Torek, 5. 12. 2017, 21.11
6 let, 11 mesecev
Kaj bo prepoved MOK Rusiji pomenila za hokejski turnir v Pjongčangu?
Olimpijski NE Rusom: Prvič v zgodovini se moramo ukvarjati s podobnim položajem
Mednarodni olimpijski komite (MOK) je Ruse kaznoval s prepovedjo nastopa na zimskih olimpijskih igrah februarja prihodnje leto v Pjongčangu. V Južni Koreji bodo lahko nastopili le nekateri povabljeni ruski športniki, in to pod olimpijsko zastavo. Odločitev MOK bo imela posledice tudi za olimpijski hokejski turnir, na katerem so Rusi v skupini s Slovenijo, ZDA in Slovaško. Pri Mednarodni hokejski zvezi (IIHF) pravijo, da je prezgodaj za sklepe in da potrebujejo nekaj ur za pogovore.
Po torkovem zasedanju MOK v Lozani so vodilni, ki so preiskovali dopinške prekrške Rusije v zadnjih letih, odločili, da ruski športniki na prihajajočih zimskih olimpijskih igrah ne smejo nastopiti pod rusko zastavo.
Ukrep so sprejeli zaradi sistematičnega dopinga, ki ga je podpirala država. Ob tem so dali vedeti, da bi v Pjongčangu lahko videli le nekatere povabljene, "čiste" športnike, ki niso imeli težav z dopingom, a bodo lahko nastopili le pod olimpijsko zastavo, namesto ruske himne pa naj bi jim predvajali olimpijsko. Kdo bo dobil zeleno luč, bo odločala ITA, neodvisna organizacija za izvajanje dopinškega testiranja.
Ponižujoča odločitev
Vsekakor gre za hud udarec za domoljubne Ruse, poslanec ruske Dume Igor Lebedev ga je označil kot veliko ponižanje: " Menim, da je ta odločitev za našo državo poniževalna. V tem položaju je treba sprejeti resne ukrepe, najboljši bi bil, da bi vsi ruski športniki zavrnili sodelovanje na olimpijskih igrah."
Kaj bo s hokejskim turnirjem?
Slovenci so premierno olimpijsko tekmo leta 2014 odigrali prav proti Rusom. Tudi prihodnje leto bi morali v skupini igrati z zborno komando.
Na odgovor, koliko in kateri Rusi, če sploh, bodo februarja nastopili v Južni Koreji, bo treba počakati.
A že zdaj je jasno, da bo imela odločitev MOK konkretne posledice na številnih olimpijskih tekmovališčih. Tudi in predvsem na olimpijskem hokejskem turnirju, na katerem zborna komanda vselej velja za favorita.
Nemalo ruskih medijev je že pred torkovo prepovedjo MOK pisalo, da njihovi hokejisti pod olimpijsko zastavo niso pripravljeni nastopiti in da v tem primeru ne bodo potovali na OI.
Rusija bi morala v skupinskem delu tekmovanja v Pjongčangu igrati prav s Slovenijo, ZDA in Slovaško. Kaj se bo zgodilo s skupino B, še ni jasno.
Hokejski olimpijski turnir, tekme Slovenije
Sreda, 14. februar 2018
13:10* ZDA - Slovenija
Petek, 16. februar 2018
8:40* Rusija - Slovenija
Sobota, 17. februar 2018
13:10* Slovenija – Slovaška
* Srednjeevropski časovni pas (lokalni čas:+8 ur)
IIHF: Prezgodaj za kakršnekoli sklepe
Predsednik IIHF Rene Fasel pravi, da je prezgodaj za kakršnekoli sklepe.
Mednarodna hokejska zveza namreč za zdaj še nima rešitve.
Predsednik IIHF (zveza se je pred dnevi zavzela za nastop Rusije na OI) Rene Fasel je po odločitvi MOK za TSN dejal, da je "prezgodaj za kakršnekoli sklepe, kaj sledi. Potrebujemo od 24 do 48 ur, da vidimo, kako in kaj. Prvič v zgodovini se moramo ukvarjati s podobnim položajem. Bomo videli, kako se bodo odzvali Rusi. Moramo se pogovoriti z ljudmi iz IIHF, pa tudi z Rusi. Prezgodaj je za kakršnekoli sklepe."
