Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Branka Grbin

Nedelja,
15. 9. 2019,
17.38

Osveženo pred

5 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,93

1

Natisni članek

Natisni članek

vadba trening rekreacija

Nedelja, 15. 9. 2019, 17.38

5 let, 2 meseca

Je res najboljše telovaditi ob 18. uri?

Branka Grbin

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,93

1

vadba | Je res pomembno, v katerem delu dneva telovadite? | Foto Getty Images

Je res pomembno, v katerem delu dneva telovadite?

Foto: Getty Images

Očitno obstaja najboljši čas za telovadbo in rast mišic, kar naj bi bilo ob popoldanskih urah, natančneje ob 18. uri. Tako vsaj kažejo rezultati zadnje raziskave. Kaj pa pravi osebni trener?

delo, pisarna
Trendi Šest načinov, kako biti bolj zdravi v pisarni #video

Raziskovalci univerze Southern Mississippi so s pomočjo študije prišli do zanimivih rezultatov o vadbi.

Zanimalo jih je, kdaj je najboljši čas v dnevu za telovadbo, pri čemer so s pomočjo mladih športnikov, ki trenirajo z utežmi, ugotovili, da so tisti, ki so trenirali okrog 18. ure, pridobili več mišične mase kot tisti, ki so trenirali ob 10. uri. Poleg mišic je popoldanska skupina pridobila tudi bolj vitko postavo kot dopoldanska.

Prednosti telovadbe v popoldanskem času po mnenju avtorjev raziskave izhajajo predvsem z biološkega vidika: raven stresnega hormona kortizola je zjutraj zelo visoka, ker pomaga pri prebujenju, malo slabše pa se odreže pri pridobivanju mišic. Poleg tega se metabolizem čez dan upočasni, popoldanska vadba pa ga znova dvigne, kar prav tako pomaga pri gradnji mišic.

Osebni trener pravi, da je obdobje treninga nepomembna malenkost. | Foto: Getty Images Osebni trener pravi, da je obdobje treninga nepomembna malenkost. Foto: Getty Images

Pa je vse to res?

Davor Satler, osebni trener, ki že vrsto let z nasveti in treningi pomaga tudi slovenskim košarkarjem, se ne strinja povsem z izsledki raziskave, saj je optimalen čas za trening odvisen od vsakega posameznika in njegovega življenjskega sloga.

"Nekomu, ki ima po službi obveznosti z družino in otroki, ne pomaga niti sto raziskav, ki potrjujejo, da je optimalen čas za trening ob 18. uri (smeh, op. p.). Sklicevanje na znižan kortizol ali počasnejši metabolizem se mi ne zdi smiselno, saj je kortizol dvignjen tudi po treningu in v obdobjih, ko telo ne dobi hranil, na primer ob postenju," je razložil in dodal, da je "interpretacija raziskav prepogosto povezana s prepričanji, samopotrjevanjem in s tem povezanimi trženjskimi potezami".

Ob tem je še pojasnil, da je obdobje treninga nepomembna malenkost. "Kar je pomembno, je to, da se trening opravi, da v njem progresivno napredujemo, postajamo močnejši in se nato primerno regeneriramo. In da to počnemo dosledno in smo potrpežljivi."

Preberite tudi:

sadje
Trendi Se je mogoče predozirati s sadjem in fruktozo?
Arnold Schwarzenegger
Trendi Najslavnejši bodibilder raje kot meso jé rastlinsko hrano #video

 

Ne spreglejte