Sreda, 4. 1. 2017, 13.19
7 let, 3 mesece
Test nove različice modela
Škoda fabia combi scoutline – trendovska skavtinja za mobilnost mlade družine
Fabia z velikim prtljažnikom, solidno opremo in trendovsko scoutline podobo je dokaz, da lahko mlada družina za zmeren denar učinkovito reši osebno mobilnost. Pod črto: za slabih 16 tisočakov ali dobrih 150 evrov na mesec se da dobiti korekten, zanimiv in varen družinski avtomobil.
Poraba goriva: 6,4 litra na 100 prevoženih kilometrov
Cena: 15.883 EUR
Cena in dodatna oprema | Tehnični podatki | Vaše mnenje
Škoda ima oznako scout rezervirano za modele z višjo oddaljenostjo od tal in štirikolesnim pogonom. Scoutline nima štirikolesnega pogona, ampak zgolj malce več karoserijske zaščite, ki fabiji doda malce avanturističnega oziroma modnega crossover videza. Skladnost podobe lepo dopolnijo še široke nizkopresečne gume 215/45 R16 na litih platiščih. Z vidika videza in varnosti pa si plus zaslužijo še kolutne zavore na zadnjih kolesih. Combi prtljažnik v dolžino prinese 26,5-centimetrski prirastek v primerjavi z običajno 5-vratno kombilimuzinsko fabio. V ceni pa to pomeni od dobrih 500 do 700 evrov več, odvisno od motorja in izbrane opreme.
Scoutline ni krhek in nebogljen mestni avtomobilček, ki bi ga bilo strah tudi kakšnega malce resnejšega makadama. Vozniku denimo pomaga speljevati v klanec, zmore vleči tono težko prikolico in ima v serijski opremi elektronsko zaporo diferenciala XDS+, s katero v zavojih povečuje oprijem.
Dokazuje, da se mobilnost mlade družine da učinkovito rešiti tudi brez pretiravanj glede mer
Notranjost je urejena in ergonomsko zelo solidna, vendar bo za kakšen okus lahko tudi malce dolgočasna. Hvalimo pa odsotnost nepotrebnega kiča in površine relativno odporne na obrabo in preproste za čiščenje. Merilniki so veliki in pregledni, podedovani iz golfa 6. generacije, zaslon med njimi krmiljen s tipkami na volanu pa prikazuje kopico podatkov, tudi tiste, ki so na osrednjem zaslonu na dotik. Na slednjem manjka samo integrirana navigacija, za katero zahtevajo okoli 300 evrov doplačila. Že na prvi vožnji fabie combi smo ugotavljali, da je tak avtomobil povsem dovolj prostoren za mlado družino. Verjemite, iz lastnih izkušenj vam zagotavljamo, da mlada družinica za zadnjo klopjo pri enem ali pa dveh malčkih pač ne potrebuje celega kubičnega metra prostora in sedmih sedežev tudi ne. Vsekakor pa prav pride večji, lahko dostopen prtljažnik in še toliko bolje je, če je ta v varnem, varčnem in po možnosti cenovno dostopnem avtomobilu. Na tej točki pa v zgodbo smiselno vstopi tudi testna škoda fabia combi scoutline. Ta ponuja precej uporabnega prostora in zmore zelo suvereno prevzeti polno odgovornost prvega družinskega avtomobila, da karavana. Pika na i pa je njena trendovska "crossover" oziroma rahlo terenska podoba, ki z dodatnimi zaščitami pragov, pa blatnikov in spodnjih robov obeh odbijačev želi poudariti aktivni življenjski slog.
Prtljažnik je lahko dostopen z razmeroma nizkim nakladalnim robom. Ob podrtih sedežih fabia combi ponudi skoraj 1,4 kubična metra prostora, ki pospravi marsikaj, veliko več kot le otroški voziček. Res pa je, da taka fabia še vedno ni octavia. To se pozna predvsem v širini med sprednjima sedežema in seveda v prostoru za kolena na zadnji klopi. Če vozi očka, ki je velik 180 centimetrov ali več, bo prevoz na zadnji klopi z malce zlobe ponudil le tašči. Pa tudi otroški čevlji bodo v tem primeru hitro pustili sledi umazanije na hrbtišču sprednjih sedežev. Kabina dejansko ni prav prostorna, če sta potnika spredaj dolgina, bosta odrasla potnika zadaj potožila nad pomankanjem prostora in po 100-kilometrski etapi zahtevala premor za pretegovanje nog. Zato je to bolj avtomobil za mlade družine. V slogu octavie bi si mlade mamice sicer zagotovo želele še isofix sidrišče na sovoznikovem sedežu, sicer pa so zadaj ta sidrišča za pritrditev otroškega sedeža lahko dostopna.
Prtljažnik na meji prostorskega čudeža je skorajda brez konkurence v razredu
Bit tega simpatičnega in vozno zelo prijetnega ter glede na lego tudi dinamično presenetljivo zanesljivega avtomobila je torej velik, 530-litrski osnovni prtljažnik.
Res je velik in če pade zadnja klop, se da vanj spraviti denimo dve kolesi, vrata pa se zapro brez težav tudi pri predmetih dolgih okoli dobrega metra in pol. Prtljažnik je tudi zgledno oblikovan, brez neuporabnih kotov in žepov. Pohvaliti velja še oba zares uporabna in velika bočna predala, pa 12-voltno vtičnico in dvojno dno, ki je kljub rezervnemu kolesu – slednje prav sede k uporabnosti rahlo terenske opreme scoutline – ponuja dodatni prostor. Grajo pa si v prtljažniku zasluži dejstvo, da ob vsej organizaciji mrežic in kljukic ter drugih "brihtnih" rešitev značilnih za to znamko ni možnosti namestitve zaščitne mreže med prtljažnikom in zadnjo klopjo. Škoda, kaj ne, Škoda?
