Sreda, 6. 12. 2017, 15.03
7 let, 1 mesec
Odziv predsednika Olimpijskega komiteja Slovenije
Bogdan Gabrovec: Odločitev o suspenzu Rusije ni pravilna
Odločitev Mednarodnega olimpijskega komiteja (Mok), da Rusijo izključi z zimskih olimpijskih iger v Pjongčangu 2018, po mnenju predsednika Olimpijskega komiteja Slovenije Bogdana Gabrovca, ki poudarja, da gre za njegovo osebno mnenje, ni pravilna ter škoduje športu in športnikom.
"Dejstvo je, da ima vsak športnik, seveda tisti, ki niso bili dopingirani, pravico nastopati na olimpijskih igrah pod svojo zastavo. Odločitev, da ruski športniki lahko nastopijo pod okriljem zastave Moka, je obliž na rano, a motivacija v tem primeru ni prava, saj ni pravih čustev. Najhuje je to, da bo 12. decembra tudi ruski olimpijski komite rekel 'hvala lepa' in se odpovedal udeležbi. Verjetno se bo to zgodilo, sam pa upam, da se ne bo," je v pogovoru za STA povedal Gabrovec.
Ključni poudarki odločitve Moka glede prepovedi nastopa Rusije na ZOI v Pjongčangu
- Mok je v torek Rusiji prepovedal nastop na zimskih olimpijskih igrah v Pjongčangu
- Pod olimpijsko zastavo bodo nastopili tisti ruski športniki, ki bodo izpolnili stroge Mokove kriterije
- Kocijančič kritičen do odločitve Moka glede izključitve Rusije
- Kaj olimpijski NE Rusiji pomeni za slovenske hokejiste
- Slovenski šef ruskih smučarjev: To je nepoštena umazanija!
- Slovenski skakalni trener v Rusiji: Da to narediš, je absurd!
- Kako so v ruskih laboratorijih menjavali urinske vzorce in kaj ima pri tem zloglasni ruski zdravnik
- Ruski hokejisti prosijo Putina: Moramo na olimpijske igre
- Prvi mož Slovenske protidopinške agencije zadovoljen z odločitvijo MOK
- Rusi razočarani in besni nad odločitvijo Moka, televizija že odpovedala prenos iger v Pjongčangu
OKS proti kolektivnemu kaznovanju športnikov
V primeru bojkota Rusije se boji, da bi se ponovila zgodba izpred več kot 30 let, ko sta Zahod in Vzhod bojkotirala letne igre v Moskvi 1980 oziroma Los Angelesu 1984. "Takrat so se posledice neudeležbe športnikov poznale še naprej. Najslabše pa je to, da bi to lahko postal splošen model in bi visoka politika, tudi Mokova, preprečevala športnikom udeležbo na velikih tekmovanjih," še meni prvi mož slovenskega krovnega športnega združenja. Ostro obsoja doping in ga označuje za sprevrženo dejanje, vseeno pa je proti kolektivnemu kaznovanju športnikov zaradi napak drugih posameznikov ali skupin.
"Prepričan sem, da je 99 odstotkov ruskih zimskih športnikov čistih"
"Taka odločitev z umivanjem rok na način, da tisti, ki niso zlorabili prepovedanih sredstev, lahko nastopijo pod mednarodno zastavo, ni pravilna in je ena slabših mogočih odločitev," še pravi 64-letni Gabrovec in dodaja, da bodo "čisti" ruski športniki težko dokazovali vse to, kar od njih zahteva Mok. "Gre za dvojno dokazno breme. To je mogoče v sodstvu, v športu pa zgodba ne sme biti takšna. Prepričan sem, da je 99 odstotkov športnikov v Rusiji, ki so dejavni v zimskih športih, 'čistih'," je še dejal in posvaril pred nevarnostjo, da bo na ta način Mok številnim športnikom po krivici odvzel možnost nastopa na igrah.
Ob tem je Gabrovec zmogel tudi korak, ki so ga mednarodni krogi ob obravnavi ruskega dopinga prezrli. "Vedeti je treba, da imamo na področju dopinga tudi mi svoje težave. Vsekakor se jih je v času samostojnosti nabralo kar nekaj in smo primerljivi z drugimi državami," je dejal prvi mož OKS in opozoril, da bi bilo nepravično v to vpletati katerekoli druge športnike kot tiste, ki so si pomagali na nedovoljen način.
"Športniki redko samoiniciativno posežejo po dopingu"
Ob tem je opozoril tudi na to, da športniki redko samoiniciativno posežejo po dopingu, ampak je krivce treba poiskati v okolju, izjema pa so po njegovem mnenju seveda primeri rastnih hormonov in krvnega dopinga: "To pa so zavestna dejanja, programirana in še posebej sprevržena."