Elfyn Evans Esapekka Lappi Kalle Rovanperä Ott Tänak Thierry Neuville Takamoto Katsuta Ford M-Sport Hyundai Toyota WRC reli

Reli Švedska, nedelja

Lappi preživel vse snežne pasti in drugič zmagal

reli Švedska Esappeka Lappi Hyundai | Po sneženju v petek je v nadaljevanju relija Švedska posijalo tudi sonce. Esapekka Lappi. | Foto Red Bull Content Pool

Po sneženju v petek je v nadaljevanju relija Švedska posijalo tudi sonce. Esapekka Lappi.

Finski voznik relija Esapekka Lappi je dosegel svojo drugo zmago v svetovnem prvenstvu. Na reliju Švedska, edinem v snežnih pogojih, je zmagal 30 sekund pred Valižanom Elfynom Evansom. Na zadnji hitrostni preizkušnji je pet točk osvojil aktualni prvak Finec Kalle Rovanperä, ki je odstopil na petkovi etapi.

reli švedska Esapekka Lappi Toyota
Sportal V sneg se je zakopal še Katsuta, Lappi pod pritiskom #video

Elfyn Evans | Foto: Red Bull Content Pool Elfyn Evans Foto: Red Bull Content Pool Esapekka Lappi (Hyundai) je svojo prvo in do danes zadnjo zmago v svetovnem prvensvu (WRC) dosegel na reliju Finska leta 2017. Na reliju Švedska, drugem za točke letošnjega svetovnega prvenstva, pa je bil v vodstvu od sobote dopoldne, ko je na snežni bankini nasedel do takrat vodilni Takamoto Katsuta (Toyota). Že dan prej sta odstopila prva favorita Kalle Rovanperä (Toyota) in Ott Tänak (Hyundai). Po sobotnem delu dirke je imel 33-letni Finec minuto in 23 sekund prednosti pred tretjim Elfynom Evansom (Toyota), ki je pritisnil plin na nedeljskih dveh dopoldanskih brzincih, zmanjšal zaostanek na 34 sekund in se prebil na drugo mesto. Lappi je pač ob lepi prednosti dirkal nekoliko previdneje.

V nedeljo opoldne so odpeljali še zadnjo hitrostno preizkušnjo, na tako imenovanem power stage so se delile še dodatne točke (od pet do ena za najhitrejših pet). Na tem so dirkali tudi tisti, ki so v petek ali soboto odstopili in zato bili tudi največ pripravljeni tvegati. Najhitrejši je bil Rovanperä, ki je tako osvojil svojih prvih pet točk v sezoni. Drugi čas je postavil Evans, tretjega Thierry Neuville (Hyundai), četrti je bil Tänak in peti Katsuta. Lappi je odpeljal malo bolj zadržano, a je na sedmem mestu zaostal le 4,5 sekunde in s tem brez težav zadržal prvo mesto v skupnem seštevku dirke.

Lappi je tako le dočakal novo zmago; od prve je preteklo natančno 2394 dni. "Počutim se res dobro. To drugo zmago sem lovil res že zelo dolgo. Lani sem imel zelo slabo drugo polovico sezone, razlika je zelo očitna," je nastop na Švedskem ocenil Lappi. "Vse sem izgubil v zadnjem ovinku. Ni bilo najbolje, toda na splošno smo lahko relativno zadovoljni, seveda pa nas čaka še veliko dela," pa je bil le delno zadovoljen z razpletom zadnjega brzinca Evans

V prvenstvu je po dveh dirkah ostal na vrhu zmagovalec prve v Monte Carlu Neuville, zdaj ima 48 točk. Evans je drugi s 45, tretji pa Fourmaux z 29. Naslednja postaja sezone bo reli Safari v Keniji konec marca.