SiolNET. Novice Svet
0,10

termometer

  • Messenger
  • Messenger

Kitajska maja s 7,5-odstotnim padcem izvoza

0,10

termometer

Kitajska gospodarstvo | Analitiki so po aprilski 8,5-odstotni rasti padec v petem mesecu napovedovali, a ocenjevali, da se bo gibal okoli 1,8 odstotka. | Foto: Guliverimage
Analitiki so po aprilski 8,5-odstotni rasti padec v petem mesecu napovedovali, a ocenjevali, da se bo gibal okoli 1,8 odstotka. Foto: Guliverimage

Kitajska je po dveh mesecih rasti maja zabeležila 7,5-odstotni padec izvoza. Analitiki so po aprilski 8,5-odstotni rast padec v petem mesecu sicer napovedovali, a ocenjevali, da se bo gibal okoli 1,8 odstotka. Najnovejši podatki so še okrepili pričakovanja, da bodo kitajske oblasti v kratkem predstavile ukrepe za spodbujanje gospodarstva.

Najnovejše podatke kitajske oblasti pripisujejo globalni inflaciji, grožnji recesije in geopolitičnim napetostim, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Kitajska je po petih mesecih padcev, ko so državo še bremenile posledice strogih protikoronskih ukrepov, marca in aprila zabeležila rast izvoza.

Manj so tudi uvažali

Uvoz se je maja zmanjšal za 4,5 odstotka, potem ko se je aprila za 7,9 odstotka.

Kot navaja AFP, najnovejša statistika kaže ranljivost drugega največjega svetovnega gospodarstva. Proizvodnja se je tam maja znižala še drugi zaporedni mesec. V prvem četrtletju se je sicer kitajski bruto domači proizvod okrepil za 4,5 odstotka.

Elon Musk Avtomoto Elon Musk spet na Kitajskem, kaj je v ozadju obiska? Ši Džinping Novice Kako Kitajska najrevnejše države na svetu potiska na rob prepada Sergej Lavrov,  ruski zunanji minister Novice Rusija in Kitajska sta se ostro odzvali na izjavo vrha G7 Josep Borell Novice Borrell: Evropa mora biti bolj enotna glede Kitajske
Delite na:
Delite na: Facebook Twitter Viber Pinterest Messenger E-mail Linkedin