Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
22. 2. 2024,
11.51

Osveženo pred

2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,64

Natisni članek

kmetijska zemljišča Gornja Radgona Ptuj Celje protest kmetje

Četrtek, 22. 2. 2024, 11.51

2 meseca

Kmetje na ulicah slovenskih mest. S seboj pripeljali tudi gnoj.

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,64
kmetje, protest | Na protestu v Šmarjeti pri Celju se je zbralo okoli 200 kmetov iz Savinjske regije. | Foto STA

Na protestu v Šmarjeti pri Celju se je zbralo okoli 200 kmetov iz Savinjske regije.

Foto: STA

V več krajih po Sloveniji so danes potekali protestni shodi kmetov, na katerih so opozarjali na trenutno stanje v kmetijstvu. S približno 60 traktorji so zasedli Ptuj, več deset se jih je zbralo v Celju, nekaj pa v Gornji Radgoni. Zagrozili so, da bo gnoj, ki so ga tokrat pripeljali s prikolicami, prihodnjič morda končal kje drugje, piše portal 24ur. Izpostavili so niz zahtev do vladajoče politike, med drugim zaščito kmetijskih zemljišč, prevetritev OMD plačil in zmanjšanje birokracije, protest pa je bil tudi del vseevropskih protestov proti skupni kmetijski politiki.

Kmetje so se na protestih med drugim zbrali v Murski Soboti, Gornji Radgoni, na Ptuju in v Celju. Svoje zahteve so nanizali v približno 30 točkah. Tako med drugim zahtevajo takojšnjo zaščito kmetijskih zemljišč in ostro nasprotujejo postopkom hitrih razlastitev, zahtevajo rešitev glede izvzetja plačil za območja z omejenimi dejavniki za kmetijsko dejavnost (OMD plačila) iz obdavčitve, določitev odškodnine v primeru prepovedi kmetijske obdelave na območju vodnih pasov, spremembo zakona o zaščiti živali, več lokalno pridelane hrane v lokalnih zavodih ...

Protest kmetov, ki so se odpeljali do Murske Sobote. | Foto: STA Protest kmetov, ki so se odpeljali do Murske Sobote. Foto: STA

Evropski kmetje protestirajo tudi zaradi uvoza žit iz Ukrajine 

Predsednik Sindikata kmetov Slovenije Anton Medved - sindikat sicer ni udeležen v protestih, saj do teh prihaja samoiniciativno, jih pa podpira - je za STA dejal, da je protest del skupnih protestov proti evropski kmetijski politiki. Evropski kmetje namreč protestirajo tudi zaradi uvoza žit iz Ukrajine, evropski trg pa je preplavljen tudi s poceni uvoženim mesom, jajci in sladkorjem. Po besedah predsednika soboške območne enote kmetijsko gozdarske zbornice Danila Meolica je protest tudi podpora evropskim kmetom.

V Murski Soboti so se kmetje s približno 80 traktorji zbrali na obrobju mesta ter se nato popeljali po Industrijski ulici do soboške obvoznice in proti Rakičanu. Za STA so različni sogovorniki na shodu povedali, da imajo resda številne zahteve, da pa so te jasne, kmetje pa da so enotni.

Protest kmetov v Kranju. | Foto: STA Protest kmetov v Kranju. Foto: STA

"Nikogar ne želimo ovirati, radi bi le opozorili, da mislimo resno" 

Kmet iz Markišavcev pri Murski Soboti Boris Gumilar je povedal, da z mirnim protestom ne želijo nikogar ovirati, radi bi le opozorili na to, da mislijo resno. "Naše zahteve so jasne - vlada naj si neha izmišljevati in pred subvencijsko kampanjo spreminjati pogoje," je poudaril. Proračunski denar, namenjen za kmetijstvo, naj tudi dejansko pride v kmetijstvo, zahtevajo kmetje.

"Ne vem, kaj razmišlja EU. Tako kot država zaščiti potrošnika, mora zaščititi tudi proizvajalca," je v zvezi z uvozom ukrajinskega žita izpostavil Gumilar, ki sicer meni, da krivde ni pripisati zgolj Ukrajini, ampak preprodajalcem iz različnih držav.

Kmetje se zavedajo, da je njihovih zahtev veliko in da se vsega ne da rešiti takoj. A zahtevajo, da se jih začne jemati resno. "Kmetje ne pričakujemo, da bomo dobili vse, kar želimo. A to, kar je ključno za slovensko prehrano, bo vlada morala upoštevati," je še menil Gumilar.

V Vučji vasi se je na protestni vožnji zbralo okrog sto prleških kmetov, ki so se nato odpeljali do Gornje Radgone in se tam nekajkrat zapeljali po ulicah. Med drugim so opozorili na zaostrene slovenske ukrepe glede skupne kmetijske politike, med njimi štiriodstotno obvezno praho in pasove ob izsuševalnih kanalih, s katerimi izgubljajo obdelovalne površine. Jezni so tudi zaradi znižanja izravnalnih plačil, zaradi česar bodo prejeli 30 odstotkov manj denarja, je izpostavil kmet Simon Černel iz Slaptinec.

Med drugim kmetje želijo, da se po zgledu Francije uzakoni pravica do kmetovanja in uredi dostojno plačilo za upokojene kmete.  | Foto: STA Med drugim kmetje želijo, da se po zgledu Francije uzakoni pravica do kmetovanja in uredi dostojno plačilo za upokojene kmete.  Foto: STA

Na Ptuju se je zbralo 50 do 60 kmetov s traktorji 

Na Ptuju se je zbralo 50 do 60 kmetov s traktorji, ki so najprej pred trgovskim centrom izrazili nezadovoljstvo zaradi aktualnih razmer, v katerih po njihovem zaradi številnih omejitev ni mogoče več normalno kmetovati. Po kakšni uri so se s počasno vožnjo protestno odpravili prek Puhovega mosta.

