Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
10. 1. 2025,
11.05

Osveženo pred

2 uri, 26 minut

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3,06

Natisni članek

Natisni članek

Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) podražitev študentski boni prehrana študent

Petek, 10. 1. 2025, 11.05

2 uri, 26 minut

Študentski boni so se podražili: v Ljubljani za 0,42 evra, v Mariboru za 0,37 evra

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3,06
Študentska prehrana | Povprečna vrednost študentskega obroka se je s 1. januarjem 2025 zvišala za 0,38 evra. | Foto STA

Povprečna vrednost študentskega obroka se je s 1. januarjem 2025 zvišala za 0,38 evra.

Foto: STA

Subvencionirana študentska prehrana je za študente izrednega pomena, saj jim omogoča, da dvakrat na dan pri različnih gostinskih ponudnikih pojedo obrok po ugodnejši ceni. Država jim namreč prispeva 4,02 evra za obrok. Ker z novim letom začne veljati novo dvoletno obdobje, v katerem so subvencionirano študentsko prehrano začeli nuditi ponudniki, izbrani na zadnjem javnem razpisu, so se cene študentskih bonov ponekod povišale. Povprečna cena študentskega obroka je tako s 1. januarjem dražja za 0,38 evra, podražitev pa bo zarezala v denarnice študentov in ne v državno blagajno. Kljub pozivom študentske organizacije k povišanju višine subvencije ta namreč že lep čas ostaja nespremenjena.  

Trenutno po vsej Slovenij subvencionirano študentsko prehrano nudi 236 ponudnikov prehrane, študenti pa imajo na voljo 339 restavracij, kjer lahko jedo (nekateri ponudniki imajo več poslovalnic, nekateri imajo poleg fizičnega obiska restavracije na voljo tudi dostavo). 

Ti ponudniki so bili izbrani na zadnjem javnem razpisu študentske organizacije, izvedenem v drugi polovici leta 2024. Študentska organizacija razpis objavi vsaki dve leti in takrat imajo gostinski ponudniki možnost, da se prijavijo ter za obdobje dveh let postanejo ponudniki subvencionirane študentske prehrane.

Ponudniki določijo ceno za obdobje dveh let in je ne smejo zvišati 

V prijavi na razpis, ki jo morajo izpolniti že avgusta, določijo višino vrednosti obroka, ob izpolnjevanju pa morajo pomisliti na vse dejavnike, saj bo cena, ki jo bodo določili, veljala za več kot dve leti naprej, v obdobju teh dveh let pa je ne smejo zvišati, lahko jo le znižajo. Zaradi vsesplošne inflacije so številni ponudniki z novim dvoletnim obdobjem cene obrokov dvignili.

Na lanski razpis se je sicer prijavilo manj ponudnikov kot na zadnji razpis, povedo na študentski organizaciji, je pa število ponudnikov v januarju 2025 večje kot decembra 2024, ko je prehrano nudilo 206 ponudnikov, saj se, kot pojasnjujejo na ŠOS, nekateri med trajanjem odločijo za odstop od pogodbe ali pa več ne izpolnjujejo razpisnih pogojev.

Povprečna vrednost študentskega obroka se je podražila za 0,38 evra 

Ker torej z novim letom začne veljati nov razpis za subvencionirano prehrano, se cene ponavadi dvignejo prav januarja. Povprečna vrednost študentskega obroka se je tako s 1. januarjem 2025 zvišala za 0,38 evra, v Ljubljani za 0,42 evrav Mariboru za 0,37 evra in v Kopru za 0,11 evra.

Na študentski organizaciji sicer poudarjajo, da cen ob prijavi na razpis niso dvignili vsi ponudniki, dodajajo pa tudi, da bo do manjše pocenitve prišlo s 1. marcem, ko se bo subvencija, skladno z Zakonom o usklajevanju transferjev posameznikom in gospodinjstvom, zvišala glede na inflacijo v preteklem letu.

Po vsej Sloveniji na voljo več kot dvesto ponudnikov študentske prehrane

Študentje po vsej Sloveniji lahko študentske bone unovčijo pri 236 ponudnikih, na 339 različnih lokacijah. Od tega jih je 181 v Ljubljani, 52 v Mariboru, 20 v Kopru, 12 v Celju in Novem mestu, šest v Kranju, pet v Novi Gorici, štirje v Izoli, po trije v Slovenj Gradcu, Murski Soboti, Portorožu, Velenju in na Jesenicah ter Ptuju, po dva v Brežicah, Domžalah in Škofji Loki, po eden pa v manjših mestih, kot so Postojna, Ajdovščina, Rogaška Slatina, Lesce, Trebnje, Vrhnika, Borovnica, Sežana, Rogatec, Trbovlje, Radlje ob Dravi, Bled, Krško, Ravne na Koroškem, Kozje, Šmarje pri Jelšah, Šempeter pri Novi Gorici, Slovenske Konjice in Zagorje ob Savi.

Dvajset ponudnikov študentskih bonov nudi tudi dostavo na dom, od tega jih je deset v Ljubljani, pet v Mariboru in po eden v Celju, Kranju, Trbovljah, Slovenskih Konjicah in Domžalah. 

Seznam vseh ponudnikov študentske prehrane si lahko ogledate na tej povezavi

Zmanjšalo se je število ponudnikov, ki nudijo obroke brez doplačila 

Del študentskega obroka, to je 4,02 evra, krije država, preostanek študentje plačajo sami. Obrok za 4,02 evra, torej brez doplačila, nudijo le redki ponudniki. Po podatkih ŠOS je obrok brez doplačila v letu 2024 ponujalo osem ponudnikov v skupno 13 restavracijah, od 1. 1. 2025 pa obrok brez doplačila ponuja šest ponudnikov v prav toliko restavracijah. Gre za Znanstveno kavarno Mafija v Ljubljani, Pizzerijo Šestinka v Ljubljani, Lipco - Indeks v Ljubljani, Leonarda v Ljubljani ter v okrepčevalnici Feri v Mariboru in Mango Snacks prav tako v Mariboru. 

