Ponedeljek, 16. 3. 2015, 16.24
8 let, 7 mesecev
Mrtvo morje bi se lahko do leta 2050 posušilo
A ob tem se po poročanju nemškega Deutsche Welle postavlja vprašanje, ali ne bi to stanja Mrtvega morja le še poslabšalo.
Jordanija in Izrael sta nedavno po več kot desetletju razprav podpisala dogovor o gradnji 180 kilometrov dolgega cevovoda, s katerim naj bi vodo iz Rdečega morja speljali v Mrtvo morje. S tem naj bi Mrtvo morje dobilo vodo, ki jo nujno potrebuje.
Mrtvo morje je desetkrat bolj slano kot svetovni oceani, njegov glavni vir napajanja pa je bila nekdaj reka Jordan. Od 60. let preteklega stoletja sta Izrael in Jordanija začela vodo iz Jordana v namakalne namene speljevati drugam.
Voda ni izjemno bogata le s soljo, temveč tudi z minerali. Blato na njegovi obali že stoletja, če ne tisočletja, uporabljajo v zdravilne namene. Bolniki z vsega sveta tja potujejo predvsem zaradi zdravljenja kožnih bolezni, kot sta nevrodermatitis in luskavica.
Nekaj te vode bi, potem ko bi prečkala več hidroelektrarn, steklo v Mrtvo morje, preostanek pa bi prek tovarne za razsoljevanje speljali na različna območja Izraela, Jordanije in Palestine.
Arbel je izpostavil še, da je količina vode, ki bi pritekla v Mrtvo morje, mnogo premajhna. "Verjetno bo kanal naredil več škode kot koristi," je obžaloval. Kot alternativo cevovodu je predlagal, da se težavo reši z boljšim upravljanjem reke Jordan. Če bi njeno vodo izkoristili učinkoviteje, bi jo lahko po naravni poti več priteklo v Mrtvo morje.
A dogovor o cevovodu ima tudi velik politični pomen. Izraelski minister za energijo in vodne vire Silvam Šalom ga je označil za prelomnega. "To je najpomembnejši dogovor od mirovne pogodbe z Jordanijo," je poudaril. Pogodbo sta državi podpisali leta 1994.