Sreda, 18. 6. 2025, 6.27
2 tedna, 6 dni
Minister Maljevac napovedal višjo ceno urne postavke za dolgotrajno oskrbo

Strokovne službe ministrstva bodo danes na voljo izvajalcem dolgotrajne oskrbe v zvezi z vprašanji o vzpostavitvi mreže storitev dolgotrajne oskrbe, so v vabilu zapisali na ministrstvu.
Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac je na posvetu o dolgotrajni oskrbi napovedal zvišanje cene osnovne urne postavke za dolgotrajno oskrbo za nekaj evrov, in sicer na domu na 32,93 evra, v institucijah pa na 26,56 evra. "S tem želimo poslati jasno sporočilo, da ministrstvo ne deluje samovoljno, temveč sodelovalno," je dejal.
Maljevac je pojasnil, da gre za osnovni urni postavki za sklop storitev A in B, torej za pomoč pri osnovnih dnevnih opravilih in za pomoč pri podpornih dnevnih opravilih.
Pri določitvi nove urne postavke so upoštevali efektivne ure dela, torej koliko jih lahko zaposleni dejansko opravijo na terenu, pa tudi koliko je bolniških odsotnosti in dopustov. S tem so po besedah ministra prisluhnili terenu in stroki.
Kadrovska stiska ostaja zelo velika težava
Minister je v izjavi za medije ocenil, da gre pri sistemu dolgotrajne oskrbe, ki ga postavljajo v mandatu zdajšnje vlade, "za največji premik na področju socialnega varstva v zgodovini".
Priznal je sicer, da je "kadrovska stiska zagotovo zelo velik problem". Kot je dejal, je plačilo eno, v prihodnjih letih pa tudi več denarja ne bo dovolj. Dodal je, da je zaposlovanje tujcev realnost.
Maljevac je še povedal, da je zavode pozval, naj dvignejo plačne razrede v obsegu kot lahko s plačno zakonodajo, v skladu s katero lahko direktorji zavodov desetim odstotkom zaposlenih dvignejo plače, saj bo to krito iz proračuna, pa tudi naj redno izplačujejo nadure.
V pripravi informacijski sistem za izdajo odločb za dolgotrajno oskrbo
Povedal je, da intenzivno delajo na informacijskem sistemu za izdajo odločb za dolgotrajno oskrbo, za katerega pričakuje, da bo deloval najkasneje do septembra. Kot je povedal, bistvenih zamud pri uveljavljanju pravic ljudi zaradi sistema ne pričakuje.
Zaposleni in delodajalci bodo od 1. julija plačevali prispevek za dolgotrajno oskrbo, in sicer odstotek od bruto plače, upokojenci pa odstotek od neto pokojnine.
Na uvedbo obveznega zavarovanja za dolgotrajno oskrbo so dobro pripravljeni
Generalni direktor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije Robert Ljoljo je v izjavi za medije povedal, da so na uvedbo obveznega zavarovanja za dolgotrajno oskrbo dobro pripravljeni. "Mislim, da bomo lahko sledili vstopanju v sistem z odločbami," je dejal.
Povedal je, da z izvajalci ne bodo sklepali nobenih pogodb, saj bo osnova za plačevanje storitev osebni načrt, ki ga bo sklenil upravičenec z izvajalcem. V prvem obdobju bodo plačila izvajali po tako imenovanem pavšalu. "S tem računamo, da bo uvedba lažja in enostavnejša," je povedal.
Minister Maljevac je v nagovoru izvajalce dolgotrajne oskrbe tudi pozval, naj bo skupni cilj vseh živ sistem dolgotrajne oskrbe, ki zagotavlja univerzalno dostopnost. Poudaril je, da jih druži skupna zavest, da je "dolgotrajna oskrba nujna, da moramo ljudem, ki ne zmorejo več sami, zagotoviti dostojanstveno, kakovostno in dostopno podporo".