Ponedeljek, 27. 1. 2025, 16.24
6 ur, 31 minut
Palestinci se po dogovoru o izpustitvi talcev vračajo na sever Gaze #foto #video
Razseljeni Palestinci so se danes začeli vračati na sever Gaze, potem ko sta Izrael in islamistično gibanje Hamas dosegla dogovor o izpustitvi še šestih izraelskih talcev, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Osem izmed 33 talcev, katerih osvoboditev je predvidena v prvi fazi dogovora o prekinitvi ognja med Izraelom in palestinskim gibanjem Hamas na območju Gaze, je mrtvih, pa so danes sporočile izraelske oblasti. Medtem je dogovor med Izraelom in Libanonom o prekinitvi ognja in umiku izraelskih sil ter gibanja Hezbolah z juga Libanona podaljšan do 18. februarja, sta v nedeljo sporočila Libanon in ZDA.
16.25 Izrael in Hamas potrdila smrt osmih talcev v Gazi
16.20 V Gazo od začetka premirja vstopilo več kot 350 tovornjakov Unicefa
8.00 Palestinci se po dogovoru o izpustitvi talcev vračajo na sever Gaze
16.25 Izrael in Hamas potrdila smrt osmih talcev v Gazi
Osem izmed 33 talcev, katerih osvoboditev je predvidena v prvi fazi dogovora o prekinitvi ognja med Izraelom in palestinskim gibanjem Hamas na območju Gaze, je mrtvih, so danes sporočile izraelske oblasti. Hamas je pogajalcem že pred tem posredoval seznam z imeni, ki potrjuje navedbe izraelske vlade, poročajo tuje tiskovne agencije.
"Družine so bile obveščene o stanju njihovih bližnjih," je na novinarski konferenci po poročanju francoske tiskovne agencije AFP povedal tiskovni predstavnik izraelske vlade David Mencer, ki je oznanil novico o smrti osmih izmed 33 talcev, ki naj bi jih izpustili v prvi fazi dogovora.
Palestinsko islamistično gibanje Hamas je pred tem po navedbah agencije Reuters posrednikom v pogajanjih predalo seznam z imeni, na katerem je navedeno, da je od skupno 33 izraelskih talcev še vedno živih 25. Dejansko jih bodo tako osvobodili še 18.
V skladu z dogovorom o prekinitvi ognja v Gazi je Hamas namreč že izpustil sedem izraelskih državljank - ob uveljavitvi dogovora pred nekaj več kot tednom dni so najprej osvobodili tri ujetnice, nato so minulo soboto izpustili še štiri izraelske vojakinje.
Izrael je medtem v okviru obeh izmenjav ujetnikov iz zaporov skupno izpustil 290 Palestincev, večinoma žensk in mladoletnikov.
Prva faza dogovora o prekinitvi ognja naj bi trajala šest tednov, v tem času pa naj bi vsako soboto potekale izmenjave ujetnikov. Izrael naj bi ob tem umaknil svoje sile iz naseljenih območij v Gazi in jih razporedil na območje v oddaljenosti največ 700 metrov od meje med Gazo in Izraelom.
Palestinski borci pod vodstvom Hamasa so 7. oktobra 2023 med napadi v Izraelu ubili okoli 1200 ljudi, še 251 pa jih zajeli kot talce. Izrael se je odzval s silovito ofenzivo na Gazo, kjer je bilo do nedavne uveljavitve sporazuma o prekinitvi ognja ubitih več kot 47.000 ljudi.
V ujetništvu v Gazi po zadnji izmenjavi trenutno ostaja še 90 talcev, od tega naj bi jih približno 30 umrlo, ob sklicevanju na izraelske vire še navaja Reuters.
16.20 V Gazo od začetka premirja vstopilo več kot 350 tovornjakov Unicefa
Sklad ZN za otroke (Unicef) je v prvem tednu premirja med Izraelom in palestinskim gibanjem Hamas okrepil dostavo nujne humanitarne pomoči za otroke v Gazi. Kot so danes sporočili iz Unicefa, je od 19. januarja v Gazo vstopilo 350 tovornjakov s humanitarno pomočjo. V Gazi po več kot 15 mesecih vojne pomoč potrebuje približno milijon otrok.
Tovornjaki s čisto pitno vodo, higienskimi kompleti, terapevtsko hrano za zdravljenje podhranjenosti, toplimi oblačili, šotorskimi ponjavami in drugo nujno humanitarno pomočjo na območje Gaze vstopajo tako čez prehode na severu kot na jugu. Unicef humanitarne zaloge nato v sodelovanju s partnerji razdeljuje družinam v stiski.
