Četrtek, 21. 11. 2024, 22.58
1 mesec
Pravni nasvet
Kupila nov avto, a je imel pokvarjen menjalnik. Zahteva menjavo ali denar nazaj, ampak ... #pravni nasvet
V začetku novembra sem v avtohiši kupila nov avto, za katerega sem odštela 22.200 evrov. Že prvi dan, ko sem se peljala proti Ljubljani, sem ugotovila, da ne dela prestavna ročica, in sicer nikakor ne gre iz tretje v drugo prestavo. Vse druge prestave so delale brezhibno, ob menjavi iz tretje v drugo pa nikakor ni šlo; motor je vrglo v prosti tek, od tam pa ni šlo v drugo, ampak v prvo prestavo. Dan po nakupu sem ga takoj zjutraj odpeljala v Ljubljano na najbližji servis, kjer so potrdili napako. Napako naj bi odpravili v roku približno enega tedna. Kakšne so moje pravice? A jaz kljub odpravljeni napaki ne želim voziti tega avtomobila, saj me je strah, ker se mi je skoraj zgodila nesreča. Ali lahko zahtevam nov avtomobil pri tej avtohiši? Namreč avto, ki ga stalno vozim po mehaničnih delavnicah, že imam doma, starega 13 let. Ali imam pravico zahtevati denar nazaj? Nataša P.
Pravnik na dlani odgovarja:
Vaš nakup in vse povezano z njim se lahko presoja po pravilih Zakona o varstvu potrošnikov (ZVP). Poglavje IX. obravnava odgovornost proizvajalca za blago z napako. Po prvem odstavku 58. člena je proizvajalec dolžan povrniti škodo, ki nastane zaradi napake na blagu, če se zgodi smrt ali poškodba. Tega v vašem primeru (zaenkrat) ni bilo.
V vašem primeru gre za neskladnost blaga, torej da blago – v vašem primeru osebni avtomobil z napako na menjalniku – ni skladno z namenom, za katerega je bil kupljen. 60. člen določa, kdaj ima blago napako. V vašem primeru je napaka menjalnika to, kar zakon določa kot nevarnost in predstavitev blaga glede na njegovo namembnost.
Prodajalec odgovarja za neskladnost blaga – neskladnost v vašem primeru pomeni napako na menjalniku. ZVP to določa od 71. člena dalje.
Kupec lahko po 81. členu (in dalje) zahteva od prodajalca vzpostavitev skladnosti blaga, kar pomeni, da prodajalec v razumnem roku, ki ni daljši od 30 dni, to napako odpravi in brezplačno vzpostavi skladnost. Ta rok se lahko v izrednih primerih podaljša še za 15 dni.
V primeru, da prodajalec v teh rokih napake ne odpravi, ima kupec na podlagi 83. člena možnost, da zahteva znižanje kupnine ali odstopi od prodajne pogodbe. Potrošnik v skladu z določili tega člena lahko to zahteva v kateremkoli od naslednjih primerov:
- prodajalec ni popravil ali zamenjal blaga ali, kadar je to ustrezno, ni končal popravila ali izvedel zamenjave blaga v skladu s tem zakonom oziroma je zavrnil potrošnikov jamčevalni zahtevek za vzpostavitev skladnosti blaga v skladu s šestim odstavkom prejšnjega člena;
- neskladnost obstaja, čeprav je prodajalec poskušal vzpostaviti skladnost;
- narava neskladnosti je tako resna, da upravičuje takojšnje sorazmerno znižanje kupnine ali odstop od prodajne pogodbe, ali
- prodajalec je izjavil ali pa je iz okoliščin očitno, da prodajalec ne bo vzpostavil skladnosti blaga v razumnem roku ali brez znatnih nevšečnosti za potrošnika.
Pomemben je drugi odstavek tega člena, ki pravi, da "ne glede na prejšnji odstavek lahko potrošnik odstopi od prodajne pogodbe in zahteva vračilo plačanega zneska, če se neskladnost pojavi v manj kot 30 dneh od dobave blaga".
To je krajši opis zakonodajnih možnosti. Sedaj pa se bomo še opredelili do vaših navedb iz vprašanja.
Drugi odstavek člena 83. ZVP vam sicer omogoča možnost razveljavitve kupoprodajne pogodbe, saj se je neskladnost pojavila takoj po nakupu. Od prodajalca torej lahko zahtevate razveljavitev nakupa, in sicer pisno, s sklicevanjem na 83. člen ZVP.
Praksa pri takih primerih je nekoliko drugačna, saj prodajalci osebnih vozil na podlagi garancije najprej napako odpravljajo na stroške proizvajalca in šele kasneje, če napaka ni odpravljena, v 45 dneh dopuščajo možnost vračila kupnine.
V primeru, da vam prodajalec zaradi vaših slabih občutkov odreče razveljavitev nakupa, imate zgolj možnost vložitve tožbe na pristojnem sodišču. V primeru, da napaka ne bo odpravljena v največ 45 dneh, pa imate vsekakor pavico zahtevati razdrtje kupoprodajne pogodbe.
V primeru razdrtja bi vsaka stranka morala vrniti, kar je prejela. Glede na to, da ste vi avto v servis oddali dan po nakupu, rok za odpravo napake teče od prvega naslednjega dne.
Edina možnost, da zahtevate razdrtje pogodbe, je torej takrat, če prodajalec v zakonskem roku 45 dni od reklamacije napake ne bi popolnoma odpravil.