Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
16. 12. 2022,
7.08

Osveženo pred

2 leti, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,91

19

Natisni članek

Natisni članek

nemiri Nato Kosovo Srbija

Petek, 16. 12. 2022, 7.08

2 leti, 1 mesec

Tisoč srbskih vojakov na Kosovo? "Lov na Srbe se nadaljuje."

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,91

19

Aleksandar Vučić | Srbski predsednik Aleksandar Vučić je priznal, da po njegovem mnenju ni možnosti, da bi Kfor zahtevo sprejel. | Foto Reuters

Srbski predsednik Aleksandar Vučić je priznal, da po njegovem mnenju ni možnosti, da bi Kfor zahtevo sprejel.

Foto: Reuters

Srbska vlada je v četrtek v skladu z napovedmi odločila, da kljub nasprotovanju ZDA na misijo zveze Nato na Kosovu (Kfor) naslovi zahtevo, naj ji v skladu z resolucijo Varnostnega sveta ZN 1244 iz leta 1999 omogoči napotitev do tisoč pripadnikov njene vojske in policije na Kosovo, poročajo tuje tiskovne agencije.

Kot je ob tem za srbsko javno radiotelevizijo RTS zvečer povedal srbski predsednik Aleksandar Vučić, bodo zahtevo najprej poslali v elektronski obliki. Obenem je priznal, da po njegovem mnenju ni možnosti, da bi Kfor zahtevo sprejel, a je kljub temu presodil, da bi bilo dobro, če bi jo, saj bi to prispevalo k miru na severu Kosova. Dodal je, da je vlada odločitev sprejela soglasno.

Aleksandar Vučić.
Novice Vučić hoče na Kosovo poslati vojsko

Da bi Kfor sprejel zahtevo Srbije, je bolj ali manj izključeno

Ponovil je še, da Srbi na Kosovu zahtevajo izpustitev tistih, ki so bili protipravno pridržani. Njihova druga zahteva pa je, da posebne enote kosovske policije ne prihajajo na sever Kosova brez privolitve štirih županov večinsko srbskih občin na severu Kosova in Kforja.

Zahteva Beograda prihaja v luči okrepljenih napetosti na severu Kosova, kjer tamkajšnji Srbi že skoraj teden dni blokirajo ceste. ZDA so v zadnjih dneh Beogradu dale jasno vedeti, da nasprotujejo militarizaciji problema, češ da je ta političen in zahteva politično rešitev. Da bi Kfor sprejel zahtevo Srbije, je dejansko bolj ali manj izključeno. Načeloma bi resda lahko privolil v prihod srbskih varnostnih sil, a le za določene aktivnosti, kot je varovanje verskih objektov ali skupen nadzor meje.

Kosovo protesti
Novice Specialci vdrli v Kosovsko Mitrovico, Srbija razmišlja o napotitvi vojske
Ana Brnabić, srbska premierka
Novice Srbska premierka: Smo na robu oboroženega konflikta

Aretirali nekdanjega pripadnika kosovske policije

Kosovska policija je sicer v Severni Mitrovici v četrtek zvečer aretirala še enega nekdanjega pripadnika kosovske policije Slađana Trajkovića, poroča kosovski portal Kosovo Online. Aretacijo je potrdila njegova žena in za RTS dejala, da so ga prepeljali v Prištino in obtožili za domnevni vojni zločin. Trajković je eden od kosovskih Srbov, ki so minuli mesec zapustili kosovske ustanove in živi v etnično mešanem naselju Bošnjačka mahala v Severni Mitrovici.

Vodja srbskega vladnega urada za Kosovo Petar Petković je ocenil, da nova aretacija dokazuje, da kosovski premier Albin Kurti nadaljuje lov na Srbe in da ne želi umiriti napetosti, temveč jih stopnjuje, je še poročala RTS. Kurti je v četrtek po pisanju prištinskega portala Repoteri dejal, da kosovski Srbi ne morejo dovoliti, da jih Beograd izkorišča za hegemonistične težnje. Obenem je ocenil, da bi francosko-nemški predlog končnega sporazuma o normalizaciji odnosov med državama lahko sprejeli čez nekaj mesecev, ob posredovanju Bruslja in Washingtona.

ZDA nasprotujejo "militarizaciji" problema

Na severu Kosova se napetosti zaostrujejo, odkar so srbski predstavniki zaradi zahteve Prištine po preregistraciji vozil v začetku novembra izstopili iz kosovskih inštitucij. Razmere so se dodatno zaostrile od 10. decembra, ko so kosovski Srbi postavili barikade na več cestah po aretaciji bivšega srbskega policista Dejana Pantića.

Priština je posledično s sklicevanjem na vse slabše varnostne razmere in nezadostno varovanje zaradi odhoda srbskih policistov na sever države napotila okoli 300 svojih policistov. Beograd pa je v odgovor sporočil, da bo na Kfor naslovil zahtevo za napotitev svoje vojske na sever Kosova. ZDA so v zadnjih dneh Beogradu dale jasno vedeti, da nasprotujejo "militarizaciji" problema, saj da je ta političen in terja politično rešitev.

Katarski emir Tamim bin Hamad Al Tani
Novice Ko najbolj priljubljeni šport na svetu postane politično orožje
Kosovo
Novice Na severu Kosova napeto
Kosovo
Novice Slovenija ponuja pomoč pri reševanju spora med Prištino in Beogradom #video
Kosovo
Novice Borrell opozoril, da so trenutne razmere na Kosovu nesprejemljive
Ne spreglejte