Torek, 23. 7. 2013, 12.34
5 let, 7 mesecev
Vloga modre krvi v Evropi
Na začetku 20. stoletja so bile Francija, Švica in San Marino edine evropske države z republikansko obliko vladanja, sto let pozneje pa je v Evropi le še 12 monarhij, večinoma so to ustavne monarhije. Britanska kraljeva družina z Elizabeto II. na čelu je daleč najbolj znana evropska kraljeva "firma", a nikakor ne edina. Tu so še Belgija, Liechtenstein, Monako, Norveška, Švedska, Danska, Luksemburg, Nizozemska, Španija, Andora in Vatikan.
V preteklosti so bile monarhije tudi številne druge evropske države. Družine, ki so vladale suvereni državi od dunajskega kongresa leta 1815 naprej, veljajo za kraljevske, čeprav je država, v kateri so vladali, medtem postala republika ali izgubila suverenost. Takih držav, med njimi je tudi nekdanja Jugoslavija, je v Evropi več kot 35.
Nekdanja nizozemska kraljica Beatrix, ki se je prestolu aprila odpovedala v korist sina, kralja Viljema Aleksandra, je pogosto igrala vlogo pri oblikovanju vladne koalicije. Vpliv monarha se sicer nezadržno zmanjšuje. Nizozemski parlament je lani izglasoval zakon, ki monarhu jemlje vsakršno vlogo pri oblikovanju vlad. Španski kralj Juan Carlos, ki ga je na prestol postavil diktator Franco v 70. letih prejšnjega stoletja, je nato v 80. letih rešil mlado špansko demokracijo pred vojaškim udarom.
Zanimiv je primer Andore, kjer sta soprinca škof Urgella, Joan Enric Vives Sicília, in francoski predsednik Francois Hollande. Predsednik Francije je tako kot soprinc izvoljeni vladajoči monarh, čeprav ga ne izvolijo prebivalci Andore. Soprinca podpisujeta zakone, ki jih je sprejel andorski parlament, in jih izvajata.
Nekoč je bilo drugače, člani kraljevih hiš so se poročali med seboj in tudi tako kovali zavezništva. Večina današnjih monarhov je potomcev le nekaj družin, predvsem nemških družin Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg in Saxe-Coburg-Gotha. Tudi britanska kraljica ima v sebi modro kri: kralj Jurij V. je ime družine iz Saxe-Coburg-Gotha v Windsor spremenil leta 1917 zaradi protinemškega razpoloženja na Otoku med 1. svetovno vojno.
V večini monarhij pa prebivalci teh državah večinoma podpirajo monarhe. Ti namreč pogosto predstavljajo avtoriteto, ki je nad vsakodnevnimi političnimi razprtijami. V času krize tako predstavljajo neko stabilno figuro, ki ljudem vliva vsaj nekaj zaupanja. Norveški kralj Harald V. si je prislužil veliko občudovanja zaradi svojega dostojanstvenega obnašanja in sočutja, ki ga je pokazal z narodom ob pokolu Andersa Breivika na otoku Utoya.