Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
10. 6. 2013,
11.49

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

potovanja Alma Karlin

Ponedeljek, 10. 6. 2013, 11.49

8 let, 8 mesecev

Top 10 začetnic ženskega potopisja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Ženske popotnice so vedno v moški senci. Toda v zgodovini je bilo kar nekaj pogumnih žensk, ki so raziskovale svet in o potovanjih pisale.

Med njimi je tudi Alma Karlin. O njej bodo ta teden odprli razstavo na Ljubljanskem gradu.

1. Isabella Lucy Bird (1831–1904) Britanska popotnica in potopiska, ki je članke o svojih potovanjih objavljala v vseh britanskih časopisih in je bila za časa svojega življenja precej znana. Čeprav je bila rahlega zdravja, je potovala v Avstralijo, na Havaje, Kitajsko, Japonsko, v Vietnam in Malezijo, pri šestdesetih se je odpravila v Indijo ter nato čez Perzijo v Kurdistan v Turčijo in nazaj v Evropo. Poleg tega, da je pisala potopise, se je prav zaradi potovanj izobrazila še kot medicinska sestra, da bi lahko sebi in drugim na poti pomagala. Bila je prva ženska, ki so jo sprejeli v Royal Geographical Society.

2. Alma Karlin (1889–1950) Slovenska popotnica in pisateljica, ki je skupaj s svojim pisalnim strojem Erika prepotovala skoraj ves svet. Potovanje je začela tako, da se je v Trstu vkrcala na ladjo za Japonsko. Potovala je od leta 1919 do leta 1928, ko se je končno vrnila domov. O potovanjih je pisala za številne nemške in avstrijske časopise, njeni zapisi pa so zdaj zbrani v skoraj 60 knjigah.

3. Ida Pfeiffer (1797–1858) Avstrijska popotnica je bila prva ženska, katere potopisi so bili prevedeni v sedem jezikov. Bila je članica geografskih društev v Berlinu in Parizu, v londonskega pa je niso želeli sprejeti, ker je bila ženska. Začela je s potovanjem po Donavi do Črnega morja, nato pa je kot za šalo dvakrat prepotovala pot okoli sveta, se zapletla v državni udar na Madagaskarju in na poteh zbrala neverjetno zbirko živali in rastlin, ki je zdaj v dunajskem Prirodoslovnem muzeju.

4. Gertrude Bell (1868–1926) Britanska popotnica in potopiska, pa tudi arheologinja in vohunka je imela odločilno vlogo pri britanskem vplivu na Bližnjem vzhodu. Odlično je govorila arabsko in perzijsko, kar se je naučila med dolgoletnimi potovanji po Bližnjem vzhodu. Med drugim je pomagala ustoličiti Hašemitsko dinastijo v Jordaniji.

5. Freya Stark (1893–1993) Britanska raziskovalka in potopiska, ki je napisala več kot 20 knjig o svojih potovanjih, predvsem po Bližnjem vzhodu. Bila je ena prvih evropskih popotnikov sploh, ki je potovala po arabski puščavi. Umrla je stara sto let.

6. Nellie Bly (1864–1922) Ameriška novinarka, ki je sicer znana tudi po tem, da je hlinila norost, da bi lahko pisala o resničnosti v umobolnicah, je želela tako kot Phileas Fogg iz romana Julesa Verna v 80 dneh obkrožiti svet. Na ladjo se je vkrcala le z eno obleko, najnujnejšo kozmetiko, 200 funti in nekaj zlata. Uspelo ji je, saj je svet obkrožila v 72 dneh.

7. Alexandra David-Néel (1868–1969) Belgijsko-francoska raziskovalka je znana po tem, da je leta 1924 potovala v Tibet, ki je bil takrat za tujce popolnoma zaprt. Napisala je več kot 30 knjig o vzhodnih religijah, filozofiji in svojih potovanjih predvsem v Azijo. Bila je ena redkih žensk, ki se je v tistem času srečala s 13. dalajlamo.

8. Jelena Dimitrijević (1862–1945) Pozabljena srbska pisateljica in popotnica je v knjigah opisovala svoje izkušnje med potovanjem po Grčiji, Indiji, Egiptu in Ameriki. Svoje zgodnje ustvarjanje in potovanje je posvetila preučevanju žensk v islamu.

9. Isabelle Eberhardt (1877–1904) Švicarska raziskovalka, ki je vse življenje potovala po Severni Afriki. Bila je svobodne volje in je zavrgla evropske vrednote. Umrla je stara le 27 let v poplavi sredi alžirske puščave.

10. Annemarie Schwarzenbach (1908–1942) Švicarska pisateljica, fotografinja, novinarka in popotnica. Androgenega videza in homoseksualne usmeritve je bila ikona predvojne berlinske boemske scene. Prepotovala je dobršen del sveta, najdlje se je zadržala v Afganistanu, Indiji in Afriki. Svoje vtise je zbrala v številnih knjigah, ki pa so bile v veliki meri izdane šele po njeni smrti.

Ne spreglejte