Sobota, 16. 6. 2018, 4.00
6 let, 5 mesecev
Test: renault clio I feel Slovenia
Bolj slovenskega avta ta trenutek ni #foto
Bolj slovenskega avtomobila trenutno ni. Renault clio je najbolje prodajan osebni avtomobil v Sloveniji, v posebni različici I feel Slovenija pa ga izdelujejo le v novomeškem Revozu. Kako dober je v primerjavi s tekmeci še clio in kaj razvojnike v Renaultu čaka pri zasnovi njegove nove generacije?
Novomeška tovarna Revoz je nedavno praznovala 40-letni jubilej sodelovanja s svojim dolgoletnim partnerjem Renaultom. Leta 1973 so na tem mestu izdelali prvega renault 4, priljubljeno katrco in do danes so iz Novega mesta v svet odpeljali že štiri milijone Renaultovih vozil.
Clio četrte generacije se počasi poslavlja, različico I feel Slovenia pa izdelujejo v Revozu. Avtomobil iz tovarne ob zgodb polni cesti na Gorjance
Danes se blizu Revoza, pri kraju Težke vode in znanem gostišču na Prepihu, začenja tradicionalna mednarodna gorskohitrostna dirka. Konec šestdesetih let je bil takratni IMV, predhodnik družbe Revoz, med glavnimi pobudniki te avtomobilske dirke. Takrat so na Gorjance najhitrejše čase dosegali Renaultovi športni avtomobili z oznako Gordini. Danes tam kraljujejo formule in športni prototipi, Revoz gleda proti elektrificirano razburkani avtomobilski prihodnosti, Renault pa že zdaj nestrpno čaka na peto generacijo svojega prodajnega šampiona clia.
Fotografije - Pobližje spoznajte najbolj slovenskega clia
V petih letih so v Sloveniji prodali že skoraj 22 tisoč cliov
V rokah smo imeli eno od njegovih zadnjih različic. Namenjena je prav kupcem avtomobilov v Sloveniji. Po uradni prodajni statistiki, ki sicer vključuje tudi prodane avtomobile za izvoz, je clio največkrat prodani avtomobil v slovenskih prodajnih salonih.
Do konca maja so v Sloveniji prodali 21.504 clie četrte generacije. Največ, več kot 4.300, so jih prodali leta 2015. Skoraj 90 odstotkov kupcev je pri cliu izbralo bencinski motor. Renault si je v Sloveniji zdaj zamislil še clia z oznako I feel Slovenia. Te izdelujejo izključno v Revozu, prinašajo pa predvsem bogatejši nabor opreme.
Tak clio kljub temu stane precej znosnih 17 tisočakov, a šele ob 2.200 evrih popusta. Toda to je najvišja oprema clia in ta prepriča vsakega petega fizičnega kupca tega modela.
Med opremo clia I feel Slovenia opozarjamo na parkirne senzorje 360, vzvratno kamero, sistem prostoročnega parkiranja ...
Gumba za vklop tempomata in omejilnik hitrosti bi si želeli na bolj priročnem mestu.
Kakšni izzivi čakajo naslednjega clia? Veliko pričakujejo trgovci, prav tako tudi poslovodstvo Revoza …
Mi smo ta avtomobil izkoristili tudi za eno od zadnjih ocen clia, ki je pri Renaultu začel zelo uspešno oblikovalsko prenovo modelov (sledili so espace, kadjar, talisman, megane, scenic …). Preverili smo, na katerih področjih je clio v primerjavi s tekmeci že zaostal in katere stvari v avtomobilu bi morali Francozi za peto generacijo spremeniti oziroma popraviti.
Novi clio bo na cestah predvidoma v drugi polovici prihodnjega leta, njegov pomen za Slovenijo pa bo velik. Kot najbolje prodajani avtomobil nosi kruh avtomobilskim trgovcem, zagotavljal pa bo tudi triizmensko delo in zapolnitev proizvodnih zmogljivosti v Revozu. Iz Renaulta so v preteklih mesecih že pricurljale informacije, da nameravajo proizvodnjo clia v še bolj preseliti iz Francije v Turčijo in Slovenijo. Novi clio bo najbrž ključen dejavnik za postavitev novega Revozovega proizvodnega rekorda.
