Haas Williams Alex Albon Nico Hülkenberg Red Bull Racing Max Verstappen Mercedes-AMG F1 George Russell Lewis Hamilton Ferrari Carlos Sainz ml. Aston Martin Fernando Alonso Monte Carlo VN Monaka Formula 1

VN Monaka, petkova treninga

Razbitine v Monaku, tudi Ferrarijeva. Verstappnov strah odveč.

Monako Carlos Sainz Ferrari | Carlos Sainz | Foto Reuters

Carlos Sainz

Že prvi trening za VN Monaka je napovedal zanimiv dirkaški konec tedna: najhitrejši je bil Carlos Sainz (Ferrari), drugi Fernando Alonso (Aston Martin), Max Verstappen (Red Bull), nezadovoljen z nastavitvami svojega dirkalnika, šele šesti. Je bil pa aktualni svetovni prvak z najboljšim krogom dneva najhitrejši na drugem treningu, ko je Sainz razbil svojega ferrarija. Še bolj na prvem Alex Albon Williamsa.

Monte Carlo
Sportal Ozke ulice in dež. Španski veteran razmišlja o zmagi.

Začel se je šesti dirkaški konec tedna v letošnjem prvenstvu formule 1. Po odpovedi VN Emilije - Romanje v Imoli se sezona nadaljuje s klasiko VN Monaka na ulicah Monte Carla. Ozke ulice, kjer bo prehitevanje zelo oteženo, pomenijo, da Red Bull ne bo imel tolikšne premoči. Obenem pa so tekmeci v kneževino prišli s številnimi novimi deli na svojih dirkalnikih. Prvi trening je s časom 1:13,372 dobil Carlos Sainz (Ferrari). Dobre tri desetinke je zaostal Fernando Alonso (Aston Martin), ki se je pošteno jezil, ker so vozniki, ki niso bili v hitrih krogih, vozili po idealni liniji. Že šest desetink sta na tretjem in četrtem mestu zaostala Lewis Hamilton (Mercedes) in Sergio Perez (Red Bull).

Max Verstappen | Foto: Reuters Max Verstappen Foto: Reuters Precej težav s svojim dirkalnikom je imel aktualni prvak in vodilni v letošnjem prvenstvu Max Verstappen (Red Bull). Sredi treninga je na lastno pobudo zapeljal v bokse, češ da je dirkalnik tako nevozen, da ga bo še raztreščil. S skoraj sekundo zaostanka je trening končal na šestem mestu. To seveda ni noben preplah za ekipo prvakov, saj je prvi trening namenjen iskanju nastavitev dirkalnika, ki ustrezajo vsaki od treh zmesi pnevmatik. Nezadovoljen z lego dirkalnika in segrevanjem pnevmatik je bil tudi George Russell (Mercedes), ki je s sekundo in sedmimi desetinkami zaostanka odpeljal samo 15. čas treninga.

Tega sta zaznamovali tudi dve nesreči. Prva je bila manjša, ko je Nico Hülkenberg (Haas) v šikani za predorom ob dotiku z ograjo predrl zadnjo levo pnevmatiko. Druga pa je tri minute pred koncem treninga pomenila rdečo zastavo in predčasen konec dirkanja. V prvem zavoju (Sainte Devote) je Alex Albon (Williams) silovito zadel v ogrado s celotnim levim bokom dirkalnika. Obe levi pnevmatiki in vpetje so bili povsem raztreščeni. Z njim je vse v redu, je pa čutil udarec v kolenih.

20. Nico Hülkenberg (Haas) +2,413

Lando Norris | Foto: Reuters Lando Norris Foto: Reuters Drugi trening, ko so preizkušali nastavitve za kvalifikacije, je stvari že postavil na svoje mesto. Najhitrejši je bil Verstappen z najboljšim časom dneva 1:12,462. A zaostanek obeh dirkačev Ferrarija na drugem in tretjem mestu je bil le desetinka, kar napoveduje zelo tesen obračun na sobotnih kvalifikacijah, ki se začnejo ob 16.00. Je pa nekaj dela svojim mehanikom naredil Sainz, ki je sredi treninga ob bazenu z gumo podrsal ob ograjo in zato na izvozu iz šikane treščil v zaščitne gume. Dirkalnik sicer ni bil tako zelo poškodovan kot Albonov na prvem treningu. Williamsovim mehanikom ga je uspelo popraviti v treh urah, da je na drugem treningu Britanec s tajskimi koreninami lahko odpeljal vsaj nekaj krogov.

Manj kot pol sekunde so na drugem treningu zaostali še trije vozniki. Alonso na četrtem mestu samo dobri dve. S petim je prijetno presenetil Lando Norris (McLaren). Njegova ekipa ta konec tedna praznuje 60-letnico, zato je njihov dirkalnik drugače obarvan. Šesti je bil Hamilton, ki dirka s precej spremenjenim W14, stranice Mercedesovega dirkalnika so po letu in pol spet bolj klasično oblikovane. Prvih 14 je bilo v razmiku vsega sekunde.

S poškodovanim prednjim krilcem je drugi trening Sainz končal predčasno. | Foto: Reuters S poškodovanim prednjim krilcem je drugi trening Sainz končal predčasno. Foto: Reuters

20. Logan Sargeant (Williams) +1,776

Točke se bodo delile v nedeljo, ko bo štart šeste dirke sezone ob 15. uri. Se je pa spremenila vremenska napoved. V nedeljo dež ni več napovedan, očitno bo ves dirkaški konec tedna sončen s poletnimi temperaturami.