Sobota, 23. 7. 2022, 16.33
2 leti, 4 mesece
WHO izbruh opičjih koz razglasila za grožnjo svetovnemu javnemu zdravju
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je izbruh opičjih koz danes razglasila za grožnjo svetovnemu javnemu zdravju, je sporočil generalni direktor (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Kot je dodal, je tveganje po vsem svetu zmerno, drugače je v Evropi, kjer je visoko. Po zadnjih podatkih WHO so v 75 državah potrdili 16 tisoč primerov okužb in pet smrti.
Obstaja jasno tveganje za nadaljnje širjenje okužb po svetu, je odločitev strokovnega odbora pojasnil Tedros.
Strokovni odbor WHO je sicer konec junija že odločal o tem, a se je takrat odločil, da opičje koze ne pomenijo grožnje svetovnemu javnemu zdravju, kar je najvišja stopnja alarma, ki ga lahko izda WHO. Razglasitev nima praktičnih posledic, temveč je njen namen spodbuditi vlade po svetu, da sprejmejo ukrepe za zajezitev izbruha.
Največ okužb zabeležili med moškimi
WHO je ob današnji razglasitvi pripravila vrsto priporočil in vlade po svetu pozvala, naj zaščitijo prizadete skupine, okrepijo nadzor in ukrepe na področju javnega zdravja kot tudi na področju kliničnega upravljanja in nadzora okužb v bolnišnicah. Kot pomembne so pri WHO navedli tudi pospešitev raziskav o uporabi cepiv proti bolezni in pa priporočila o mednarodnih potovanjih.
Tedros je poudaril tudi, da se je treba izogniti stigmi v zvezi s to boleznijo, saj sta prav stigma in diskriminacija po njegovih besedah lahko enako nevarni kot virus. Doslej so namreč največ okužb z opičjimi kozami zabeležili med moškimi, ki imajo spolne odnose z moškimi.
Večino primerov zabeležili v zahodni Evropi
Opičje koze so se v začetku maja začele po svetu širiti iz zahodnoafriških in srednjeafriških držav, kjer je bolezen endemična. Večino novih primerov okužb so zabeležili v zahodni Evropi.
Evropska agencija za zdravila (EMA) je v petek predlagala odobritev uporabe cepiva proti črnim kozam tudi za omejevanje okužb z opičjimi kozami.
10