Ponedeljek, 22. 11. 2021, 16.37
3 leta
sprejela dveletni suspenz
Martina Ratej umaknila pritožbo in sprejela kazen za dopinški prekršek
Slovenska rekorderka v metu kopja Martina Ratej je umaknila pritožbo, ki jo je vložila na Mednarodno razsodišče za šport v Lozani (Cas), in sprejela sankcije za kršitev protidopinških pravil. Te obsegajo dveletni suspenz, ki je začel teči marca 2020, in izbris rezultatov, doseženih med avgustom 2012 in avgustom 2014. Kot je pojasnila za STA, je od pritožbe odstopila, "saj nima denarja, tudi če bi lahko v postopku pritožbe kaj dosegla", ob tem je dodala, da še naprej trenira in razmišlja o nadaljevanju kariere.
Ponovna analiza vzorca urina slovenske rekorderke v metu kopja Ratejeve, odvzetega med olimpijskimi igrami leta 2012 v Londonu, je pokazala, da je bil v njenem telesu metabolit klostebol (nespecificirana snov, ki je spadala in še vedno spada v skupino anabolnih androgenih steroidov s seznama prepovedanih snovi in postopkov Svetovne protidopinške agencije). Po več postopkih so sprejeli kazen - dve leti prepovedi nastopanj in črtanje rezultatov -, Ratejeva se je najprej pritožila na CAS, pozneje pa od pritožbe odstopila.
"V atletiki nisem toliko zaslužila, da bi si to lahko privoščila"
Štiridesetletna atletinja trenira in namerava nadaljevati kariero. "Odstopila sem zaradi finančnega stanja, samo pritožba bi me namreč stala stala 42 tisoč evrov, zagotovo bi morala še kaj dodati, pri čemer niso vključeni stroški odvetnikov. Zato sem se odločila, da končam postopek, saj nimam denarja, tudi če bi lahko s pritožbo kaj dosegla. V atletiki nisem toliko zaslužila, da bi si to lahko privoščila. Zato sem raje sprejela kazen," je vzrok, zakaj je odstopila od pritožbe, za STA pojasnila Ratejeva.
Še vedno trenira in razmišlja tudi o nadaljevanju kariere. "Še dva, tri mesece imam kazen prepovedi nastopanja. Ves ta čas, od začasnega suspenza naprej, treniram. Poskušala se bom motivirati, da bi tekmovala še eno sezono in prišla na svojo želeno raven izidov. To je odvisno tudi od tega, ali bom dosegla normo za svetovno prvenstvo prihodnje leto v Eugenu v ZDA," je za STA še povedala Ratejeva.
Vnos z zdravili za zdravljenje ginekoloških težav "Po analizi vseh prehranskih dopolnil in predpisanih zdravil sem ugotovila, da je clostebol v moje telo prešel prek zdravila za zdravljenje ginekoloških težav."
Marca lani je na novinarski konferenci dejala, da je prepovedani klostebol prišel v njeno telo v procesu zdravljenja ginekoloških težav pred OI.
"Obvestili so me, da so v mojem urinskem vzorcu iz leta 2012 odkrili snovi clostebol metabolita ... Kljub temu, da je bila raven snovi v mojem urinu zelo nizka, ne zanikam, da sem kršila pravila Protidopinške agencije (Wada), vendar kršitev ni enoznačna. Ker zavestno nikoli nisem kršila protidopinških pravil, sem natančno analizirala vse mogoče izvore vnosa snovi v telo. Po analizi vseh prehranskih dopolnil in predpisanih zdravil sem ugotovila, da je clostebol v moje telo prešel prek zdravila za zdravljenje ginekoloških težav, ki so me pestile v obdobju pred olimpijskimi igrami v Londonu in zaradi katerih še danes opravljam redne ginekološke preglede," je marca lani na novinarski konferenci razložila Ratejeva.
Ponovna analiza vzorca urina Ratejeve, odvzetega med olimpijskimi igrami leta 2012 v Londonu, je pokazala, da je bil v njenem telesu metabolit klostebol. Senat predlagal 14 mesecev, DRB: "Ni dokazala, da je bila njena krivda neznatna"
Po pisanju SLOADO je disciplinski postopek v imenu Mednarodnega olimpijskega komiteja začela Mednarodna agencija za protidopinško testiranje, ki je zadevo napotila na Arbitražno sodišče za šport (CAS). Šestnajstega julija 2020 je bila športnica spoznana za krivo za dopinški prekršek v skladu s protidopinškimi pravili Mednarodnega olimpijskega komiteja. Odločitev CAS o krivdi športnice je bila dokončna in zavezujoča. Primer so nato pri Komisiji za integriteto atletike (AIU) pri mednarodni atletski zvezi (WA) 18. 12. 2020 predali Atletski zvezi Slovenije, ta pa je postopek predala v obravnavo senatu disciplinske komisije SLOADO, ki je bil v zadevi pristojen za odločitev o nadaljnjih sankcijah.