Čeprav moške ruske hokejske reprezentance v zadnjem obdobju obtožbe o dopingu niso zadevale, si je skoraj nemogoče predstavljati, da bi Ilja Kovalčuk, Pavel Dacjuk, Slava Vojnov in druga močna orožja lige KHL oblekli olimpijsko uniformo, na kateri ne bi bilo napisa Rusija, temveč "Olympic Athlete from Russia (OAR)", olimpijec iz Rusije, namesto svoje himne pa poslušali olimpijsko cantato.
Bodo vskočili Belorusi?
Bodo Belorusi zamenjali Ruse?
Fasel je novembra dejal, da bi bila, "če bi se prepoved res zgodila in Rusija ne bi poslala svojih hokejistov na olimpijske igre, to prava nočna mora". Ob tem je dodal, da Rusov ob odsotnosti na hokejskem turnirju ne bi zamenjal nihče, saj ne bi bilo dovolj časa.
Če bi se to res uresničilo, bi v slovenski skupini igrale le tri reprezentance, ob naši še ZDA in Slovaška. Sistem napredovanja trenutno predvideva, da v četrtfinale napreduje zmagovalec iz vsake od treh skupin in najboljša druga reprezentanca, preostalih osem pa se med seboj udari za preostale štiri četrtfinalne vstopnice. Če Rusi ne bi sodelovali, takšen sistem ne bi zdržal, saj bi za dodatne boje ostalo neparnih sedem izbranih vrst.
V primeru, da se ruski hokejisti ne bodo odločili za nastop na OI, pri IIHF pa bi kljub prvotnim drugačnim napovedim poskušali zapolniti njihovo mesto, bi to lahko pripadlo najboljšemu drugemu v olimpijskih kvalifikacijah. To so sosedi Rusov Belorusi, ki so jih na odločilnem dvoboju za uvrstitev na OI po kazenskih strelih premagali prav Slovenci.
"Ne želimo se veseliti nesreče drugih. Stvari morajo razrešiti, prav nič ni odvisno od nas. Če bodo ruski hokejisti res izpustili olimpijske igre, potem bomo morda resneje razmislili o tem, ali bi nastopili mi. A mislim, da do tega ne bo prišlo," je za ruski rsport dejal vodilni mož beloruske hokejske zveze Sergej Gončarov. Vprašanje pa je, kako bi beloruski vskok vplival na medsosedske odnose.
Po ligi NHL udarec še iz lige KHL?
Veliko vprašanje je tudi, ali bo vodstvo lige KHL uresničilo svoje novembrske grožnje. Predsednik lige KHL Dmitrij Černišenko je namreč dejal, da bi lahko, če Rusija ne bo smela nastopati pod rusko zastavo, vsem KHL-ovcem posredno prepovedali udeležbo na OI.
Kako bi to naredil? Premor v ligi KHL v času OI bi preprosto ukinili in liga bi nemoteno delovala tudi med olimpijskim turnirjem. To bi močno udarilo tudi Slovenijo. Sezono v ligi KHL so namreč začeli štirje Slovenci Jan Muršak, Robert Sabolič, Žiga Jeglič in Rok Tičar. Zadnji išče nov klub.
- Rusi razmišljajo o ukrepu, ki bi na OI lahko prizadel tudi Slovenijo
- Anže Kopitar in preostali NHL-ovci ne bodo pomagali na OI
- Jan Muršak upa, da bo lahko igral na OI, a: Nič ni odvisno od mene
Jan Muršak - eden treh Slovencev v ligi KHL
"Liga KHL je članica Ruske hokejske zveze, zato mora slediti pravilom IIHF in hokejistom iz tujih držav dovoliti sodelovanje na OI. Mislim, da si Švedi, Finci, Čehi in drugi tujci v ligi KHL želijo zastopati svoje države na OI. Narobe bi bilo, če bi jim to onemogočili. Gre za šport, ne za politiko. Ne želim izsiljevati lige KHL, a najti moramo skupno rešitev za dobro športa in hokeja, " je pred dnevi opozoril Fasel in dodal, da Ruse v nasprotnem primeru čakajo denarne kazni.
Če bi vodstvo lige KHL res preprečilo tujim hokejistom nastop v Pjongčangu, bi bil to še dodaten udarec za kakovost olimpijskega hokejskega turnirja. Spomnimo, že aprila je vodstvo najkakovostnejše hokejske lige na svetu NHL sporočilo, da v času OI ne bo prekinilo tekmovanja, tako da najboljših hokejistov, tudi Anžeta Kopitarja, februarja v Aziji ne bo.
9