zimske olimpijske igre Peking 2022 Peking 2022 Lovro Kos Cene Prevc Robert Hrgota Timi Zajc Timi Zajc Peter Prevc Peter Prevc smučarski skoki

Ponedeljek, 14. 2. 2022, 14.30

ODLIČJA SLOVENSKIH ŠPORTNIKOV NA ZOI

Slovenci so se približali rekordnemu Sočiju

4

Peter Prevc | Slovenski skakalci so po boju z vetrom in tekmeci osvojili srebrno odličje. Peter Prevc ima zdaj štiri olimpijske kolajne. | Foto Guliverimage

Slovenski smučarski skakalci Peter Prevc, Lovro Kos, Timi Zajc in Cene Prevc so na ekipni tekmi na veliki skakalnici osvojili srebrno odličje, kar je sedma kolajna za Slovenijo na igrah na Kitajskem, v rekordnem Sočiju so jih osvojili osem. To je skupno 28. slovenska medalja na zimskih olimpijskih igrah. Gre za ponovitev uspeha Matjaža Debelaka, Mirana Tepeša, Primoža Ulage in Matjaža Zupana, ki so bili olimpijski ekipni podprvaki na veliki skakalnici v Calgaryju leta 1988. Peter Prevc ima zdaj štiri zimska zlata odličja, toliko jih je v bogati karieri osvojila najuspešnejša olimpijka Tina Maze, ki ima dve zlati in dve srebrni odličji.

slovenski skakalci ekipna Peking
Sportal Slovenci po hudem boju s tekmeci in vetrom olimpijski podprvaki!

Zgodovina osvajanja kolajn slovenskih športnikov na zimskih olimpijskih igrah sega v leto 1984, ko je Jure Franko v Sarajevu postal olimpijski podprvak v veleslalomu. Prva olimpijska odličja so slovenski športniki v samostojni državi osvojili v Lillehammerju deset let pozneje, ko so bili Jure Košir, Katja Koren in Alenka Dovžan bronasti.

Po številu kolajn je na prvem mestu Soči

Prvega zimskega olimpijskega zlata se je Slovenija veselila leta 2014 v Sočiju, kjer je zgodovino pisala najboljša slovenska alpska smučarka Tina Maze. Korošica je postala olimpijska prvakinja v veleslalomu in smuku. Igre v Sočiju so bile za Slovenijo po številu odličij najuspešnejše, športniki so osemkrat stopili na zmagovalni oder. Po dve kolajni – srebro in bron – sta tam osvojila še smučarski skakalec Peter Prevc in deskar na snegu Žan Košir, po enkrat pa sta se na stopničke povzpeli tudi smučarska tekačica Vesna Fabjan in biatlonka Teja Gregorin, obe sta osvojili bronasto odličje.

Na vrhu disciplin po kolajnah ostaja alpsko smučanje (deset kolajn), v smučarskih skokih so jih Slovenci osvojili devet, v deskanju na snegu pet ...

Slovenske olimpijske kolajne na ZOI

Sportal "Že vse od leta 2013 smo favoriti na ekipnih tekmah, a tokrat nam je prvič uspelo"