"Naše ekipe delajo 24 ur na dan, da bi povečale obseg nujno potrebne humanitarne pomoči, zlasti na območjih, ki jih pred premirjem zaradi operativnih izzivov ali omejitev ni bilo mogoče doseči," je povedala izvršna direktorica Unicefa Catherine Russell.
Kot je dodala, je premirje prineslo nekaj olajšanja, vendar se družine vračajo na popolnoma uničena območja. V Gazi so namreč številne šole, bolnišnice in domovi povsem uničeni.
Po Unicefovih podatkih s sredine januarja v Gazi deluje manj kot polovica od 36 bolnišnic, kar povečuje tveganje za izbruh nalezljivih bolezni in ogroža otroke, medtem ko je 95 odstotkov šol poškodovanih ali uničenih.
8.00 Palestinci se po dogovoru o izpustitvi talcev vračajo na sever Gaze
V skladu z dogovorom Izrael danes civilistom omogoča dostop do severa Gaze, je uradnik na notranjem ministrstvu v palestinski enklavi potrdil za AFP.
Izraelski premier Benjamin Netanjahu je v nedeljo pozno zvečer naznanil dogovor o izpustitvi šestih talcev v zameno za dovoljenje, da se Palestinci vrnejo na sever razdejane enklave. Tri bodo izpustili v četrtek, tri pa v soboto.
Množica ljudi čaka, da se lahko vrne domov
Izrael je pred tem ob koncu tedna blokiral množico več deset tisoč Palestincev, da se vrnejo na svoje domove na severu. Izrael je vztrajal, da civilistom ne bodo dovolili prehoda, dokler palestinske oborožene skupine iz ujetništva ne izpustijo civilistke, ki bi jo morali po izraelskih navedbah predati že v soboto.
Na posnetkih blizu t. i. koridorja Necarim, ki ločuje severni in južni del Gaze, je bilo v nedeljo videti veliko množico ljudi, ki je ob morju čakala, da se lahko vrne na sever enklave.
Koridor Necarim je sedem kilometrov širok pas med Izraelom in Sredozemskim morjem, ki ga je med okupacijo oblikovala in utrdila izraelska vojska. Sever Gaze je bil v več kot 15 mesecih agresije podvržen najbolj uničujočim izraelskim napadom, razmere pa so bile še posebej hude v zadnjih mesecih pred sprejetjem dogovora o prekinitvi ognja in izmenjavi ujetnikov med Izraelom in Hamasom.
Dogovor o prekinitvi ognja v Libanonu podaljšali do sredine februarja
Dogovor med Izraelom in Libanonom o prekinitvi ognja in umiku izraelskih sil ter gibanja Hezbolah z juga Libanona je podaljšan do 18. februarja, sta v nedeljo sporočila Libanon in ZDA. Glede na prvotni načrt naj bi se rok za izpolnitev z dogovorom povezanih pogojev iztekel že v nedeljo, a je Izrael ohranil svoje sile na libanonskem ozemlju.
Dogovor o prekinitvi ognja med Hezbolahom in Izraelom so po več kot enoletnem spopadu sklenili konec novembra lani. V skladu z njim bi se morali borci Hezbolaha v 60 dneh umakniti severno od reke Litani, okoli 30 kilometrov od meje, izraelska vojska pa bi se morala umakniti z juga Libanona. Tam naj bi nato svoje pripadnike ob boku mirovnih sil ZN namestila libanonska vojska.
A Izrael je svoje sile na območju ohranil tudi po izteku roka, pri čemer je libanonsko vlado obtožil, da ni v celoti izpolnila pogojev dogovora. Izraelska vojska je v nedeljo posvarila prebivalce krajev na jugu države pred vračanjem na domove.
Tja se je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP napotilo več konvojev ljudi, ob čemer so jih izraelski vojaki po navedbah libanonskih zdravstvenih oblasti ubili 22, ranili pa še 124. Izraelska vojska je zatrdila, da so njeni pripadniki sprožili opozorilne strele v odgovor na grožnje.
ZDA, ki so posredovale pri sklenitvi prvotnega dogovora, so nato v nedeljo pozno zvečer sporočile, da so rok za izpolnitev dogovora preložili na 18. februar. Dogovor o tem je potrdil tudi libanonski premier Nadžib Mikati, poročajo tuje tiskovne agencije.
O ranjenih in smrtni žrtvi iz Libanona poročajo tudi danes. V izraelskih napadih je bil ubit en človek, sedem pa je bilo ranjenih, ko so se skušali vrniti na svoje domove na jugu države, so sporočili iz libanonskega ministrstva za zdravje.