Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
14. 11. 2011,
7.17

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 14. 11. 2011, 7.17

8 let, 9 mesecev

Mrtvo morje, biser, ki počasi umira

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Mrtvo morje, slano jezero na meji med Izraelom in Jordanijo, izginja. Gladina se niža tako hitro, da bi se lahko popolnoma izsušilo že v 50 letih.

Strokovnjaki opozarjajo, da bi lahko Mrtvo morje izginilo do leta 2050. Glavni razlog za hitro upadanje gladine jezera je drastično zmanjšanje dotoka vode. V jezero, ki sicer leži v depresiji, torej pod morsko gladino, teče reka Jordan, ki pa jo vse bolj izkoriščajo za namakanje kmetijskih površin in industrijo. V Mrtvo morje, ki je priljubljena turistična točka, zato priteče vse manj vode.

Izraelska, jordanska in palestinska vlada že nekaj časa razpravljajo o načrtu za reševanje Mrtvega morja. Ena od zamisli je, da bi vanj "dotočili" vodo, ki bi jo izčrpali iz Rdečega morja. Okoljevarstveniki temu nasprotujejo, ker posledice takšnega početja niso preverjene. Trdijo, da bi mešanje dveh različnih vod lahko imelo resne ekološke posledice, kot je recimo kopičenje alg.

Gladina se niža za meter na leto Medtem pa Mrtvo morje hitro upada. Gladina naj bi se zniževala za skoraj meter na leto, povečuje pa se slanost vode. Povprečna slanost znaša okoli 28 odstotkov, v najbolj slanih predelih pa tudi 33 odstotkov. Za primerjavo – povprečna slanost običajne morske vode je okoli tri odstotke. Zaradi močne slanosti je kopanje v Mrtvem morju posebna izkušnja. Plovnost telesa je namreč veliko večja in kopalci lahko dobesedno ležijo na vodi. Obiskovalce pa privlači tudi blato z obale, ki naj bi vsebovalo ogromno zdravilnih mineralov. A vsega tega je lahko kmalu konec …

Ne spreglejte