Na protestu v Šmarjeti pri Celju se je zbralo okoli 200 kmetov. Kot je povedal šentjurski kmet Franc Jagodič, protestirajo zaradi davčne zakonodaje, ki zelo obremenjuje manjše kmetije. "Subvencijo, ki jo prejmejo kmetje, bodo obdavčili 50-odstotno in bo šla v dohodnino, za kmete pa je to nesprejemljivo," je dejal v izjavi za medije. Poudaril je, da bo ta obdavčitev vplivala še na 21 socialnih transferjev, kar pomeni, da bodo mlade družine in ostareli ostali brez teh transferjev, kmetijsko ministrstvo pa da samo nekaj obljublja.

Protest kmetov | Foto: STA Foto: STA

"Mi smo svoje predloge dali na mizo, pričakujemo, da nas bo ministrstvo vzelo kot resnega partnerja," je dejal Jagodič.

Pojasnil je, da protestirajo tudi proti napovedani gradnji suhih zadrževalnikov, ki bodo uničili najboljša kmetijska zemljišča. Po njegovih besedah kmetje niso proti poplavni varnosti, a pričakujejo, da se to uredi na ustrezen način. Vprašal se je, kaj jim bo prinesla poplavna varnost, če bodo kmetje na koncu lačni, saj prehranske varnosti ne bo več.

Danes so protesti minili mirno 

Današnjega protesta pa se niso udeležili kmetje iz Spodnje Savinjske doline. Kot je za STA povedal kmet iz Podloga pri Šempetru v Savinjski dolini Rok Sedminek, se z direkcijo za vode pogovarjajo glede gradnje suhih zadrževalnikov. Povedali so jim, da bodo zgradili štiri zadrževalnike v Žalcu, dva pa v Braslovčah.

Največji zadrževalnik bo zadržal približno štiri milijone kubičnih metrov vode, zgradili naj bi ga v Šempetru v Savinjski dolini. "Mi nismo striktno proti zadrževalnikom, želimo si samo pojasniti nekatere zadeve in najti najbolj sprejemljive rešitve," pravi Sedminek. Ob tem dodaja, da obstajajo tudi druge rešitve za poplavno varnost. Po dosedanjih izkušnjah pa se boji, da politika ne bo sledila predlogom stroke.

S seboj so imeli številne transparentne.  | Foto: STA S seboj so imeli številne transparentne. Foto: STA

Jagodič je medtem napovedal, da bodo zahteve stopnjevali, pri tem pa jih po njegovih besedah podpirata kmetijsko gozdarska zbornica in sindikat kmetov. "V prihodnjih dneh bomo napovedali vseslovenski večji protest, ki bo mogoče trajal tudi več dni," je še dejal.

Morebitno zaostrovanje aktivnosti je omenil tudi Gumilar. "Danes so protesti minili mirno. Če bo treba, pa bomo pripravili pravi protestni shod, ko bomo s traktorji tudi ovirali. Kot po drugih evropskih državah," je bil jasen.

Sindikat kmetov v luči protestov izraža podporo kmetom

Sindikat kmetov Slovenije je v luči današnjih protestov kmetov, ki potekajo po državi, izrazil podporo kmetom. Kot so poudarili v sporočilu za javnost, so protesti samoorganizirani, evropske kmete pa je v težak položaj spravila EU. Državljane Slovenije prosijo za razumevanje težav kmetov, saj so te težave vseh prebivalcev.

Protesti so samoorganizirani in posledica vseevropskega protesta kmetov proti uvozu cenene hrane, pridelane po manj strogih standardih, kot veljajo za evropske kmete, so zapisali v sindikatu.

"Vodstvo EU je evropske kmete spravilo v negativne stroškovne škarje, zaradi zelenega prehoda in napačnih geopolitičnih odločitev," pravijo in dodajajo, da so kot prebivalci EU tudi slovenski kmetje zelo zaskrbljeni zaradi dejanj in politike, ki jo vodi skupna evropska politika.

Protest kmetov | Foto: STA Foto: STA Protest kmetov | Foto: STA Foto: STA

Kot poudarjajo, je čas, da se prebivalce in kmete postavi v enakopraven položaj, s čimer bi zagotovili kakovostno pridelano hrano, kmetom pa enake možnosti pridelave in življenja.

Državljane Slovenije v sindikatu ob tem prosijo za razumevanje težav kmetov. "Zapomnite si, ni kmeta, ni hrane, ni naroda. Recimo temu vsi skupaj - dovolj je," so podčrtali.

Mateja Čalušić
Novice Ministrica Čalušić: Sestanek s kmeti konstruktiven, dialog pozitiven.
francoski kmetje, protest
Novice Po Evropi novi protesti nezadovoljnih kmetov
Ursula von der Leyen
Novice Von der Leynova predlaga umik uredbe o pesticidih
Mateja Čalušić
Novice Nova ministrica se bo srečala s slovenskimi kmeti
Protest kmetov v Bruslju
Novice Jezni kmetje v Bruslju brez milosti nad evropske institucije #video
Protest kmetje Francija
Novice Kmetje v Franciji in drugod po Evropi ne popuščajo
Ne spreglejte