Petek, 29. 11. 2024, 13.26
6 dni, 18 ur
Je Jože Anderlič, investitor gradnje za elito, podcenil obseg amorfne gmote v Sloveniji?
Jože Anderlič, investitor projekta Schellenburg, ki je bil po njegovih zamislih namenjen elitnim kupcem, naj bi se znašel v težavah, poroča portal Necenzurirano. Prodaja super dragih stanovanj je zastala, eden od podizvajalcev pa naj bi zaradi nepoplačanih dolgov sprožil izvršbo in mu blokiral račune.
Še pred letom dni je Anderlič v pogovoru za Siol, ob odprtju soseske Schellenburg izrekel že nekoliko razvpito trditev, da "narod brez elite ne obstaja, je samo amorfna gmota ljudi." Projekt, vreden 120 milijonov evrov, je zašel v finančne težave, izvršbo pa naj bi po navedbah Necenzurirano sprožilo cerkniško podjetje Alpod, ki je Schellenburgu dobavilo parket, saj bi mu Anderličevo podjetje Tivoli dolgovalo 315 tisoč evrov z obrestmi.
Stanovanja, v knjigovodski vrednosti vredna več deset milijonov evrov, menda ostajajo neprodana, investitor naj bi bil pred kratkim primoran tudi v refinanciranje dolgov po visoki obrestni meri, zdaj pa naj bi iskal vlagatelje, ki bi z odkupom dela projekta prinesli svež denar.
Cene mnogo nižje kot na začetku prodaje
Uradno naj bi bilo neprodanih še 17 stanovanj. Cene kvadratnega metra so se sprva menda gibale od pet do osem tisoč evrov, v najdražjih enotah celo deset tisoč evrov, letos pa naj bi cene precej padle, na okoli pet tisočakov za kvadratni meter nekaterih stanovanj.
Razlogov za upočasnitev prodaje je verjetno več. Morda je "eliti" zmanjkalo denarja, morda pa "normalni", kot so morebitne nove kupce poimenovali v precej neposrečenem oglasnem sporočilu, le čakajo, da se cene še dodatno "normalizirajo".
Vendar čas pritiska, saj naj bi investitorja Anderliča v nekaj mesecih čakalo poplačilo več deset milijonov evrov obveznosti. Po navedbah portala naj bi do posojil prišel tudi onstran meja, tudi tam po izjemno visokih obrestnih merah.
Medtem ko lastniki poslovnih prostorov nepremičnine navadno niso pripravljeni prodajati po delih, ampak jo le oddajati – del kompleksa Schellenburg je tudi šestnadstropna poslovna stavba ob Gosposvetski cesti –, naj bi si Anderlič prizadeval prodati do 49 odstotkov poslovnih prostorov, morda tudi zaradi poplačila obstoječih dolgov.