Torek, 23. 11. 2021, 18.12
2 leti, 12 mesecev
Že v videoteki DKino!
Oče (The Father)
Pretresljiva psihološka drama o upokojenem inženirju, ki se spopada z demenco. Vloga je izjemnemu Anthonyju Hopkinsu prinesla drugega oskarja za najboljšega glavnega igralca, ustvarjalci filma pa so domov odnesli še kipec za najboljši prirejeni scenarij.
Velika Britanija, Francija │ 2020 │ 92 min. │ Psihološka drama
R: Florian Zeller I: Anthony Hopkins, Olivia Colman, Olivia Williams, Imogen Poots
IMDb: 8,3/10 (top 250 #107) │ Rotten Tomatoes: 98 % │ Uporabniki Googla: 89 %
Ostareli upokojeni inženir Anthony počasi izgublja stik z resničnostjo, a vseeno vztraja pri tem, da živi sam v svojem stanovanju, in bojkotira vse poskuse hčerke Anne, da bi mu priskrbela negovalko. Ko mu obupana Anna pove, da se seli v Pariz, se mora Anthony sprijazniti s spremenjenimi okoliščinami.
Oskarji: najboljši igralec v glavni vlogi (Anthony Hopkins) in najboljši prirejeni scenarij.
Nominacije za oskarja: najboljši film leta, najboljša igralka v stranski vlogi (Olivia Colman), najboljša filmska montaža in najboljša scenografija.
"Najboljši nastop Hopkinsove kariere – pogumen, boleč in globoko pretresljiv." Anne Billson, The Guardian
"To so solze, na katere se je Anthony Hopkins pripravljal vse življenje. ZA+." Marcel Štefančič, jr., Mladina
"Anthony Hopkins in Olivia Colman sta izjemna. Režiser je igralcema izkazal spoštovanje tako, da jima je pustil opraviti velik del dela. Uslugo sta mu velikodušno vrnila s svojima nastopoma. Rezultat je čustveni triler, ki se spopade z umom in pošteno zlomi srce." Kenneth Branagh, Variety
Napovednik filma Oče:
Zanimivosti:
- Film je celovečerni prvenec francoskega režiserja, scenarista, romanopisca in dramatika Floriana Zellerja.
Ta je skupaj z dramatikom in predhodnim oskarjevcem Christopherjem Hamptonom (Nevarna razmerja) scenarij priredil po svoji istoimenski gledališki igri iz leta 2012. - Florian Zeller je napisal glavno vlogo posebej za Anthonyja Hopkinsa, zato je liku tudi ime Anthony.
Leta 2017 je igralcu poslal scenarij in čakal na odgovor. Če Hopkins ne bi privolil v sodelovanje, bi Zeller film najverjetneje posnel v francoščini.
Ko je igralec vlogo sprejel, so se režiserju po lastnih besedah uresničile sanje. - Anthony Hopkins je za vlogo v tem filmu pri 83 letih prejel oskarja za najboljšega glavnega igralca in s tem postal najstarejši prejemnik oskarja za igro.
Pred njim je ta rekord pripadal letos umrlemu Christopherju Plummerju. Ta je prejel oskarja pri 82 letih za stransko vlogo v komični drami Začetniki (2010). - Anthony Hopkins je bil tako prepričan, da bo oskarja za najboljšega igralca posthumno prejel leta 2020 umrli Chadwick Boseman (Ma Rainey's Black Bottom), da se ni udeležil podelitve nagrad in je raje ostal v svojem rodnem Walesu.
Ko se je zjutraj prebudil in slišal novico, je na Instagramu hitro objavil zahvalni govor, v katerem se je poklonil Bosemanu in izjavil, da "tega res ni pričakoval".
Producenti Oskarjev so pozneje priznali, da so nagrado za najboljšega igralca podelili na koncu prireditve zato, ker so tudi sami pričakovali zmago Bosemana. - Hopkins je svojega drugega oskarja za najboljšega glavnega igralca prejel 29 let po tem, ko je na podelitvi zlatih kipcev slavil z vlogo dr. Hannibala Lecterja v filmu Ko jagenjčki obmolknejo (1991).
- Prejemnica oskarja za glavno vlogo v filmu Najljubša (2018) Olivia Colman si je s stransko vlogo v tem filmu prislužila svojo drugo nominacijo za oskarja, v obeh filmih pa je bilo njenemu liku ime Anne.
- Glavni lik kot datum svojega rojstva navede 31. december 1937. To je resnični datum rojstva Anthonyja Hopkinsa.
- To je druga celovečerna priredba Zellerjeve gledališke igre Le Père (2012). Na njej je temeljila tudi francoska komična drama Philippa Le Guaya Floride (2015).
-
Gledališka igra Oče je v Franciji prejela prestižno Molièrovo nagrado, v Londonu jo je časopis The Guardian razglasil za najboljšo igro leta, njena broadwajska različica pa je igralcu Franku Langelli prinesla nagrado tony.
Igro smo si lahko ogledali tudi na slovenskih odrih – leta 2014 so jo uprizorili v Šentjakobskem gledališču, štiri leta pozneje pa v SNG Celje.
Videoteka DKino na televiziji Telekoma Slovenije: programsko mesto 5.
Film je na voljo tudi v spletni videoteki DKino na NEO.