Rim Armand Duplantis atletika evropsko prvenstvo

Sreda, 12. 6. 2024, 23.30

EP v atletiki, Rim, 6. dan

Šved Duplantis ostal brez svetovnega rekorda

Armand Duplantis | Armand Duplantis je zmagal v skoku s palico z rekordom prvenstev 6,10 metra.  | Foto Reuters

Armand Duplantis je zmagal v skoku s palico z rekordom prvenstev 6,10 metra.

Šved Armand Duplantis je zadnji dan 26. evropskega atletskega prvenstva v Rimu, na katerem prvič ni bilo slovenske udeležbe, zmagal v skoku s palico z rekordom prvenstev 6,10 metra. Edinega svetovnega rekorda na tem EP mu ni uspelo postaviti.

Gostiteljica Italija je na EP osvojila 11 zlatih, 9 srebrnih in 4 bronaste medalje ter bila daleč pred vsemi (skupaj 24). Sledili sta Francija (štiri zlate, pet srebrnih in sedem bronastih) in Velika Britanija (po štiri zlate in srebrne ter pet bronastih). Slovenija si je z zlatom Kristjana Čeha v metu diska delila 17. mesto med 28 državami z medaljami.

Kot zadnja disciplina prvenstva se je končal skok s palico. Še najdlje je dvoboj z Duplantisom, z olimpijskim, dvakratnim svetovnim in trikratnim evropskim prvakom, zdržal Emanuil Karalis. Grk je edini preskočil 5,87 metra. Duplantis je to višino izpustil, Karalis pa na naslednjih treh ni bil uspešen in je končal, ko je švedski zveznik uspešno nadaljeval s 5,92 in 5,97 metra. Nato je tako kot svoje prejšnje štiri višine prvič zmogel še 6,10 metra za rekord prvenstev.

Letvico so mu postavili še na 6,25 metra. S tem bi popravil svoj prejšnji svetovni rekord 6,24 metra, ki ga je dosegel 20. aprila letos v kitajskem Šiamnu, a je trikrat letvico podrl. Bron sta si s 5,82 metra razdelila Turek Ersu Sasma in Nemec Oleg Zernikel.

Izjemen podvig Norvežana

Izjemen podvig je uspel norveškemu olimpijskemu zmagovalcu Jakobu Ingebrigtsenu. Pri šele 23. letih je že na treh zaporednih EP osvojil zlati medalji tako na 1500 kot na 5000 metrov. Zadnji dan prvenstva v venčnem mestu je slavil še na 1500 metrov (3:31,95) za svoj šesti naslov na stari celini.

Jakob Ingebrigtsen | Foto: Reuters Jakob Ingebrigtsen Foto: Reuters

V zadnjem delu je tekel z nekaj metri prednosti pred drugimi, nato pa v ciljni ravnini tako pospešil, da je drugim ostal le boj za preostali medalji. Ti sta osvojila Belgijec Jochem Vermeulen (3:33,30) in Italijan Pietro Arese (3:33,34).

Favorizirana Britanka Keely Hodgkinson, srebrna na prejšnjih OI in dvakratna zaporedna svetovna podprvakinja, se je morala na koncu zelo potruditi, da je na dva stadionska kroga ubranila naslov. Na 800 metrov je tudi dvakratna zaporedna dvoranska evropska prvakinja, lani je ugnala srebrno Anito Horvat, ki je tokrat končala v polfinalu. S časom 1:58,65 je Britanka za 14 stotink ugnala Slovakinjo Gabrielo Gajanovo, ki se ji je nevarno približevala in na koncu osvojila svoje prvo veliko odličje. Bron je osvojila Francozinja Anais Bourgoin (1:59,30).

Tridesetletna Malaika Mihambo iz Nemčije, olimpijska zmagovalka v skoku v daljino in dvakratna svetovna prvakinja (2019 in 2022), je po Berlinu 2018 osvojila drugi evropski naslov. Že v drugi seriji je dosegla izid sezone na svetu, 7,22 metra, edina pa je še preskočila sedem metrov v peti seriji (7,04 metra). Larissa Iapichino, hčerka nekdanjega italijanskega skakalca s palico Giannia Iapichina in nekdanje izjemne skakalke v daljno Fione May, je za Italijo osvojila srebrno medaljo z zadnjim skokom na tekmi, 6,94 metra, s katerim je za tri centimetre prehitela bronasto Portugalko Agate de Souso (6,91 metra).

Dominic Lokinyomo Lobalu iz Švice je bronu na tem prvenstvu na 5000 metrov dodal še zlato na še enkrat daljši razdalji (28:00,32). V zaključku je za 16 stotink prehitel Francoza Yanna Schruba, bronastega na 10 kilometrov na prejšnjem EP, tretji je bil tokrat Thierry Ndikumwenayo iz Španije, ki je tudi zaostal manj ko sekundo (28:00,96).

Čeh Vadlejch do zlata

Češki metalec kopja Jakub Vadlejch je po številnih medaljah na velikih tekmah, tudi srebrnih na OI in SP, končno osvojil zlato. S 88,65 metra, kar mu je uspelo v zadnji seriji finala, je 34-letnik za skoraj tri metre ugnal do tedaj vodilnega Nemca Juliana Webra (85,94 metra), bron je osvojil Finec Oliver Helander z vsega dvema veljavnima metoma (85,75 metra).

Nizozemke Lieke Klaver, Cathelijn Peeters, bronasta na 400 metrov ovire, Lisanne De Witte in Femke Bol, prvakinja na nizkih ovirah, so ubranile evropski naslov v štafeti 4 x 400 metrov. Zmagale so s časom 3:22,39 pred Irkami (3:22,71) in Belgijkami (3:22,77). Med atleti so bili v tej štafeti najboljši Belgijci (2:59,84), nekaj časa vodilni Italijani (3:00,81) pa so na koncu s stotinko sekunde prednosti rešili srebro pred tretjimi Nemci (3:00,82). Za zmagovito četverico so za tretje prvo mesto na zadnjih štirih EP tekli Jonathan Sacoor, Robin Vanderbemden, Dylan Borlee in Alexander Doom, ki je bil že posamično prvi na 400 metrov.

Britanke, ki jim ni uspelo osvojiti dvojne sprinterske krone na 100 in 200 metrov, so drugo zlato po posamičnem na najkrajši razdalji Dine Asher-Smith na EP slavile še v štafeti 4 x 100 metrov (41,91) pred Francijo (42,15) in Nizozemsko (42,46). Z Asher-Smith so zlato osvojile Desiree Henry, Amy Hunt in Daryll Neita.

Za zadnje zlato na atletski stezi je v najkrajši razdalji poskrbela italijanska četverica z olimpijskim zmagovalcem in dvakratnim zaporednim evropskim prvakom na 100 metrov Marcellom Jacobsom v drugi predaji. Nastopili so še Matteo Melluzzo, Lorenzo Patta in Filippo Tortu. Olimpijski zmagovalci v štafeti so si pritekli zanesljivo prednost za gladko slavje (37,82) pred Nizozemsko (38,46) in Nemčijo (38,52).

Naslednje, 27. EP, bo avgusta 2026 v na stadionu Alexander v Birminghamu v Veliki Britaniji.