Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Aleš Žužek

Sreda,
23. 7. 2025,
18.04

Osveženo pred

3 ure, 15 minut

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,40

Natisni članek

Natisni članek

zgodovina Marcel Ratnik jezikoslovje

Sreda, 23. 7. 2025, 18.04

3 ure, 15 minut

Ratnikova velika skrivnost razvozlana

Aleš Žužek

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,40
Marcel Ratnik | Redki slovenski priimek Ratnik, ki je najpogostejši v Pomurju, ima tudi slovenski nogometaš Marcel Ratnik. | Foto Bojan Puhek

Redki slovenski priimek Ratnik, ki je najpogostejši v Pomurju, ima tudi slovenski nogometaš Marcel Ratnik.

Foto: Bojan Puhek

Pri nekaterih slovenskih priimkih na prvi pogled ni jasno, kaj pomenijo, ali smo celo prepričani, da so tujega izvora. Takšen je na primer slovenski priimek Ratnik, ki nima nobene povezave s srbohrvaško besedo ratnik, kar pomeni bojevnik, ampak je izpeljana iz nemške besede rat, kar pomeni (mestni) svet. Ratnik je, kar nam dokazujejo tudi stari dokumenti, slovenska starinska beseda za člana mestnega sveta.

Priimek Ratnik po podatkih Slovenskega statističnega urada nosi 59 ljudi, od tega velika večina, kar 51, v Pomurju. Spada torej med redke priimke. Ker je priimek Ratnik, nosi ga tudi slovenski nogometaš Marcel Ratnik, enak srbohrvaški besedi ratnik, kar pomeni bojevnik, lahko na prvo žogo pomislimo, da gre za priimek tujega izvora. A to ni res.

Ratnik je svetnik oziroma mestni svetnik

Primek Ratnik ni izpeljan iz srbohrvaške besede rat, kar pomeni vojna, ampak iz enako zveneče nemške besede rat, kar pomeni svet oziroma mestni svet. Mestni svet je tako po nemško rathaus, kar smo Slovenci prilagodili svoji izgovorjavi kot rotovž. Ljubljanski rotovž je tako nemški rathaus.

Vele Srakane in Male Srakane
Novice Kako je slovenski hudič prišel na samotni hrvaški otok

Da je beseda ratnik starinska beseda za člana mestnega sveta oziroma izraz za mestnega svetnika, vemo na podlagi vsaj dveh virov. Eden od teh je prisežni obrazec ormoškega mestnega sveta, ki je verjetno nastal med letoma 1650 in 1725. Obrazec hrani Zgodovinski arhiv Ptuj. V tej prisegi se uporablja za mestnega svetnika izraz ratnik. Priimek Ratnik so torej ljudje najverjetneje dali človeku, ki je bil mestni svetnik.

Ratnik ali ratni gospod

Drugi vir je Slovensko-nemško-latinski slovar iz leta 1711-1712, ki ga je napisal menih Hipolit Novomeški (rojstno ime Janez Adam Geiger).

Čedad
Novice Skrivnostni ljudje, ki smo jih nekoč srečali, a so nato izginili

Pod imenom ratnik (omenja še različico rathnik in rathni gospud oziroma ratni gospod v današnji knjižni slovenščini) Hipolit Novomeški piše, da je to v prvi vrsti izraz za mestnega svetnika oziroma mestnega gospoda, nemško rathsherr.

Rimski ratniki oziroma rimski senatorji

Omenja še istopomenske besede senator, posvetovalec (posvitovaviz), svetnik (svitnik) in prisednik (persednik). Omenja tudi istoimensko latinsko besedo consiliarius oziroma consiliator (od tod angleška beseda za mestnega svetnika – councillor).

Barron Trump
Novice Tajni zamolčani imperij, čigar dedič je Barron Trump?

Hipolit Novomeški besedo ratnik (rathnik) uporablja tudi v povezavi s senatorji iz časov starega Rima: rimske senatorje tako imenuje rimski rathniki.

Ratnik kot konjeniški poveljnik

Rathnik je lahko po Hipolitu Novomeškem tudi vojaški poveljnik manjšega konjeniškega oddelka. Morda gre za vojaško funkcijo mestnega svetnika v času vojne.

Hiša v Hallstattu
Novice Hiša, ki skriva veliko slovensko skrivnost
Orada
Novice Riba, ki razkriva veliko slovensko skrivnost
Lisica
Novice Lisica je tako zvita zver, da Slovenci sploh ne vemo njenega pravega imena
Medved
Novice Vsi poznamo to žival kot medveda. A v resnici to ni njegovo pravo ime.
Mačka
Novice Slovenska skrivnost mačk je razvozlana

Ne spreglejte