Po opravljeni ustni obravnavi je senat disciplinske komisije sklenil, da je bil iz predloženih dokazov in športničinih navedb razviden obstoj neznatne krivde športnice in posledično izjemnih okoliščin, ki bi upravičile skrajšanje standardnega obdobja izločitve. Na tej podlagi je senat predlagal, da se v primeru Martine Ratej kot sankcija določi skrajšano obdobje izločitve v trajanju 14 mesecev.
O obstoju izjemnih okoliščin je odločil Doping Review Board (DRB), ki je pristojni organ Svetovne atletike (World Athletics) za odločanje o obstoju izjemnih okoliščin v protidopinških postopkih. DRB je v odločbi z 21. 5. 2021 ugotovil, da športnica ni dokazala, na kakšen način je prepovedana snov vstopila v njeno telo, in s tem tudi ni dokazala, da je bila njena krivda v odnosu do kršitve protidopinškega pravila neznatna.
Ratejeva se je 24. septembra pritožila na CAS, nato pa pritožbo umaknila.
Dve leti prepovedi tekmovanja, izbris rezultatov
"Senat disciplinske komisije SLOADO je na podlagi ugotovitve Doping Review Board (DRB) izdal Odločitev o naložitvi sankcij športnici zaradi kršitev protidopinškega pravila ter športnici izrekel naslednje sankcije. Dvoletno obdobje izločitve, ki začne teči z 11. 8. 2021, pri tem pa se všteje in upošteva že prestano obdobje začasne izključitve, ki se je začelo 9. 3. 2020. Ob tem so izbrisani vsi tekmovalni rezultati športnice, doseženi v obdobju od 9. 8. 2012 do 9. 8. 2014," so še zapisali na uradni spletni strani Slovenske antidoping organizacije.
Odločitev, ki sta jo sprejela senat disciplinske komisije SLOADO in tudi športnica, je dokončna.
"AZS ohranja ničelno toleranco do uživanja nedovoljenih substanc."
Dobnikar: Ničelna toleranca
"Atletska zveza Slovenije ohranja ničelno toleranco do uživanja nedovoljenih substanc, zato v zadnjih letih tudi bistveno več vlagamo v preventivno ozaveščanje mladih atletov in atletinj," je ob tem dejal predsednik AZS Roman Dobnikar.
Slovenski športniki, kaznovani zaradi kršitve protidopinških pravil
Leto Ime in priimek Šport Kazen v mesecih
----------------------------------------------------------------
1996 Boris Premužič kolesarstvo 1
1997 Sandi Papež kolesarstvo 24
Aleš Pagon kolesarstvo 3
1998 Aljaž Pegan gimnastika 1
Barbara Berden atletika 3
Jana Pugelj atletika 3
1999 Igor Majcen plavanje 48
2000 Gorazd Štangelj kolesarstvo 1
2003 Rusmin Dedić nogomet 6
Saša Prokofjev atletika 24
Matjaž Brumen rokomet 4
Primož Skerbinek alpsko smučanje 24
Davor Durakovič hokej na ledu 4
2004 Saša Farič alpsko smučanje 24
2005 Sandi Dečman atletika 24
2006 *Tomaž Nose kolesarstvo 12
Jure Logar kolesarstvo 6
Boštjan Šimunič atletika 24
2007 Borja Jelič kolesarstvo 12
Miha Virčič kolesarstvo 12
Jolanda Čeplak atletika 24
2008 Marko Kmetec nogomet 9
Helena Javornik atletika 24
2009 Ivan Držič košarka 3
2010 Tadej Valjavec kolesarstvo 24
2012 Blaž Furdi kolesarstvo 24
Boštjan Buč atletika 12
2013 Robert Vrečer kolesarstvo 20
2014 Kristjan Kumar kolesarstvo 24
Danimir Azirović cheerleading 24
2016 Tanja Šmid plavanje 48
Blaža Klemenčič kolesarstvo 24
Igor Kopše kolesarstvo 48
Kristjan Fajt kolesarstvo 45
2017 Špela Bohinc plavanje 48
Jure Kocjan kolesarstvo 48
Teja Gregorin biatlon 24
2018 Žiga Jeglič hokej 8
Domen Hafner atletika 48
Amedej Vetrih nogomet 6
Luka Skukan ameriški nogomet 48
Janez Brajkovič kolesarstvo 10
2019 Kristjan Kumar kolesarstvo 96
Goran Šišmanovič powerlifting 48
2021 Martina Ratej atletika 24
Vir: STA
1