Eva Urevc Jessie Diggins Anja Mandeljc smučarski tek

Smučarski tek, Canmore, skupinski start

Zmaga v ZDA, Anja Mandeljc do najboljše uvrstitve v sezoni

Jessie Diggins | Zmagala je Jessie Diggins. | Foto Reuters

Zmagala je Jessie Diggins.

Američanka Jessie Diggins je zmagovalka preizkušnje na 15 km prosto s skupinskim startom smučarskih tekačic za svetovni pokal v kanadskem Canmoru. Za 2,6 sekunde je pred bučno podporo severnoameriških navijačev ugnala Francozinjo Delphine Claudel, tretja je bila Norvežanka Heidi Weng (+ 3,3). Slovenka Anja Mandeljc je osvojila 28. mesto.

Za Anjo Mandeljc, ki je za zmagovalko zaostala tri minute in 5,8 sekunde, je današnje 28. mesto najboljša uvrstitev v letošnji sezoni, prvič se je uvrstila med prvo trideseterico. Njena najboljša uvrstitev v karieri v svetovnem pokalu je za zdaj 21. mesto iz Davosa decembra 2022.

Po prvem od štirih krogov je 24-letna Slovenka tekla v tretji skupini z zaostankom 25 sekund na 37. mestu. V drugem krogu je močno popravila svojo uvrstitev prišla na 28. mesto, tudi v nadaljevanju pa je držala tempo in zadržala mesto do cilja.

"Končno, bi lahko rekla. Res sem vesela, da mi je uspelo ujeti trideseterico. Nisem si mislila, da bo tako. Med tekmo je kar šlo, videla sem, da je tudi ostalim puncam težko, ne samo meni. Borila sem se do konca, do cilja. Veliko zahvalo pa danes moram izreči servisu. Brez takih smuči si danes ne bi mogla predstavljati takega rezultata. Hvala ekipi za tale rezultat," je po današnji tekmi za Smučarsko zvezo Slovenije dejala Anja Mandeljc.

Od Slovenk je tekmo začela tudi Eva Urevc, a je po dobrih treh kilometrih v prvem krogu odstopila.

Jessie Diggins je slavila še petič letos, s tem pa je povečala prednost tako v skupnem seštevku svetovnega pokala kot v seštevku tekem na razdaljo. V boju za rumeno majico in veliki kristalni globus 32-letna Američanka vodi že od druge postaje letošnje sezone dalje.

Šimenc tekmo izpustil

Moško preizkušnjo je dobil Norvežan Simen Hegstad Krüger, ki je slavil z 9,8 sekunde prednosti pred rojakom in vodilnim v skupnem seštevku Haraldom Oestbergom Amundsenom. Tretji je bil Avstrijec Mika Vermeulen (+ 10,3).

Slovencev ni bilo na startu. Miha Šimenc je današnjo tekmo izpustil, saj bo vse misli usmeril k sobotnemu sprintu.