termometer

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.
termometer
Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.
termometer
Na današnji dan pred 30 leti je v prometni nesreči v Sankt Wolfgangu, nedaleč stran od svojega doma, umrl avstrijski alpski smučar Rudolf "Rudi" Nierlich. Eden od najbolj edinstvenih junakov v zgodovini smučarskega svetovnega pokala je bil tesno povezan tudi s Slovenijo, saj je v pomembnem delu njegove kariere z njim sodeloval Filip Gartner. "Bil je zunajserijski. Bil pa je tudi posebnež," se ob 30. obletnici tragedije spominja legendarni slovenski trener.
Ko je pred šestimi leti lokalni 19-letni gasilec v ostrem, skoraj 90-stopinjskem ovinku v Sankt Wolfgangu izgubil nadzor nad vozilom, zletel čez potok in pristal v bližnji stavbi, je prebivalce omenjenega kraja v Zgornji Avstriji spreletel srh. Mesto, kjer se je zgodila tragična nesreča, so poimenovali Nierlichov ovinek. Prav tam je namreč na deževni 18. 5. 1991 skoraj identično prometno nesrečo doživel trikratni svetovni prvak Rudolf Nierlich. Zdaj tam stoji podaljšana varovalna ograja, v središču kraja pa bodo prav danes, ob 30. obletnici njegove smrti, odkrili spomenik v spomin na slovitega sokrajana.
Trikrat svetovni prvak, osem zmag v svetovnem pokalu
Foto: Guliver Image
Njegov meteorski smučarski vzpon se je začel kmalu po sarajevskih olimpijskih igrah leta 1984, ko je na mladinskem svetovnem prvenstvu v Sugarloafu pometel s konkurenco in slavil veleslalomsko zmago, nekaj mesecev pozneje pa je že prišel do prvih točk svetovnega pokala. Že ob koncu sezone 1986/87 se je v Sarajevu s tretjim mestom v veleslalomu prvič povzpel na zmagovalne stopničke. Nato je v štirih letih ponovil še 22 tekem s skokom med najboljšo trojico. Med temi rezultati je tudi osem zmag, od tega tri v veleslalomu in pet v slalomu. Zaradi tega je v posameznih disciplinah prejel tri odličja, v sezoni 1990/91 pa je bil tretji v skupnem seštevku svetovnega pokala, za velikanoma Marcom Girardellijem in Albertom Tombo.
Prav posebno poglavje Nierlichove kariere pa so bila velika tekmovanja. Na svetovnem prvenstvu leta 1987 v Crans Montani in leto pozneje na olimpijskih igrah v Calgaryju je še zrl v hrbet najboljšim. Na naslednjih dveh velikih tekmovanjih pa je pokazal, da ima v sebi nekaj več. Prvi zvezdniški trenutek je doživel leta 1989 na SP v Vailu, kjer je konkurenco najprej preprečljivo ugnal v veleslalomu, tri dni pozneje pa je navdušil še s slalomsko zmago. Sloviti Tomba se je mu poskušal oddolžiti leta 1991 na prvenstvu v Saalbachu, a je kot vodilni po prvi vožnji veleslalomu v drugo storil napako in končal v snegu, Nierlich pa se je na domačem terenu veselil še tretjega naslova svetovnega prvaka. Zanimivo, na tisti tekmi je Mitja Kunc zasedel šesto mesto.
V družbi Alberta Tombe, ki mu je na SP 1989 moral priznati premoč.
Foto: Guliver Image
Žal so bile prometne nesreče usodne tudi za slovenske alpske smučarje. Dobrih pet let pred Nierlichovo smrtjo je prav na avstrijskih cestah, natančneje pri Spittalu, življenje izgubil škofjeloški olimpijec Jože Kuralt. Pretekli mesec je minilo 27 let od prometne nezgode, v kateri je umrla mlada reprezentantka Lea Ribarič, medtem ko pa je njena sopotnica Mojca Suhadolc preživela. Tragično pa se je 17. 11. 2015 končala tudi vožnja Draga Grubelnika z ledenika Rettenbach proti Söldnu.
Komentarji
Pridružite se razpravi!
Za komentar se prijavite tukaj. Strinjam se s pogoji uporabe.
Ali želite prijaviti neprimeren komentar moderatorju?
Uspešno ste prijavili komentar.
Komentar je že prijavljen.