Thermometer Blue Green 3,45

veleslalom Štefan Hadalin Žan Kranjec Žan Kranjec Val d'Isere alpsko smučanje

Sobota, 9. 12. 2023, 12.56

Alpsko smučanje, Val d'Isere, veleslalom (moški)

Fantastična vožnja Odermatta, zgodovinske stopničke za Andoro in 7. mesto Kranjca

Žan Kranjec Val d'Isere VSL | Žan Kranjec je veleslalom v Val d'Iseru končal na 7. mestu.  | Foto Guliverimage

Žan Kranjec je veleslalom v Val d'Iseru končal na 7. mestu.

Švicar Marco Odermatt je v izjemno težkih razmerah in kljub napaki v drugi vožnji veleslaloma pometel s konkurenco in dosegel svojo 25. zmago v svetovnem pokalu. Na zmagovalnem odru v Val d'Iseru v Franciji sta se mu pridružila Avstrijec Marco Schwarz (+0,98) in Joan Verdu (+1,32), ki je osvojil prve stopničke za Andoro. Žan Kranjec je tekmo končal na 7. mestu (+2.15), Štefanu Hadalinu pa se ni uspelo prebiti v finalno vožnjo.

Marco Odermatt | Foto: Guliverimage Foto: Guliverimage

Švicar Marco Odermatt je postavil najboljši čas prve vožnje, v finalu pa je kljub zelo slabim razmeram, območje je namreč zajelo močno sneženje, ohranil prednost. Najboljši slovenski veleslalomist Žan Kranjec je po prvi vožnji zasedal šesto mesto, njegov zaostanek za Odermattom na vrhu je znašal 1,53 sekunde.

V finalu se je v slabih razmerah dobro znašel, ob prihodu v cilj je pristal na začasnem tretjem mestu, a je bilo v startni hišici še nekaj odličnih smučarjev.

Švicar Marco Odermatt je kljub napaki v drugi vožnji pometel s konkurenco. | Foto: Guliverimage Švicar Marco Odermatt je kljub napaki v drugi vožnji pometel s konkurenco. Foto: Guliverimage

Prve stopničke za Andoro

Že naslednji na startu Joan Verdu iz Andore je odpeljal veleslalom kariere za prve stopničke Andore v zgodovini in Kranjca potisnil na četrto mesto. Verdu se je v finale prebil kot peti s startno številko 19. Kranjec je bil lani na tem veleslalomu tretji.

Za Kranjcem pa je zaostal Norvežan Henrik Kristoffersen, drugi po prvi vožnji, tudi Švicar Loic Meillard, tretji po prvi vožnji, je v finalu zdrsnil po lestvici. Je pa zato napake tekmecev izkoristil Avstrijec Marco Schwarz in se zavihtel na drugo mesto (+0,98), Verdu iz Andore pa je bil v končni razvrstitvi tretji (+1,32).

Joan Verdu je s 3. mestom dosegel največji uspeh kariere in poskrbel za prve smučarske stopničke za Andoro. | Foto: Guliverimage Joan Verdu je s 3. mestom dosegel največji uspeh kariere in poskrbel za prve smučarske stopničke za Andoro. Foto: Guliverimage

Drugi Slovenec Štefan Hadalin, ki je nastopil s startno številko 31, se na zahtevnem terenu ni najbolje znašel. V cilju ni prehitel nikogar, zaostanek 6,29 sekunde pa je bil prevelik za še en nastop.

Kranjec prepričan, da lahko pokaže veliko več

"Prva tekma je za menoj. Lahko bi bilo boljše, a tudi veliko slabše. Bilo je nekaj dobrih odsekov, a sem prepričan in verjamem, da sem sposoben še boljših rezultatov. To je tudi moj cilj za naprej, da dvignem raven smučanja še stopničko višje. Danes grem domov, v torek se vrnem na trening v Italijo in potem naslednja tekma v Alti Badii," je dan za Smučarsko zvezo Slovenije povzel Žan Kranjec.

Trener slovenske reprezentance Klemen Bergant je strnil misli: "Danes je bila zelo težka tekma, a na tej progi v Val d’Iseru prav lahke ne more biti. V prvem teku je bilo še težje zaradi postavitve, saj so bila vrata zelo skupaj od začetka do konca. Prva vožnja je bila skoraj deset sekund počasnejša kot druga, a je bila v drugi slabša vidljivost. V teh razmerah se je pokazalo, da je Odermatt z naskokom najboljši. Čeprav je imel ogromno težav, je zmagal s skoraj sekundo prednosti. Žan ni nobene vožnje odpeljal izvrstno. Imel je nekaj zelo hitrih odsekov, nekaj je bilo tudi slabših. Je pa njegovo smučanje dosti boljše, kot je bilo pred mesecem in pol v Söldnu. Neko izhodišče je in tudi sedmo mesto je lep rezultat. Je neki pokazatelj, kje smo in kje je konkurenca. Zdaj vemo, kaj moramo še storiti, a gremo lahko optimistično naprej."

Šlo je za prvi moški veleslalom sezone, potem ko je odpadel Sölden. Po šestih odpovedih zaradi neugodnega vremena je bil Val d'Isere prizorišče komaj druge moške tekme sezone. Pred Val d'Iserom so smučarji nastopili le na slalomu v Gurglu.

V nedeljo bo na tem francoskem prizorišču še slalom.