Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
30. 12. 2022,
11.30

Osveženo pred

1 leto, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,13

54

Natisni članek

Natisni članek

RTV Slovenija Vili Kovačič

Petek, 30. 12. 2022, 11.30

1 leto, 10 mesecev

Vložena že druga pobuda za oceno ustavnosti zakona o RTV

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,13

54

RTV | Foto STA

Foto: STA

Na ustavno sodišče je bila danes vložena že druga pobuda za oceno ustavnosti zakona o Radioteleviziji Sloveniji (RTVS), tokrat sta pobudnika Vili Kovačič in skupina državljanov. Podpisani v pobudi predlagajo prednostno obravnavo in začasno zadržanje izvajanja zakona o RTVS, ker menijo, da je bil sprejet na nedemokratičen način.

Prvopodpisani pobudnik in sedem sopodpisnikov so ustavno pobudo vložili na podlagi hudih kršitev in zlorab uradnega položaja z vladne strani, ki so jih zaznali v kampanji za zakon o RTVS. Zapisali so, da je predsednik vlade Roberta Goloba namreč popolnoma zanikal delitev oblasti, ki je sicer osnovno načelo moderne ustavne parlamentarne demokracije, in dodali, da so pobudo vložili tudi zaradi nezakonitega postopka sprejemanja zakona v DZ in vsebinskih neustavnosti novele zakona.

Obsodili so vmešavanje predsednika vlade v urejanje razmer na RTV 

V pobudi so obsodili tudi domnevno vmešavanje predsednika vlade v urejanje razmer na javni RTVS in zapisali, da njegovo ravnanje ni samo nesprejemljivo in nespodobno, ampak predstavlja tudi nedopustno rušenje integritete najvplivnejše oblastne funkcije v državi. Zato so na Komisijo za preprečevanje korupcije (KPK) vložili tudi prijavo zaradi nedopustnega konflikta interesov in rušenja integritete funkcije predsednika vlade.

Kot enega od razlogov za ustavno pobudo in prijavo na KPK pa so navedli tudi, po njihovem mnenju, popolnoma neumesten odziv Goloba na odprto pismo generalnega direktorja RTVS Andreja Graha Whatmougha. Premier je v odgovoru, torej septembra, pred referendumom, sporočil, da bodo vprašanja, povezana s financiranjem RTVS, lahko predmet razprave po uveljavitvi zakona o RTVS, ko bosta zagotovljeni institucionalna avtonomija in uredniška neodvisnost RTVS.

Podpisniki predlagajo zadržanje uveljavitve novele zakona o RTVS, dokler DZ ne opravi svoje dolžnosti in zakonsko regulira referendumsko kampanjo v smeri, kot jo je ustavno sodišče določilo v ureditveni odločbi, so še zapisali.

Prvo pobudo so vložili pobudniki s prvopodpisanim Petrom Gregorčičem 

Prvo pobudo za oceno ustavnosti zakona o RTVS so na ustavno sodišče v sredo vložili pobudniki s prvopodpisanim Petrom Gregorčičem, v kateri so prav tako predlagali absolutno prednostno obravnavo in začasno zadržanje novele, saj bi v nasprotnem primeru po njihovem mnenju lahko nastale povsem nepopravljive posledice. Pobudo so vložili, ker so se z začetkom veljanja novele prenehali mandati članov programskega in nadzornega sveta, generalnega direktorja in direktorjev televizije in radia, brez ugotavljanja pogojev, ki so sicer predpisani za prekinitev teh mandatov. Po Gregorčičevih besedah so podpisani prepričani, da se s tem kršita tako ustaljena praksa ustavnega sodišča kot tudi sodna praksa sodišča EU in Evropskega sodišča za človekove pravice. Ustavnemu sodišču pa so predlagali javno obravnavo pobude.

Izjava predsednika Gibanja Svoboda Roberta Goloba in podpredsednice stranke Marte Kos
Novice Premier o referendumskih pobudah: Štiri milijone evrov za igrice SDS
Janez Janša
Novice V SDS še tretja referendumska pobuda
Podpis sporazuma o povolilnem sodelovanju strank LMŠ, SD, Levica in SAB. Šarec, Fajon, Mesec, Brazušek.
Novice Na US pobuda za prepoved SD in Levice po sodbi ESČP
RTV Slovenija
Novice Programski svet RTVS ni potrdil programsko-produkcijskega načrta za leto 2023
Ne spreglejte