Nedelja, 26. 5. 2024, 22.07
3 mesece, 3 tedne
Pravni nasvet
Kako je s premikanjem služnostne poti? Je to mogoče brez soglasja? #pravni nasvet
Sosed ima po sredini moje zazidljive parcele služnostno pot. Uporablja jo zelo malo, saj to ni njegov glavni dostop do njegove domačije, ki je tik ob asfaltirani cesti. Ker je ta del parcele zazidljiv, me zelo ovira pri postavitvi kakršnegakoli objekta in mi s tem parcelo povsem razvrednoti. Zanima me, ali lahko kot lastnik parcele to služnostno pot brez njegovega dovoljenja prestavim bolj na rob parcele? Pot bi ostala primerljiva z obstoječo, gradbena parcela pa bi postala primerna za postavitev manjše zgradbe, hiše. Stane D.
Pravnik na dlani odgovarja:
Vse, kar zadeva ustanovitev, spremembo in prenehanje služnosti, ureja stvarnopravni zakonik (SPZ), in sicer od 210. člena.
Služnost nastane z zakonom, na podlagi pravnega posla ali z odločbo državnega organa. Najverjetneje ste vi s sosedom za služnost naredili pogodbo pri notarju ter jo vpisali v zemljiško knjigo.
V 213. členu SPZ je določeno, kaj je stvarna služnosti, in sicer je to pravica lastnika nepremičnine (gospodujoča stvar), izvrševati za njene potrebe določena dejanja na tuji nepremičnini (pozitivna služnost) ali zahtevati od lastnika služeče stvari, da opušča določena dejanja, ki bi jih sicer imel pravico izvrševati na svoji nepremičnini (negativna služnost).
Pogodba o ustanovitvi služnosti mora vsebovati ime lastnikov gospodujoče in služeče nepremičnine, zemljiškoknjižno oznako obeh nepremičnin, natančen opis služnosti in morebitno nadomestilo, ki ga mora plačati lastnik gospodujoče nepremičnine. Nadomestilo se lahko določi v enkratnem znesku ali v periodično zapadlih obrokih.
Prav tako stvarna služnost preneha na podlagi pravnega posla, na podlagi odločbe ali na podlagi zakona.
Služnost ostaja vpisana ne glede na to, ali se v celoti izvršuje ali ne oziroma le včasih.
Vsekakor vam odsvetujemo, da brez soglasja soseda sami prestavljate pot na rob svoje parcele, saj s tem tvegate tožbo soseda, ki bo najverjetneje uspešna.
V vašem primeru priporočamo, da se s sosedom dogovorita o prestavitvi poti na rob vaše parcele in takšen dogovor overita pri notarju. Lahko ga po potrebi ponovno tudi vpišeta v zemljiško knjigo.
Če bo sosed odklonil soglasje za prestavitev poti, vam preostane tožba skladno z 222. členom SPZ – Prenehanje na podlagi odločbe (sodba sodišča).
V takem primeru lahko zahtevate prenehanje služnosti, ker je postala nekoristna za uporabo gospodujoče stvari (sosed ima drug dostop do svoje nepremičnine), ali če so se bistveno spremenile okoliščine, v katerih je bila služnost ustanovljena (zazidljivost vaše parcele).
Stvarna služnost preneha z dnem, ko postane sodna odločba pravnomočna, odločba upravnega organa pa dokončna.