Torek, 16. 11. 2021, 18.44
3 leta, 1 mesec
Že v videoteki DKino!
Izgubljeni Leonardo (The Lost Leonardo)
Kot triler napet dokumentarec raziskuje skrivnosti v povezavi z odkritjem, prodajo in vnovičnim izginotjem slike Salvator mundi (Odrešenik sveta), ki naj bi jo ustvaril Leonardo Da Vinci in so jo na javni dražbi prodali za rekordnih 396,4 milijona evrov.
Danska, ZDA, VB, Francija, Švedska │ 2021 │ 96 min. │ Dokumentarec
R: Andreas Koefoed N: Georgina Adam, Warren Adelson, Evan Beard, Yves Bouvier
IMDb: 7,6/10 │ Rotten Tomatoes: 97 % │ Uporabniki Googla: 85 %
Slika, ki jo po naključju odkrijejo v sumljivi dražbeni hiši, med restavracijo razkrije mojstrske poteze Leonarda da Vincija. Začnejo se prizadevanja, da bi dokazali avtentičnost dolgo izgubljene slike Salvator mundi (Odrešenik sveta), medtem pa se njena cena dviga v nebo …
"Izgubljeni Leonardo razjasni, kako neverjetno je, da bi nekaj, kar je naključen tip našel v New Orleansu, sčasoma lahko postalo dimna zavesa tujega despota za zločine proti človeštvu." David Ehrlich, indieWire
"Morda bi moral Da Vinci naslikati Kristusa, ki iz templja meče trgovce z umetninami." Peter Bradshaw, Guardian
"V resnici je Izgubljeni Leonardo detektivska zgodba. Kot vsaka dobra detektivska zgodba je to tudi zgodba o moralnosti." Mark Feeney, Boston Globe
Napovednik filma Izgubljeni Leonardo:
Zanimivosti:
- Ker je bilo gradivo o odkritju in izginotju slike Salvator mundi tako pestro, je danski režiser Andreas Koefoed sprva razmišljal, da bi o tej temi posnel dokumentarno serijo, nazadnje pa se je vendar odločil, da bo zapleteno pripoved prelil v celovečerni dokumentarec.
Deloma tudi zato, ker je danska ekipa poskušala obdržati prednost pred konkurenco.
Koefoed je namreč izvedel, da je na BBC idejo o snemanju dokumentarne serije predstavilo že osem drugih režiserjev. - Sliko Salvator mundi so javnosti predstavili leta 2011 v Narodni galeriji v Londonu.
Pozneje so jo razstavili še v Hongkongu, San Franciscu in New Yorku, leta 2017 pa je na dražbi hiše Christie's dosegla rekordno ceno 450,3 milijona dolarjev (396,4 milijona evrov).
Še danes ni znano, kdo je sliko kupil, domnevajo pa, da je želel savdski princ Mohamed bin Salman z njo obogatiti muzej Louvre v Abu Dabiju.
Odkar so se pojavili dvomi o njeni avtentičnosti, nihče ne ve, kje je slika. - Ustvarjalci dokumentarca so prošnjo za sodelovanje naslovili na londonsko Nacionalno galerijo, pariški Louvre, dražbeno hišo Christie's in predstavnike Savdske Arabije, vendar od nikoder niso prejeli odziva.
- Film so premierno prikazali na filmskem festivalu Tribeca v New Yorku.