EP v atletiki, Rim, 5. dan

Rekorder Guček in Lukanova tik za dobitniki kolajn, šov Italijana

Matic Ian Guček | Matic Ian Guček in srebrni Alessandro Sibilio. | Foto Reuters

Matic Ian Guček in srebrni Alessandro Sibilio.

Z nestrpnostjo smo pričakovali finalni nastop slovenskega atleta Matica Iana Gučka v finalu evropskega prvenstva, potem ko je v zadnjih tednih nekajkrat presegel državni rekord na 400 metrov. Osvojil je sedmo mesto. Klara Lukan pa je v teku na 10.000 metrov končala na petem mestu. Največje pozornosti na Olimpijskem stadionu, ki je bil najbolj poln doslej, vendar ponovno ne povsem, je bil deležen Gianmarco Tamberi.

Anita Horvat
Sportal Anita Horvat izpadla v polfinalu EP, Neja Filipič 18. v kvalifikacijah

Matic Ian Guček je na 26. evropskem prvenstvu v atletiki v Rimu v finalu na 400 metrov ovire 48,87 sekunde zasedel sedmo mesto. V polfinalu dan prej je imel 20-lenti član celjskega Kladivarja tretji dosežek med vsemi z državnim rekordom 48,34.

Že tretjič zapored je zlato na EP osvojil prvi favorit Karsten Warholm z rekordom prvenstev 46,98 sekunde. Norvežan je olimpijski zmagovalec, trikratni svetovni prvak in svetovni rekorder. Srebro je osvojil Italijan Alessandro Sibilio s 47,50, bron pa Šved Carl Bengtstrom s 47,94, oba sta tekla državna rekorda.

Klara Lukan v teku na 10.000 metrov. | Foto: Reuters Klara Lukan v teku na 10.000 metrov. Foto: Reuters Klara Lukan je v teku na 10.000 metrov, kjer ni bilo kvalifikacij in so se atletinje takoj pomerile za medalje, zasedla peto mesto (31:34,90). Lukanova je s petim mesto za zlato medaljo Kristjana Čeha v metu diska dosegla drugo najboljšo slovenski uvrstitev na tem EP. Liza Šajn, druga Slovenka na 10.000 m, je bila 27. (34:13,15). To so bili zadnji trije nastopi slovenske vrste v večnem mestu, v sredo, zadnji dan tekmovanj, ne bo slovenske udeležbe.

Na 10 kilometrov je po slavju na pol krajši razdalji drugi naslov v karieri na atletski stezi in na tem EP osvojila Italijanka Nadia Battocletti z državnim rekordom 30:51,32, druga je bila Nizozemka Diane Van Es (30:57,24), tretja Britanka Megan Keith (31:04,77).

Za navdušenje domačega občinstva poskrbel Tamberi

Italijanski olimpijski in svetovni prvak Gianmarco Tamberi je uprizoril pravi spektakel in bil po vsakem skoku deležen glasnih ovacij občinstva, med katerim je bil tudi italijanski predsednik Sergio Mattarella.

Gianmarco Tamberi je uprizoril pravi spektakel in bil po vsakem skoku deležen glasnih ovacij občinstva. | Foto: Guliverimage Gianmarco Tamberi je uprizoril pravi spektakel in bil po vsakem skoku deležen glasnih ovacij občinstva. Foto: Guliverimage

Tamberi si je ponovno pobril le polovico obraza, tokrat je bila to leva stran. Že po 2,22 metra v skoku v višino je takoj požel velik aplavz. Nato je nadaljeval na 2,29 in 2,33 m. Tretji evropski naslov je zapečatil z rekordom prvenstva 2,37 m, kar je bilo daleč nad ostalimi tekmeci. Sledila sta mu Ukrajinca, Vladislav Lavski je za srebro preskočil 2,29, Oleg Dorošučk pa za bron 2,26 m.

V troskoku sta dva atleta presegla magično mejo 18 m, osemnajst centimetrov nad njo je bil za zlato Jordan Diaz Fortun, s tem je dosegel tretji najboljši izid v zgodovini. Izboljšal je rekord prvenstev (17,99 m) svetovnega rekorderja, Britanca Jonathana Edwardsa (18,29 m), drugi na večni lestvici je ostal Chistian Taylor iz ZDA.

Za Špancem je bil drugi branilec naslova iz sosednje Portugalske Pedro Pichardo (18,04), olimpijski zmagovalec in svetovni prvak leta 2022 je sicer dolgo vodil. Več kot pol metra na njima je bil tretji Francoz Thomas Gogois (17,38 m).

V teku na pol stadionskega kroga je Švicarka Mujinga Kambundji preprečila dvojno krono Britank v sprintu, ko je s časom 22,49 sekunde za stotinko dobila tesen obračun z Daryll Neito, tretja je bila Francozinja Helene Parisot (22,63).

Nizozemska zvezdnica Femke Bol je uprizorila novo izjemno predstavo na 400 m ovire ter zmagala z 52,49 sekunde. Skoraj dve sekundi za njo je v cilj prišla Francozinja Louise Maraval (54,23), ki je za 14 stotink ugnala drugo Nizozemko na zmagovalnem odru Cathelijn Peeters (54,37).

Femke Bol je uprizorila novo izjemno predstavo na 400 m ovire ter zmagala z 52,49 sekunde.  | Foto: Guliverimage Femke Bol je uprizorila novo izjemno predstavo na 400 m ovire ter zmagala z 52,49 sekunde. Foto: Guliverimage

Prvo zlato medaljo na EP po letu 1971 za Avstrijo in tretjo skupno je v metu kopja osvojila Victoria Hudson z 64,62 m, dvajset cm za njo je bila Srbkinja Adriana Vilagoš (64,42 m), bron za Norveško je osvojila Marie-Therese Obst (63,50 m).

Dvodnevno tekmovanje deseterobojcev je s 8764 točkami končal Estonec Johannes Erm in za več kot sto točk ugnal Norvežana Sanderja Skotheima (8635) ter za več kot 150 Makesona Glettyja iz Francije (8606). Dvakratni svetovni prvak iz Francije in svetovni rekorder Kevin Mayer je bil peti, četrti pa nemški branilec naslova Niklas Kaul.