termometer

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.
termometer
Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.
termometer
Gorsko kolesarjenje zahteva nekaj znanja. Luka svoje znanje z veseljem deli z vsemi navdušenimi kolesarji in tistimi, ki boste to šele postali. Z oddajami Gorsko kolesarjenje z Lukom Mezgecem želimo približati svet gorskega kolesarstva vsem, ki jih zanima gibanje v naravi in spoznavanje lepih kotičkov Slovenije.
V oddajah Gorsko kolesarjenje z Lukom Mezgecem smo do zdaj spoznali, kako izbrati primerno gorsko kolo zase in kako voziti po zahtevnih terenih ter kako kolo popolnoma prilagoditi sebi.
V peti oddaji sklopa Gorsko kolesarjenje z Lukom Mezgecem nam Miha Koncilija in Luka Mezgec razkrivata osem najpogostejših napak, ki jih delamo kolesarji, in nam polagata na srce, naj se jim izognemo, da bo užitek v vožnji večji, varnost pa brezhibna.
Prav vsak kolesarski navdušenec lahko pri nas najde pravo traso zase in za svojo družino, saj Slovenija ponuja številne zanimive urejene kolesarske poti ter steze za začetnike in bolj izkušene kolesarje. Ker želimo brezskrbno uživati na kolesu, je treba poskrbeti tudi za svoje zdravje.
Zavarovalnica Generali se zaveda, da je kolesarjenje osvojilo srca številnih ljubiteljev gibanja v naravi, zato kolesarjem svetujejo, da sklenejo zavarovanje Specialisti z asistenco, saj tako lahko najhitreje pridejo do kakovostne zdravstvene oskrbe.
Če pa se včlanite v Planinsko zvezo Slovenije, ste samodejno nezgodno zavarovani pri Zavarovalnici Generali, poleg tega pa imate 50-odstotni popust pri prenočitvah v planinskih kočah.
Pri vožnji v naravi upoštevajte naslednje nasvete:
Čeprav je kolesarstvo na prvi pogled videti kot zelo enostaven šport, pa se napake dogajajo tudi bolj izkušenim kolesarjem. Najboljša oprema nas ne obvaruje pred napakami. Potrebujemo tudi veliko znanja, če tega ni, nam ne pomaga niti najdražje in najboljše kolo, kar jih obstaja na trgu. Znati je treba odreagirati in predvidevati. Na kolesu moramo predvsem uživati, vendar moramo zato znati tudi varno voziti.
Najpogostejša napaka je napačna nastavitev sedeža: lahko je nastavljen previsoko ali prenizko. To lahko preverimo tako, da ugotovimo, kje v telesu čutimo bolečine.
Če imamo pravilno nastavljeno višino krmila, bomo lahko vozili udobno, predvsem pa varno. Profesionalni gorski kolesarji pa imajo krmilo precej višje kot cestni kolesarji, ker so spusti na gorskih terenih bolj strmi. Višje krmilo v njihovem primeru zagotavlja dodatno varnost in večji nadzor.
Hitrosti, ki jih dosegamo z gorskim kolesom, so manjše kot pri cestnih kolesarjih, zato je aerodinamika drugotnega pomena.
01: Ljubljana–Mihelčičev dom na Govejku
13: Iztokova koča pod Golaki–Stjenkova koča na Trstelju
Zase izberemo primerno kolo, in sicer glede na to, po kakšni podlagi se bomo vozili. "Videl sem že precej kolesarjev z neprimernim kolesom. Zato naj vsi že pred nakupom kolesa premislijo, po kakšnem terenu se bodo vozili. Zelo praktično je, da si kakšno kolo prej tudi sposodite," nam je svetoval Luka Mezgec.
Na kolesu bomo uživali šele, ko bomo poleg primernega kolesa uporabljali tudi ustrezno opremo. Tako amaterji kot profesionalni kolesarji morajo poskrbeti za pravilno obutev in oblačila. Kolesar na vrhunskem kolesu, ki poganja z natikači? Tudi takšni primeri se vozijo po gorskih terenih.
Se vam zdijo kolesarske rokavice nepotrebna oprema? Motite se: "Rokavice vas bodo ob padcu dobro obvarovale, poleg tega vam nudijo boljši oprijem pri držanju krmila in zaviranju. Zato niso le modni dodatek," je pojasnil Luka.
Objavite fotografijo svojega kolesarskega izleta, "downhill" vožnje ali fotografijo iz koloparka in se potegujte za nagrade.
Obstaja še en kos opreme, ki skupaj s čelado in rokavicami sestavlja obvezni trojček – kolesarska očala. Kolesarska očala so več kot samo očala, so zaščitna oprema, ki nas ščiti pred UV-žarki, vetrom in mrčesom. "Kadar nam v oko prileti mušica, je velika nevarnost, da pademo, kajti v trenutku izgubimo vid, kar je zelo nevarno," je še razložil Luka.
To je najpomembnejši kos varovalne opreme na kolesu. Čelada mora biti pravilno nameščena in zapeta, da ne opleta in nas v primeru padca dobro zaščiti.
Začetniki pogosto zagrešijo to napako: prehitro se odpravijo predaleč.
"Začetniki naj se ne odpravljajo predaleč in na prezahtevne terene. Čeprav vas je kolo povsem zasvojilo, ne pozabite na zdravo pamet," nam je Miha Koncilija podal zelo pomemben nasvet, ki nam tudi sicer v življenju pride zelo prav.
Kolesarite po svojih zmogljivostih, vedno upoštevajte, da se boste morali s kolesom še vrniti nazaj domov. Za hitro popravilo kolesa morate imeti pri sebi vedno primerno orodje, ne pozabite pa tudi na dovolj tekočine in prigrizek.
Komentarji
Pridružite se razpravi!
Za komentar se prijavite tukaj. Strinjam se s pogoji uporabe.