Res pa je, da so osnovni litri tega prtljažnika v konkurenci "clio" razreda (B segment) pri fabiji najbolj izdatni. Da, največji prtljažnik ima. Karavanski nahrbtnik je pravzaprav v razredu majhnih kompaktnih avtomobilov vedno bolj redka vrlina. Neposredno ji zdaj v resnici konkurira le Renaultov clio grandtour s 443-litrskim prtljažnikom. Ne gre pa pozabiti "hišnega konkurenta", saj pod koncernsko streho spada še Seatova ibiza ST. To pa je to. Kaj pa kompaktni enoprostorci?
Da, v njih se lažje vstopa in izstopa, a tako velikega prtljažnika ne nudi nihče in taka fabia jih večino nese tudi v razmerju med ceno in tehnično vsebino ter opremo. Z osnovno prostornino prtljažnika, bi ta skavtinja v zadrego spravila celo kakšnega številko večjega karavana iz našega velikega družinskega testa.
Med aktivnimi varnostnimi pripomočki pokimamo radarju v prednjem odbijaču, ki najprej opozori na nevarnost naleta. Če voznik presliši opozorilo, se sproži samodejno zaviranje sistema proti naletu. V primeru trak pa zna taka fabia z večnaletnim zaviranjem preprečiti nadaljnje poškodbe in ublažiti posledice nesreče.
Cena osnovne različice: 10.499 EUR (fabia combi scoutline 1.2 TSI 66 kW)
Osnovna cena testnega vozila: 14.099 EUR (fabia combi scoutline 1.2 TSI 66 kW)
Dodatna oprema: 1.784 EUR
avtoradio "Bolero", dekorativni element "Basket Matt", električni pomik stekel zadaj, halogenska žarometa z LED dnevnimi lučmi, izolacijsko steklo "Sun - Set", samodejna klimatska naprava "Climatronic", kovinska barva, naslon za roke spredaj, paket "Light Assistant", parkirni senzorji zadaj, rezervno kolo, tempomat
V hladnem jutru brez ropota, na cesti živahen in energijsko učinkovit
V teh hladnih zimskih jutrih je pravi balzam zagnati dober bencinski motor brez značilnih dizelske robatosti in tresljajev. Kakor smo napisali že pri prvem testu, je 1,2-litrski TSI najboljša izbira za tako fabio z nahrbtnikom. Motor je zelo živahen, dovolj odziven le v višjih prestavah in na dolgih avtocestnih klancih ter polni kabini se malce upeha in bi mu prav prišel kakšen njutonmeter navora več.
Je pa res, da je tak motor na voljo tudi v različici z 81 kilovati oziroma 110 "konji" in z njim pride še varčna 6. prestava, ki smo jo v naši tesni fabiji pogrešali. Za najbolj zahtevne pa je na voljo še 7-stopensjki DSG menjalnik. Kar se tiče porabe, smo testno povprečje sklenili pri 6,4 litra, kar je povsem soliden in konkurenčen rezultat. Najvarčnejši vozniki bodo ta motor v relacijskih kilometrih brez težav spravili tudi pod 6 litrov porabe, zato res ne vidimo razloga, da bi moral povprečni voznik za voljo porabe poseči po veliko manj uglajenem in dražjem 1,4-litrskem trivaljnem TDI dizlu.
Zanimivo …
Fabia omogoča prikaz porabe "od zagona". Pri hladnem motorju ta podatek dokazuje, da je potratno dnevno uporabljati vozilo na primer samo za trgovino, ki je oddaljena manj kot 1 km, saj 1,2-litrski motor pri tem porabi okoli 15 l/100 km, neogret motor se ne prečisti, zaradi stalnega delovanja pod delovno temperaturo in nepopolnega zgorevanja se krajša njegova življenjska doba. O tem dejstvu pa morajo še toliko bolj razmisliti vsi, ki vozijo dizla, ki pa je neogret še bistveno bolj obremenjujoč za okolje kot bencinar.
Na zaslonu med merilniki lahko v fabii podobno kot pri drugih modelih koncerna Volkswagen voznik poišče temperaturo olja. V zimskem času se hladilna tekočina bencinarja hitro ogreje na 90 stopinj (prijetno za potnike, ker je v kabini hitro toplo), olje pa je takrat še pod temperaturo 70 stopinj. Motor pa je dejansko ogret in pripravljen za obremenitve, ko je temperatura olja nad temperaturo hladilne tekočine – v naselju pozimi doseže 95 stopinj, sicer pa se ogreje na 100 in čez.
Aleš Črnivec
In še ena klasična pikolovska: fabia ima, podobno kot preostali koncernski modeli, trojni prikaz porabe na osrednjem zaslonu: dolgoročno, ki se lahko ponastavi, od zagona, ki se resetira samodejno po uri ali dveh mirovanja in od točenja, ki se ponastavi samodejno po točenju. Za ročno ponastavljanje porabe v potovalnem računalniku moraš biti kar iznajdljiv, če ne bereš navodil. Osrednji zaslon deluje na dotik, za ponastavitev pa vseeno potrebuješ stikalo na volanu.