer znova Verstappen (1:13,907), na drugem mestu drugouvrščeni z zadnje dirke v Monaku Fernando Alonso (Aston Martin) in na tretjem Nico Hülkenberg (Haas). V prvi deseterici sta bila oba voznika ekip Red Bull, Ferrari, Mercedesa in Alpine, drugi dirkač Aston Martina, Lance Stroll, pa je bil šele 18., a z le dobro sekundo zaostanka.

Oceno razmerja moči med ekipami tako težko podamo, a zdi se, da bodo na kvalifikacijah dirkači zelo izenačeni, na dirki pa bi lahko bil Red Bull razred zase.

20. Logan Sargeant (Williams) +1,508

Prvič po 16 letih na dirkališču Catalunya v Montemelu pri Barceloni dirkajo po stari konfiguraciji proge, torej brez dodatne šikane pred zadnjim zavojem. Zato je čas kroga več kot štiri sekunde hitrejši, kot je bil lanski Leclercov "pole position" (1:18,750).

Za štartna mesta se bodo v soboto pomerili ob 16.00, štart dirke v nedeljo bo ob 15.00.

Monako Fernando Alonso Aston Martin
Sportal Zakaj Alonso verjame, da je naslov prvaka še mogoč
Monako Charles Leclerc Ferrari
Sportal Mercedes spet na pravi poti, Ferrari daleč zadaj
Monako Max Verstappen
Sportal Alonsu spodletel še načrt C, Verstappen unovčil sanjski kvalifikacijski krog