Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
31. 10. 2024,
21.46

Osveženo pred

2 meseca, 3 tedne

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,31

Natisni članek

Natisni članek

pravice delavcev delavci upokojenci odpravnina Pravnik na dlani Pravni nasvet Pravni nasvet

Četrtek, 31. 10. 2024, 21.46

2 meseca, 3 tedne

pravni nasvet

Ob upokojitvi ni dobil zadostne odpravnine. Kaj pa zdaj? #pravni nasvet

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,31
Delavec, delavci, delo | Foto Shutterstock

Foto: Shutterstock

Upokojil sem se 1. junija letos in dobil odpravnino v višini 2.310,03 evra. Moja povprečna plača je bila okoli 1.400 evrov. V tem podjetju sem delal devet let in osem mesecev. Če prav razumem, nisem dobil pravilno odmerjene odpravnine. Ne vem, kaj se da še narediti zdaj, ko sem že upokojen? Hvala, Božo R.

Pravnik na dlani odgovarja:

Spoštovani Božo, odpravnino ob upokojitvi ureja člen 132. Zakona o delovnih razmerjih. Prvi odstavek navedenega člena pravi:

Če se delavec upokoji, mu ob prenehanju pogodbe o zaposlitvi pripada odpravnina v višini dveh povprečnih mesečnih plač v Republiki Sloveniji za pretekle tri mesece oziroma v višini dveh povprečnih mesečnih plač delavca za pretekle tri mesece, če je to za delavca ugodneje. Delodajalec lahko izplača odpravnino v breme posebnega zavarovanja.

Znesek odpravnine se določa na bruto znesek plače. Sestavni del plače je tudi dodatek za nadurno delo (opravljene nadure), če ste jih v tem obdobju opravljali, zato se mora pri osnovi upoštevati tudi ta vrsta izplačila. Odpravnina pri upokojitvi se običajno izplača z zadnjo plačo.

Odpravnine določajo tudi kolektivne pogodbe posameznih dejavnosti. Te so lahko po kolektivni pogodi tudi drugačne, vendar ne smejo biti nižje od zakonsko določenih odpravnin.

evro denar
Novice Kolikšna mora biti odpravnina? Ne gre samo za "zadnji dve plači" #pravni nasvet

V primeru napačno izplačane odpravnine imate možnost vložitve tožbe po pravilih izterjave terjatev. Zastaralne roke določa obligacijski zakonik, in sicer v 346. členu – Splošni zastaralni rok. Ta rok je pet let od zapadlosti terjatve. Zapadlost terjatve je v vašem primeru dan odhoda v pokoj.

Na podlagi vašega vprašanja je razvidno, da vam je odpravnina vsekakor pripadala.

Žal pa niste navedli nekaj bistvenih podatkov, in sicer predvsem višine svoje bruto plače. Šele s temi podatki bi vam lahko podali konkretnejši odgovor.

pisarna, prenosnik
Novice Že 42 let pri delodajalcu, a naj ne bi bil upravičen do jubilejne nagrade. Je to res? #pravni nasvet

Povprečna mesečna bruto plača za obdobje od marca do maja 2024 v Sloveniji je znašala 2.332,98 evra, torej je znesek vašega izplačila odpravnine vsaj sporen.

Vsekakor ste upravičeni do izplačila morebitne razlike v primeru, da od upokojitve ni preteklo več kot pet let, sicer terjatev zastarala. Kljub zastaranju je izplačilo še vedno možno, če vam ga bivši delodajalec izplača prostovoljno. Ko poteče več kot pet let, lahko vaš delodajalec uveljavlja ugovor zastaranja, terjatve pa ni mogoče več izterjati.

Delavec, delavci, delo
Novice Na skrajšanem delovnem času med bolniško nabira "minus ure" #pravni nasvet
kuharica
Novice Ima 40 let delovne dobe. Lahko še naprej dela in dobi 40 odstotkov pokojnine? #pravni nasvet

Ne spreglejte