Alex de Minaur Matteo Arnaldi Jannik Sinner Davisov pokal tenis

DAVISOV POKAL, ZAKLJUČNI TURNIR V MALAGI, FINALE

Italijani po 47 letih drugič do "solatne sklede"

Jannik Sinner | Jannik Sinner | Foto Reuters

Jannik Sinner

Italija je zmagovalka Davisovega pokala. V finalu v Malagi je z 2:0 v zmagah že po dvobojih posameznikov ugnala Avstralijo ter drugič v zgodovini tega tekmovanja dvignila prestižno "solatno skledo", kot simbolično pravijo pokalu za zmagovalce.

Jannik Sinner Novak Đoković
Sportal Đoković dvakrat premagan, v finalu je Italija

Italija je prvič slavila leta 1976, nazadnje pa v finalu igrala leta 1998, ko je morala po starem sistemu z 1:4 v zmagah priznati premoč Švedski. Italijani so se pridružili Hrvaški, ki ima prav tako dva naslova. Več jih imajo ZDA (32), Avstralija (28), Velika Britanija in Francija (po 10), Švedska (7) in Španija (6). Odkar poteka zaključni turnir najboljših reprezentanc po spremenjenem sistemu, so pokal dvignili Španci (2019), Rusi (2021) in Kanadčani (2022). Kanadčani so lani v finalu ugnali prav Avstralijo.

Matteo Arnaldi | Foto: Reuters Matteo Arnaldi Foto: Reuters V Malagi sta najprej na igrišče stopila Matteo Arnaldi in Alexei Popyrin. Italijan je bolje začel, dobil prvi niz s 7:5, nato pa je Popyrin v nadaljevanju prevladoval. Drugi niz je dobil s 6:2, v tretjem pa imel kar osem priložnosti za odvzem servisa. Ostal je praznih rok, Arnaldi pa je izkoristil drugo priložnost za brejk in prvo zaključno žogo za pomembno zmago.

V nadaljevanju se je namreč Jannik Sinner na krilih odlične forme v zadnjih dveh mesecih pomeril z Alexom de Minaurom in ga po uri in 22 minutah ugnal s 6:3, 6:0.

Sinner: To je velika stvar
"Zagotovo ta zmaga mojim rojakom pomeni ogromno. Tako za tiste, ki so nas prišli spodbujat v Malago, in tiste, ki so za nas navijali prek malih zaslonov. To je velika stvar," je po dvoboju dejal 22-letni Sinner. "To sezono smo precej trpeli, a smo ekipa, združena v zasledovanju istega cilja. Zdaj se lahko z nasmeškom na obrazu ozremo na ta uspeh. Končati sezono na takšen način je sijajno. To nam bo dalo dodatno spodbudo med pripravami na novo sezono."

Sinner, sicer četrti igralec lestvice ATP, je v soboto v polfinalu s posamično zmago proti Novaku Đokoviću izenačil v 1:1 v zmagah proti Srbiji, nato pa z Lorenzom Sonegom v odločilnem dvoboju dvojic premagal še Đokovića in Miomirja Kecmanovića. Avstralci so bili že v petek boljši od Finske z 2:0 v zmagah.

Organizatorji tekmovanja so sporočili, da bodo tudi prihodnje leto izločilni boji zaključnega turnirja potekali v Malagi.