Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
1. 7. 2024,
6.40

Osveženo pred

6 mesecev, 3 tedne

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,47

Natisni članek

Natisni članek

spremembe Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport izobraževanje vzgoja

Ponedeljek, 1. 7. 2024, 6.40

6 mesecev, 3 tedne

Znani so predlogi nacionalnega programa vzgoje in izobraževanja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,47
Pouk | Nacionalni program je po navedbah ministrstva strateški dokument, ki bo nakazal smer načrtovanja vzgojno-izobraževalne politike. Nadgradnjo učinkovitega, kakovostnega, vključujočega in trajnostnega sistema vzgoje in izobraževanja bodo uskladili z znanstvenimi spoznanji ter družbenimi spremembami. | Foto STA

Nacionalni program je po navedbah ministrstva strateški dokument, ki bo nakazal smer načrtovanja vzgojno-izobraževalne politike. Nadgradnjo učinkovitega, kakovostnega, vključujočega in trajnostnega sistema vzgoje in izobraževanja bodo uskladili z znanstvenimi spoznanji ter družbenimi spremembami.

Foto: STA

Strokovna delovna skupina pod vodstvom Janeza Vogrinca je pripravila končni predlog Nacionalnega programa vzgoje in izobraževanja za obdobje 2023–33 in ga predala ministru za izobraževanje Darju Feldi. Predlog prinaša nekatere spremembe na področju predšolske vzgoje in srednješolskega izobraževanja ter tudi pri poučevanju učencev priseljencev.

Vogrinc je na novinarski konferenci na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje predstavil spremembe osnutka Nacionalnega programa vzgoje in izobraževanja, ki so ga predstavili februarja. V uvodu je dejal, da so v predlogu programa opredelili 21 strateških ciljev, 55 strateških podciljev in 306 ukrepov za vzgojno-izobraževalni sistem.

Na področju predšolske vzgoje predlagajo, da bi otroke, ki vrtca ne obiskujejo, vključili v krajši program vrtca, ki bi ga podaljšali na obseg od 240 do 480 ur. Program bi bil organiziran od marca do vstopa otroka v prvi razred osnovne šole. Kot je navedel, je otrok, ki niso vključeni v predšolsko vzgojo, približno tisoč. "Upam, da bomo še več staršev spodbudili, da bodo otroke vpisali v predšolsko vzgojo," je dejal Vogrinc.

Predlagajo evalvacijo namena srednješolskih programov. "Treba je premisliti ustreznost trenutnih srednješolskih programov. Kateri so takšni, da usposabljajo dijake za to, da vstopijo na trg dela, kateri pa za terciarno izobraževanje? Pri teh je treba okrepiti splošnoizobraževalne ukrepe, pri drugih pa je prav, da imajo okrepljeno praktično usposabljanje," je navedel Vogrinc.

Predlagajo, da bi ohranili dve ravni zahtevnosti na splošni maturi pri matematiki in tujem jeziku. Za zvišanje ravni znanja dijakov pa predlagajo vpeljavo dveh ravni zahtevnosti pri vseh splošnoizobraževalnih izbirnih predmetih.

Predlagajo, da bi sistemizirali delež delovnega mesta učitelja za poučevanje začetnega pouka slovenščine že za enega na novo vključenega učenca priseljenca. Poleg tega menijo, da je treba zagotoviti možnost dodatnih ur slovenščine za učence priseljence tudi v tretjem in četrtem letu njihove vključitve v osnovno šolo, če ne dosegajo zadovoljive ravni poznavanja in uporabe učnega jezika. "S temi ukrepi želimo jasno sporočiti, da je znanje slovenščine osnovni pogoj, da lahko sledijo tudi drugim predmetom," je poudaril.

Navedel je, da želijo spodbuditi večjo gibalno aktivnost učencev, dijakov in odraslih. "Predlagamo, da se v zadnje triletje osnovne šole doda ena ura športne vzgoje," je poudaril. Vsakemu učencu in dijaku je treba zagotoviti pogoje za pet ur športa na teden v splošnem šolskem sistemu, meni. To po njegovih besedah ne pomeni pet ur športa, ampak obvezne ure, ki jih že ima predmet šport, skupaj z izbirnimi predmeti in drugimi športnimi vsebinami v šoli.

Po Vogrinčevih besedah je treba povečati javna sredstva za predšolsko, osnovnošolsko in srednješolsko izobraževanje do leta 2033 z zdajšnjih 4,17 odstotka BDP na najmanj 4,6 odstotka BDP. Predlagajo dodatno financiranje zavodov, ki delujejo v posebnih okoliščinah, so denimo oddaljeni od mestnih središč. "S tem želimo sporočiti, da se zavedamo, da so vrtci in šole v različnih položajih," je dejal.

Vogrinc je napovedal, da bo ministrstvo v pol leta pripravilo akcijske načrte uresničevanja ukrepov, kjer bodo opredelili tudi, kdo in do kdaj je odgovoren za njihovo izvedbo. Napovedal je, da bo predlog programa septembra obravnaval DZ.

šolstvo
Novice Predstavniki staršev, ravnateljev in učiteljev opozorili na alarmantno stanje v šolstvu #video
najstniki prijatelji mobilni telefon splet družbena omrežja
Novice Zakaj slovensko šolstvo ne govori jezika sodobnega časa?
Učitelj, šola, pouk
Novice Pozivajo k povečanemu številu ur športa in biologije
Ne spreglejte