Ponedeljek, 16. 9. 2024, 6.21
1 mesec
Še en poskus atentata na Donalda Trumpa
Na nekdanjega ameriškega predsednika Donalda Trumpa so v nedeljo znova izvedli poskus atentata. Osumljenec Ryan Wesley Routh ga je želel izvesti, ko je bil na igrišču za golf, a ga je opazil agent tajne službe in ga napadel. Trump pri poskusu atentata ni bil ranjen. Osumljenec naj bi bil velik podpornik Ukrajine.
Nekdanji ameriški predsednik Donald Trump je igral golf v International Golf Clubu v West Palm Beachu, ko so nenadoma odjeknili streli. Igrišče so nemudoma zaprli.
Pozneje so sporočili, da je bil Trump znova tarča poskusa atentata. Najhujše se ni zgodilo, ker je agent tajne službe opazil orožje v stilu AK-47, ki je štrlelo iz grmovja na igrišču za golf okoli luknje pred mestom, kjer je igral Trump, in začel streljati na osumljenca, poročajo ameriški mediji. Osumljenec je bil v času poskusa atentata od Trumpa oddaljen približno od 275 do 475 metrov.
Osumljenec pobegnil, a so ga pol ure pozneje aretirali
Osumljenec je pobegnil z avtomobilom in za seboj pustil polavtomatsko puško ter kamero GoPro, poroča televizija NBC, ki navaja tajno službo. Slabe pol ure kasneje so ga ustavili na avtocesti I-95 in ga brez težav aretirali. Beg z igrišča za golf so opazile priče, ki so fotografirale njegov avtomobil in informacije predale policistom.
Poskusa atentata na Trumpa je osumljen 58-letni Ryan Wesley Routh s Havajev. Routh je imel pred leti že nekaj težav z zakonom. Leta 2002 so ga aretirali, potem ko ga je ustavila policija in je domnevno položil roko na strelno orožje, preden se je zabarikadiral v podjetju. Prav tako mu je bilo naloženo, da mora plačati več deset tisoč dolarjev tožnikom v civilnih tožbah, državni in zvezni organi pa so ga obtožili, da ni pravočasno plačal davkov, poroča CNN.
Osumljenec naj bi bil podpornik Ukrajine
Osumljenec poskusa atentata je 58-letni Ryan Wesley Routh. Lani je v intervjuju za medij Semafor dejal, da aktivno pomaga novačiti tuje borce za vojno proti Rusiji v Ukrajini. Za romunsko izdajo Newsweeka je leta 2022 povedal, da se je poskušal tudi sam podati v boj, vendar ga je ukrajinska vojska zavrnila zaradi starosti in pomanjkanja vojaških izkušenj.
Potem je ostal v Kijevu in novačil tuje prostovoljce za boj na strani Ukrajine. Leta 2023 je za New York Times dejal, da si prizadeva za to pridobiti tudi afganistanske vojake, ki so pobegnili pred talibani. Za to naj bi lobiral tudi v Washingtonu.
Routh: Kriv sem, ker sem volil za Trumpa
Routh je Trumpa v svoji knjigi o vojni v Ukrajini in geopolitiki, ki jo je izdal v samozaložbi, označil za idiota, bebca in norca. Zapisal je, da je bil Trumpov umik iz iranskega jedrskega sporazuma leta 2018 ogromna napaka, ki je Teheran pripeljala bliže Moskvi. Iran zdaj Rusijo oskrbuje z brezpilotnimi letalniki, ki povzročajo opustošenje v Ukrajini.
Routh je podal tudi svoje mnenje o političnih razmerah v Afganistanu in afganistanske begunce pozval, naj se borijo za Ukrajino. Pisal je tudi o Tajvanu, Severni Koreji in Venezueli ter primerjal avtoritarno vladavino predsednika Nicolasa Madura in naskok Trumpovih privržencev na kongres 6. januarja 2021.
Napisal je še, da je nekoč volil za Trumpa, zaradi česar prevzema del krivde za njegovo izvolitev. "Vendar sem dovolj moža, da rečem, da sem napačno ocenil in naredil strašno napako," je še zapisal.
Ukrajinci: Imel je blodnjave zamisli
Predstavnik ukrajinske tujske legije je za CNN potrdil, da je Routh večkrat stopil v stik z njimi, vendar je dejal, da nikoli ni bil del vojaške enote, v kateri se borijo čezmorski prostovoljci. "Lahko potrdimo, da se je ta oseba večkrat obrnila na nas prek spleta," je za CNN povedal Oleksandr Šaguri, častnik oddelka za koordinacijo tujcev v poveljstvu ukrajinskih kopenskih sil.
Šaguri je dejal, da so najboljši način za opis njegovih sporočil – blodnjave ideje. "Ponujal nam je veliko novih rekrutov iz različnih držav, vendar je bilo očitno, da njegove ponudbe niso resnične. Sploh se mu nismo oglasili, nismo mu odgovarjali. Nikoli ni bil del legije in ni na noben način sodeloval z nami."
Policija preiskuje nekdanje prebivališče Ryana Wesleyja Routha v Severni Karolini. Routh zdaj živi na Havajih, ker ima majhno gradbeno podjetje.
Na svojem družbenem omrežju Truth Social se je oglasil tudi Trump. Ta je delo varnostnih organov, ki so preprečili atentat, opisal kot nesporno izjemno: "Rad bi se zahvalil vsem za vašo skrb in dobre želje – bil je vsekakor zanimiv dan! Najpomembneje je, da se želim zahvaliti ameriški tajni službi, šerifu Ricu Bradshawu ter njegovemu uradu pogumnih in predanih domoljubov ter vsem organom kazenskega pregona za neverjetno delo, danes opravljeno pri Trump International, da sem ohranil mesto 45. predsednika Združenih držav in republikanskega kandidata na prihajajočih predsedniških volitvah."
Predsednika ZDA Joeja Bidna in podpredsednico Kamalo Harris so obvestili o incidentu. "Kot sem že velikokrat dejal, v naši državi ni prostora za politično nasilje ali nasilje nasploh. Svoji ekipi sem naročil, da tajni službi zagotovi vse potrebno za varnost nekdanjega predsednika," je sporočil Biden in izrazil olajšanje, da Trump ni bil poškodovan. Podobno je v posebni izjavi sporočila tudi Kamala Harris.
Osumljenčev sin: Oče je pošten delaven človek
Oran Routh, sin Ryana Wesleyja Routha, je v pogovoru za CNN svojega očeta opisal kot ljubečega in skrbnega ter poštenega delavnega človeka. Zdi se mu tudi malo verjetno, da bi oče naredil kaj norega, kaj šele nasilnega.
Zvezni agenti, ki preiskujejo poskus atentata, pričakujejo, da bo zvezno sodišče v južni Floridi zahtevalo oceno duševnega zdravja osumljenca pred kakršnim koli morebitnim kazenskim postopkom, je za CNN povedal neimenovani predstavnik organov pregona. Ta pričakuje Routhov pregled duševnega zdravja zaradi njegovih številnih nenavadnih objav na spletu v zvezi z mednarodnimi geopolitičnimi dogodki.