Nedelja, 2. 2. 2025, 20.25
2 uri, 38 minut
SP v rokometu 2025, finale
Danska do novega mejnika, Hrvaška ji po neumnosti Mamića ni bila več kos
Novi (stari) svetovni prvaki v rokometu so Danci, ki so v finalu SP v Oslu z 32:26 premagali Hrvaško. V začetnih minutah je bolje steklo Skandinavcem, ki so v sklepno dejanje tekmovanja vstopili kot favoriti, a so se slovenski sosedi v 20. minuti vrnili v igro in približali na -1 (7:8). Nato pa je Hrvaška ostala brez Marka Mamića, zelo pomembnega igralca zlasti v obrambi, saj je prejel rdeči karton po ostrem prekršku. To je Danska izkoristila, prevzela nadzor in višala prednost, na koncu pa zmagala z 32:26 in se tako vpisala v zgodovino kot prva reprezentanca, ki je štirikrat zapored osvojila naslov svetovnega prvaka. V borbi za bron so Francozi po pravi drami s 35:34 ugnali Portugalce.
Danska se je vpisal v zgodovino svetovnih prvenstev.
V Oslu je vladalo imenitno ozračje, na koncu pa so imeli več razlogov za zadovoljstvo danski navijači.
Danska : Hrvaška 32:26 (16:12)
Unity Arena, gledalcev 13.384, sodnika: Garcia in Marin (oba Španija).
Danska: Nielsen, Green, Kirkelokke 2, Landin Jacobsen 1, Jakobsen 5 (3), Lauge Schmidt 1, Saugstrup Jensen, Gidsel 10, Jorgensen 2, Mensah Larsen, A Plogv Hansen 3, Siersbak Bergholt, Hald Jensen, Arnoldsen, Pytlick 4, Madsen 4.
Hrvaška: Kuzmanović, Pešić, Duvnjak 1, Šoštarić 5 (2), Klarica 4, Šimić, Srna, Karačić 2, Maraš, Mamić, Lučin 1, Martinović 6, Šušnja, Šipić 2, Glavaš 2 (1), Jelinić 3.
Sedemmetrovke: Danska 4 (3), Hrvaška 4 (3).
Izključitve: Danska 8, Hrvaška 16 minut.
Rdeča kartona: Mamić (21.), Srna (55.).
Danska izbrana vrsta je osvojila zgodovinsko četrto zlato kolajno v nizu in postavila nov mejnik na svetovnih prvenstvih. Po zmagoslavjih na Danskem in v Nemčiji 2019, v Egiptu 2021 ter na Poljskem in Švedskem 2023 je bila najboljša še na letošnjem tekmovanju, ki je potekalo v treh državah (na Danskem, Norveškem in Hrvaškem). V finalu je ugnala Hrvaško z 32:26. Južna slovenska soseda, pri kateri je sklenil kariero legendarni kapetan Domagoj Duvnjak, tako ostaja pri enem naslovu svetovnih prvakov (2003).
Danska se je po četrtem zmagoslavju na svetovnem prvenstvu po številu naslovov izenačila z Romunijo in Švedsko. Najuspešnejša država na svetovnih prvenstvih je Francija s šestimi končnimi zmagami v letih 1995, 2001, 2009, 2011, 2015 in 2017.
Prva polovica tekme je minila v obojestransko trdi predstavi. Oboji so poudarek namenili igri v obrambi, v napadu pa so bili malenkostno bolj razpoloženi Danci, ki so v deseti minuti povedli s 4:1. A Hrvati so jim bili povsem konkurenčni, v 19. minuti so znižali na 8:9, tri minute kasneje pa so ostali brez nosilca igre v obrambi Marka Mamića, ki je zaradi grobega prekrška prejel rdeči karton.
Danci so v končnici prvega polčasa zagospodarili v Oslu in v 27. minuti prvič na dvoboju povedli za štiri gole (13:9), ob polčasu je njihova prednost ostala nespremenjena (16:12).
"Enosmerni" promet v drugem polčasu
V drugem polčasu so gledalci v Unity Areni videli "enosmerni promet". Vse je bilo v znamenju rokometašev iz Hamletove dežele, ki so v 41. minuti povedli za deset golov (24:14) in jasno je bilo, da se bodo četrtič v nizu veselili naslova svetovnih prvakov.
Pri Dancih sta bila najboljša strelca v finalu Mathias Gidsel z desetimi in Emil Jakobsen s petimi goli.
Na letošnjem zaključnem turnirju so se lanski prvaki olimpijskega turnirja v Parizu in Lillu dobesedno poigrali s svojimi tekmeci. V skupinskem delu so zanesljivo premagali Italijane, Tunizijce in Alžirce, v glavnem delu tekmovanja Nemce, Čehe in Švicarje. Za razred boljši so bili tudi v tekmah na izločanje, v četrtfinalu so Brazilce ugnali za 12, v polfinalu Portugalce za 13, v finalu pa Hrvate za šest golov.