Najvišje doplačilo za študenta je 4,98 evra, saj določena najvišja cena subvencioniranega obroka znaša devet evrov. Najvišjo možno vrednost obroka določa razpis za izbiro ponudnikov, ki se lahko spreminja na dve leti. Na preteklem razpisu iz leta 2022, po katerem so ponudniki pričeli ponujati prehrano s 1. 1. 2023, se je ta vrednost nazadnje dvignila-iz sedem na devet evrov, v zadnjem razpisu pa je ostala enaka.

Študentske obroke po najvišji ceni, torej po ceni devet evrov, v Sloveniji nudi 124 ponudnikov. Ob tem sicer velja poudariti, da so ponudniki z najdražjo ponudbo ponavadi tisti, ki nudijo največji ali pa najbolj kakovosten obrok oziroma toplo kosilo z juho, solato in sadjem, medtem ko so pri cenejših ponudnikih večinoma na voljo hitra hrana, sendviči, pice, skratka neki manjši in manj zdrav obrok. 

Obrok brez doplačila bodo študentje lahko dobili le še redkokje.  | Foto: STA Obrok brez doplačila bodo študentje lahko dobili le še redkokje. Foto: STA

Minister napovedal dvig subvencije na 4,50 evra. Premikov ni. 

Študentska organizacija Slovenije si sicer že dlje časa prizadeva za izredni dvig subvencije, a žal neuspešno. "Višina subvencije je ostala enaka, tako še vedno znaša 4,02 evra, se pa ta vsako leto 1. marca usklajuje z inflacijo v preteklem letu. Ob tem si na ŠOS že dlje časa prizadevamo za izredni dvig subvencije, zato smo na ministrstvo, pristojno za delo, poslali že več pozivov. Minister je tako napovedal izredni dvig subvencije na 4,50 evra za posamezni obrok, do katerega pa nikoli ni prišlo. Izredni dvig na 5,17 evra pa sami predlagamo tudi v predlogu Zakona za urejanje položaja študentov (ZUPŠ-2)," so pojasnili v študentski organizaciji (ŠOS). 

Luka Mesec, Levica
Novice Mesec: Dviga subvencije za študentske bone letos ne bo
Luka Mesec
Novice Mesec napovedal dvig subvencije in nadzor nad kakovostjo: "Kos pice ni polnovreden obrok" #video

Najpogosteje gredo v restavracije v bližini fakultet in tiste, ki nudijo obrok brez doplačila 

Upravičenci do bonov, se pravi vse osebe s statusom študenta, ki se izobražujejo na višjih strokovnih šolah in visokošolskih zavodih v Republiki Sloveniji ter niso v delovnem razmerju, ne opravljajo gospodarske, poklicne ali kmetijske dejavnosti oziroma poslovodne funkcije kot edini ali glavni poklic in niso prejemniki pokojnine, ter vsi študentje tujih univerz, ki v Sloveniji študirajo v okviru mednarodnih izmenjalnih programov, imajo na dan subvencionirana dva obroka, med koriščenjem prve in druge subvencije pa morajo miniti vsaj štiri ure. Izjeme veljajo za mlade družine, torej študente, ki so starši. Ti so mesečno upravičeni do dodatnih deset subvencioniranih obrokov.

Študentje subvencije pogosto koristijo pri ponudnikih, ki nudijo obrok brez doplačila. Ta je običajno manj zdrav in ne tako kakovosten.  | Foto: Shutterstock Študentje subvencije pogosto koristijo pri ponudnikih, ki nudijo obrok brez doplačila. Ta je običajno manj zdrav in ne tako kakovosten. Foto: Shutterstock

Študentje lahko študentske bone koristijo vsak dan od 7. do 22. ure vse dni v letu pri kateremkoli ponudniku subvencionirane študentske prehrane po vsej Sloveniji, ne glede na kraj študija. Načeloma naj bi veljalo, da pri vsakem subvencioniranem obroku študentom pripada glavna jed, poleg te pa lahko izberejo še dve stvari izmed naslednjih treh: juho, solato ali sadje. Prav tako jim pri vsakem subvencioniranem obroku pripadata dva decilitra vode, razen če naročijo dostavo. 

Po oceni študentske organizacije študentje najpogosteje obiščejo restavracije, ki se nahajajo v bližini fakultet in šol, saj jim študijski proces velikokrat ne pušča veliko časa za kosilo. Pogosto pa študentje koristijo tudi subvencije pri ponudnikih, ki ponujajo obrok brez ali z zelo nizkim doplačilom, še opažajo na ŠOS, čeprav to velikokrat pomeni, da je obrok manj kakovosten. A tudi nabor ponudnikov, ki nudijo obrok brez doplačila, se, kot lahko vidimo, s podražitvijo žal zmanjšuje. 

ŠOS
Novice Študentska organizacija zbira podpise proti ukinitvi subvencionirane prehrane. Na ministrstvu presenečeni.
zdrava prehrana, malica
Novice Prva tarča strateškega sveta za prehrano so študentski boni
Menza. Kantina.
Novice Tudi to bo od zdaj drugače: študenti ogorčeni, na ŠOS jim odgovarjajo
študenti
Novice Študenti želijo možnost bolj zdrave izbire pri nakupu z boni
Ne spreglejte