Že v začetku aprila smo pisali o začetku Renaultovih testiranj naslednjega clia, za katerega je za zdaj znanih le nekaj neuradnih napovedi. To bo predvidoma prvi mestni avtomobil z drugo stopnjo avtonomne vožnje, kar pomeni znatno asistenčno vlogo pri držanju znotraj prometnega pasu na avtocestah in pri počasni vožnji v mestu. Avtomobil bo torej znal samodejno ohranjati hitrost in smer, a voznik bo moral imeti roke na volanskem obroču.
Clio bo imel v ponudbi tudi nov 1,3-litrski bencinski turbomotor, ki ga je naveza Renault-Nissan razvila skupaj z Mercedes-Benzom. Za zdaj še ni znano, kakšna bo pri cliu ponudba dizelskih motorjev. Clio bo imel prvič na voljo tudi mehko hibridno različico, kjer bodo združili prenovljeni 0,9-litrski bencinski motor TCe in sistem 48-voltne napetosti.
Slovenski clio ima tudi 17-palčna platišča, ki stanejo 500 evrov. Do konca maja so v Sloveniji prodali 21.504 clie četrte generacije. Največ, več kot 4.300, so jih prodali leta 2015
Kako dober je ostareli clio v primerjavi z novejšimi tekmeci?
Dober vpogled v trenutno stanje konkurenčnosti četrte generacije clia je ponudil primerjalni test PRIMA kar 13 mestnih avtomobilov. Tam je clio zasedel osmo mesto, osvojil pa je 55,7 odstotka mogočih točk. Pri večini ocenjevalnih kategorij se je uvrstil v zlato sredino, kjer ni ne navduševal ne razočaral.
Clio je kljub svoji objektivni starosti v primeru višjega paketa opreme zelo spodoben in udoben avtomobil. Za volanom se sedi dobro, sedeži so dovolj mehki, vožnja skozi ovinke je prav tako vmesna pot med najbolj in najmanj dinamičnimi avtomobili tega razreda. Clio je tako ostal vsestranski mestni avto, ki se tudi s ceno uvršča v zlato sredino tega razreda.
Nima samodejnega zaviranja v sili, radarskega tempomata …
Dobro oceno je na primer dobil za uporabnost prtljažnika, slabšo pa za visok nakladalni rob prtljažnika. Med serijsko opremo avtomobila smo pogrešali sistem za zaviranje v sili (AEB), prav tako serijsko povezljivosti telefona prek bluetootha. Tudi radarskega tempomata clio danes še nima. Vseeno se je clio po prepričljivosti celotnega paketa uvrstil v prvo polovico testiranih avtomobilov, med katerimi je bilo mnogo novejših vozil.
Počutje v cliu je sicer že danes dobro in zato so naslednji elementi, na katere opozarjamo kot prostor za izboljšavo, precej malenkostni. Danes je celo Dacia z novim dusterjem izbrala opremo in rešitve, ki bi bile lahko dober primer tudi za clia.
Položaj za vklop tempomata ali omejilnika hitrosti je na nerodnem mestu med obema sedežema. Ob vklopu je torej treba z očmi pogledati navzdol proti ročni zavori.
Digitalni zaslon na sredinski konzoli je še precej majhen in v novem cliu lahko morda pričakujemo pokončen in tako tudi večji zaslon. Podobno rešitev imajo že novi renaulti. Renault uporablja lasten infozabavni sistem R-Link, ki uporablja navigacijski sistem TomTom in na primer ne omogoča Applovega vmesnika Car Play.
Počasen vklop vzvratne kamere, potem ko menjalnik že pretaknemo v vzvratno prestavo. Ločljivost kamere je sicer precej dobra, a bi lahko bila (morala biti) z novo generacijo boljša.
Le voznikovo stransko steklo ima način odpiranja in zapiranja z enim pritiskom gumba, pri vseh preostalih stranskih steklih pa je treba gumb pritiskati ves čas odpiranja oziroma zapiranja.
Brisalci bi bile lahko boljše kakovosti, enako velja za delovanje senzorja za dež. Pogrešali smo možnost zgolj enkratnega pritiska na ročico za delovanje brisalcev vetrobranskega stekla za enkratno brisanje.
6