Torek, 18. 9. 2018, 4.06
6 let, 2 meseca
Kaj se zgodi s predmeti, potopljenimi v Mrtvo morje #foto
Čevlji, violina in tutu balerine, potopljeni v Mrtvo morje, slano jezero, zaradi česar so se na njih nabrali kilogrami soli, bodo kmalu na ogled mednarodni javnosti.
Izraelska umetnica Sigalit Landau se je lotila projekta, ki se odvija v slanem jezeru med Izraelom in Jordanijo. Ta zaradi svoje visoke koncentracije soli ne omogoča ravno življenja. So pa zato naravne okoliščine s posegom vanje ustvarile serijo svetlečih skulptur.
Izbrane predmete je avtorica potopila v Mrtvo morje, obloženi s plastmi soli pa se zdijo kot iz pravljice. Pri čemer se je na primer na plesnem kostumu - tutuju, skupno nabralo 200 kilogramov soli.
Umetnica v tem naravnem fenomenu, priljubljenem tudi zaradi blagodejnih učinkov na zdravje, povezanim z minerali, ustvarja skulpture že 15 let. Še kot otrok, ko je Mrtvo morje pogosto obiskovala, pa je opazovala, kako kristalne formacije "spontano nastajajo".
Kako hitro nastajajo kipi, je odvisno od temperature. V "studiu" - ob Mrtvem morju - umetnice in njene ekipe pa so pogoji precej ekstremni, saj se vročina lahko povzpne tudi do 46 stopinj Celzija.
Proces nastajanja solnih skulptur vedno dokumentirajo po korakih, torej ovekovečijo podobo predmetov prej in potem.
Nova dela Sigalit Landau bodo prihodnje leto na ogled tudi v Salzburgu v okviru projekta z naslovom Salt Years.
1