Na današnji finalni tekmi sta bila pri Dancih najbolj učinkovita Mathias Gidsel z desetimi in Emil Jakobsen s petimi goli, vratar Emil Nielsen pa je zbral 13 obramb. Pri Hrvatih je Ivan Martinović dosegel šest, Mario Šoštarić pa pet zadetkov.
Na letošnjem zaključnem turnirju so se lanski prvaki olimpijskega turnirja v Parizu in Lillu dobesedno poigrali s svojimi tekmeci.
Hrvaška pot do najbolj prestižne turnirske tekme je bila bolj zavita in trnova. V skupinskem delu je izgubila proti Egiptu ter premagala Bahrajn in Argentino, v glavnem delu tekmovanja pa je bila boljša od Slovenije, Zelenortskih otokov in Islandije. V četrtfinalu je v Zagrebu po pravi srhljivki ugnala Madžarsko, v polfinalu pa še Francijo.
Hrvaška se vrača v domovino s srebrnimi odličji. Domagoj Duvnjak in Igor Karačić sta sklenila reprezentančno kariero.
Bron po drami galskim petelinom
Portugalska, ki je na tem prvenstvu poskrbela za izjemno zgodbo, je na koncu za las ostala brez zgodovinskega prvega odličja na SP. Junak šestkratnih svetovnih prvakov je v izdihljajih tekme z obrambo postal Charles Bolzinger in varovancem trenerja Celja Paula Pereire preprečil, da bi si zagotovili podaljšek.
Galski petelini so v malem finalu nekoliko lažje zadihali v 23. minuti, ko so prvič na dvoboju povedli za tri gole (15:12). A Portugalci se niso vdali, v nadaljevanju tekme so papirnatim favoritom iz Francije povzročili veliko sivih las. Sredi drugega polčasa so imeli dva gola prednosti (26:24), a so Francozi med 46. in 53. minuto naredili delni izid 6:2 in povedli s 30:28.
Francozi so osvojili bron.
Portugalci so se prebudili in v 56. minuti ujeli tekmece (31:31). V napeti in razburljivi končnici je bilo v zadnji minuti še vse odprto (34:34), za Francoze pa je odločilni gol za zmago 17 sekund pred koncem prispeval Melvyn Richardson po natančnem strelu s sedemmetrovke. Junak je nato po portugalski minuti odmora postal Bolzinger.
Pri Francozih je bil v malem finalu finalu najbolj učinkovit Aymeric Minne z desetimi goli, pri Portugalcih pa Francisco Costa z osmimi zadetki.
Bron na SP 2025 je pripadel galskim petelinom.
Mathias Gidsel MVP, strelec in podajalec rokometnega SP
Danski rokometaš Mathias Gidsel je bil izbran za najbolj koristnega igralca (MVP) svetovnega prvenstva na Norveškem, Danskem in Hrvaškem. Petindvajsetletni Gidsel je s 74 doseženimi goli najboljši strelec, s 45 podajami pa tudi najboljši podajalec letošnjega turnirja.
V najboljši postavi zaključnega turnirja v treh državah so vratar Emil Nielsen (Danska), desno krilo Mario Šoštarić (Hrvaška), desni zunanji Ivan Martinović (Hrvaška), srednji zunanji Martim Costa (Portugalska), levi zunanji Simon Pytlick (Danska), levo krilo Dylan Nahi (Francija) in krožni napadalec Victor Iturriza (Portugalska).
Najboljši mladi igralec na SP je Portugalec Francisco Costa.
Na letošnjem turnirju je nastopila tudi Slovenija, ki je po zmagah nad Argentino, Zelenortskimi otoki in Kubo ter porazih poti Islandiji, Egiptu in Hrvaški osvojila končno 13. mesto.
SP v rokometu 2025, finale in tekma za 3. mesto:
Nedelja, 2. februar:
Končni vrstni red:
1. Danska
2. Hrvaška
3. Francija
4. Portugalska
5. Egipt
6. Nemčija
7. Brazilija
8. Madžarska
9. Islandija
10. Norveška
11. Švica
12. Nizozemska
13. Slovenija
14. Švedska
15. Severna Makedonija
16. Italija
17. Avstrija
18. Španija
19. Češka
20. Argentina
21. Katar
22. Tunizija
23. Zelenortski otoki
24. Čile
25. Poljska
26. ZDA
27. Kuvajt
28. Japonska
29. Bahrajn
30. Alžirija
31. Gvineja
32. Kuba
Preberite še: